Search
Asset 2

گروه‌های حامیان محیط زیست کانادا برای مقابله با مصرف آفت کش‌هایی که زنبورهای عسل را از بین می‌برد، اقامه دعوی کردند

(Sean Gallup/Getty Images)
(Sean Gallup/Getty Images)

در پی به دادگاه کشاندن موضوع محافظت زنبور عسل از آفت کش‌ها توسط چهار گروه محیط زیست، این جریان تشدید شده است.

در روز ۶ ژوئیه، «بنیاد دیوید سوزوکی»، «دوستان زمین کانادا»، «طبیعت انتاریو» و «کمیته صحرا» با طرح دعوی علیه آژانس تنظیم مقررات مدیریت آفات کانادا (PMRA) در دادگاه فدرال این کشور مدعی شدند که طی ده سال گذشته آفت کش‌های نئونیکوتینوید بدون داشتن مدرک علمی مورد نیاز برای ارزیابی خطرات زیست محیطی به ویژه برای گرده افشان‌ها با مجوز رسمی مورد استفاده قرار گرفته است. آن‌ها از دادگاه درخواست تصویب باطل کردن مجوز PMRA برای استفاده از این آفت کش‌ها را دارند.

نئونیکوتینویدها که به اختصار نئونیک‌ها گفته می‌شود، آفت‌کشهایی هستند که به طور گسترده‌ای در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و گفته می‌شود، باعث از بین رفتن زنبور عسل، مسئول گردافشانی حدود یک سوم مواد غذایی مورد استفاده انسان ها، می‌شود.

«بئاتریس اولیواستری»، مدیر ارشد اجرایی دوستان زمین گفت: «در حال حاضر تصمیم گیرندگان در اتحادیه اروپا، فرانسه و حتی انتاریو در نظر دارند، استفاده از نئونیکوتینویدها را به شدت محدود کنند و زمان آن است که کانادا نیز برای حفاظت از حشرات گردافشان به این فشار بپیوندند.»

طرفداران حفاظت از محیط زیست می‌گویند که فقط یکبار استفاده از نئونیک‌ها کافیست که این ماده در سراسر بافت گیاه از ریشه تا برگ و گرده نفوذ کند و به هیچ وجه از روی محصول شسته نمی‌شود.

«لئو بوتو»، رئیس فدراسیون پرورش زنبور عسل کبک در گفتگو با نشریات مونترال گفت که نئونیک‌ها به خاطر اینکه در این آب و خاک نفوز می‌کنند بسیار ترسناک هستند.

وی گفت: « بسیار ترسناک است که نئونیک‌ها در همه رودخانه‌ها و نهرهای کبک هستند.»

بوتو همچنین اشاره کرد که آزمایش‌های اخیر دولت از ۱۶ رودخانه نشان می‌دهد که به مرور زمان، میزان نئونیک‌ها کاهش یافته ولی تلاش ها برای پیدا کردن باقیمانده این آفت کش‌ها از آب‌های منطقه ادامه دارد.

وی استدلال کرد که یکی از راه‌های کاهش آفت‌کش‌ها، تشخیص آفت در مزرعه قبل از استفاده از نئونیک‌ها است.

ماه گذشته «ژان سینک مارس»، کمیسر توسعه پایدار کبک، گزارشی دلسرد کننده مبنی بر افزایش استفاده از آفت‌کش‌ها در مناطق کشاورزی، وضعیت نامرغوب آب رودخانه‌ها و وجود آفت‌کش‌ها در آب آشامیدنی ارائه کرد.

وی گفت که غلظت کمی از آفت‌کش‌ها در آب آشامیدنی تشخیص داده شده است. ولی ساکنان کبک فقط زمانی متوجه موضوع خواهند شد که دولت شروع به آزمایش آب برای تشخیص نئونیک‌ها نماید.

مارس گفت: « آزمایش نئونیک‌ها به سختی انجام می‌شود و نتایج آن منتشر نخواهد شد.»

یافته‌های مارس نشان می‌دهد که به جای کاهش ، از سال ۲۰۰۶ فروش آفتکش‌ها در کبک به میزان ۳۰ درصد افزایش داشته است. بسیاری از نئونیک‌هایی که برای دانه‌ها استفاده می‌شود، در گزارش فروش آفتکش‌ها که دراستان صورت می‌گیرد‌ درج نشده است.

بر اساس این گزارش، هر ساله تقریباً درتمام دانه‌های ذرت و ۶۰ درصد دانه‌های سویا در ۵۵۰ هزار هکتار از مزارع کبک از نئونیک‌ها استفاده می‌شود.

مارس گفت: «نئونیک‌ها اثری منفی بر روی زنبور‌های عسل، پرندگان، کرم‌ها و بی‌مهرگان آبزی می‌گذارد.»

دولت کانادا وعده محدود کردن نئونیک‌ها را داده است، اما این مستلزم آن است که «دیوید هرتل»، وزیر محیط زیست قوانین مربوط به آفت‌کش‌های کبک را تغییر دهد. وی وعده انجام این کار را در زمان مقرر داده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی