Search
Asset 2

کوهنوردی سبک بیش از آنچه که فکرش را کنید برای سلامتی مفید است

محققان دریافته‌اند که کوهنوردان غیرحرفه‌ای که ارتباط خود را با دنیایی تکنولوژی قطع کرده و چهار روز را در طبیعت می‌گذرانند، قدرت خلاقیتشان توسعه پیدا کرده و مشکلات کاری‌‏شان تا ۵۰ درصد رفع می‌شود.
کوهنوردی سبک بیش از آنچه که فکرش را کنید برای سلامتی مفید است
محققان دریافته‌اند که کوهنوردان غیرحرفه‌ای که ارتباط خود را با دنیایی تکنولوژی قطع کرده و چهار روز را در طبیعت می‌گذرانند، قدرت خلاقیتشان توسعه پیدا کرده و مشکلات کاری‌‏شان تا ۵۰ درصد رفع می‌شود.
محققان دریافته‌اند که کوهنوردان غیرحرفه‌ای که ارتباط خود را با دنیایی تکنولوژی قطع کرده و چهار روز را در طبیعت می‌گذرانند، قدرت خلاقیتشان توسعه پیدا کرده و مشکلات کاری‌‏شان تا ۵۰ درصد رفع می‌شود. (BartekSzewczyk/iStock)


 فرارسیدن پاییز در حالی که خبر از پایان روزهای بلند و گرم تابستان می‌دهد، زیبایی و شگفتی‌‌هایش را نیز با خود می‌آورد. تغییر رنگ و خزان برگ‌ها و هوای خنک پاییزی دو دلیلی است که شما را به پوشیدن لباس گرم و کوهنوردی سبک ترغیب می‌کند. اما می‌دانید تحقیقات نشان داده است که کوهنوردی سبک می‌تواند باعث افزایش سلامت جسم و روان شود؟

همه ما گاه تمایل داریم که گوشی موبایل خود را کنار بگذاریم و با خاموش کردن تلویزیون و تبلت‌، به خود فرصت دهیم تا از راهی بی‌نظیر با دنیای اطراف ارتباط برقرار کنیم. محققان دریافته‌اند که کوهنوردان غیرحرفه‌ای که با قطع ارتباط خود با دنیایی فناوری چهار روز را در طبیعت می‌گذرانند، قدرت خلاقیت آنها توسعه پیدا کرده و مشکلات کاری‌شان تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. این چیزی است که بسیاری از راست مغزها که ذهنی خلاق دارند، به آن آگاه هستند و صرفاً جهت یاداوری به افراد چپ‌مغزی همچون من است که غرق در جزئیات روزمره هستند و با دیدن تصاویر کلی‌تر دست و پنجه نرم می‌کنند.

پیشرفت‌های چشمگیر بدست آمده در بهبود افسردگی و ناامیدی، باعث شده که کوهنوردی سبک یک روش درمان در بهداشت روان شناخته شود.
پیشرفت‌های چشمگیر بدست آمده در بهبود افسردگی و ناامیدی، باعث شده که کوهنوردی سبک یک روش درمان در بهداشت روان شناخته شود. (BartekSzewczyk/iStock)

مزایای سلامتی فعالیت‌های قلبی عروقی از جمله کوهنوردی سبک در بلند مدت، اثبات شده است. فعالیت‌ در فضای باز می‌تواند بهبود بیماران مبتلا سرطان را سرعت بخشد. در مطالعه‌‏ای روی میزان اکسیداتیو زنان مبتلا به سرطان سینه و مردان مبتلا به سرطان پروستات، مشخص شد که در مبتلایانی که کوهنوردی سبک طولانی دارند، ظرفیت اکسیداتیو خون‌شان بهتر است و این موضوع به بهبود بیماری کمک می‌کند.

اگر یک کوهنورد تازه کارید، و مایل به گذراندن زمان بیرون از منزل هستید، اکنون بهترین زمان برای شروع است.

 بیرون خانه بودن و گردش در طبیعت حسی بسیار خوبی به انسان می‌دهد. با این حال اثرات این کار بسیار فراتر از حس خوب تنفس هوای تازه است. مطالعه‌ای روی گروهی از افراد افسرده و ناامید که اقدام به خودکشی کرده بودند انجام شد و نتایج بسیار شگفت انگیز بود. پیشرفت‌های چشمگیر به دست آمده در بهبود افسردگی و ناامیدی، باعث شده که کوهنوردی سبک به عنوان یک روش درمان در بهداشت روان شناخته شود. این نشان می‌دهد که روش‌های غربی برای سلامت روان تاثیرات به سزایی داشته که شامل درمان‌های جایگزین برای بهبود سلامت کلی افراد است.

اگر یک کوهنورد تازه کارید، و مایل به گذراندن در بیرون از منزل هستید، اکنون بهترین زمان برای شروع است. به خصوص در آب و هوای مطبوع و مناظر زیبای پاییز، که بهترین زمان برای درک شکوه طبیعت است. گروه‌ها زیادی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند، رویدادهای کوهنوردی سبک پاییزی، فعالیت‌های سیاحتی کودکان و یوگا و مدیتیشن در فضای باز فرصت‌هایی برای استفاده هستند. از فضای باز لذت ببرید. بیرون بروید و کوهنوردی سبکی داشته باشید.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی