Search
Asset 2

یکی از مشهورترین معماران معاصر جهان درگذشت / پایان هنرهای زاها حدید

زاها حدید، لندن (John Phillips/Getty Images)
زاها حدید، لندن (John Phillips/Getty Images)

 

 زاها حدید، معمار عراقی‌- بریتانیایی، امروز در سن ۶۵ سالگی درگذشت.

خبرهای منتشر شده حکایت از آن دارند که او پس از آنکه دچار حمله قلبی شده، در بیمارستانی در میامی درگذشته است. او پیش از این از بیماری برونشیت رنج می‌برد.

زاها حدید، یکی از پرکارترین و پیشروترین معماران صاحب سبک معاصر جهان بود که علاوه بر طراحی برخی از آوانگاردترین بناهای معاصر، مبدع و ترویج‌کننده روش‌هایی نوین در فرایند طراحی معماری بود. او نخستین زنی بود که جایزه مدال طلای انجمن معماران سلطنتی انگلستان را کسب کرد. او همچنین در سال ۲۰۱۲ لقب تشریفاتی “Dame” را از ملکه بریتانیا دریافت کرد.

مرکز ورزش های آبی المپیک لندن، موزه ماکسی رم از جمله آثار متاخری است که معماری آن را زاها حدید بر عهده داشت. او در طول سال‌های فعالیت هنری‌اش، آثار گوناگونی خلق کرد که در کشورهای مختلف، از جمله ایتالیا، آلمان، چین، هنگ کنگ، و جمهوری آذربایجان ساخته شد.

زاها حدید و دفترش همچنین در چند مابقه معماری در ایران هم شرکت کردند که از جمله می‌توان به مسابقه طراحی فاز دوم برج میلاد اشاره کرد که به عنوان برنده طرح برگزیده انتخاب شد. تصویر سه‌بعدی طرح زاها حدید هم‌اکنون مقابل برج میلاد تهران نصب شده و گفته می‌شود فاز اجرایی آن آغاز شده است.

خانم حدید در سال ۱۹۵۰ در عراق متولد شد. پس از تحصیل در رشته ریاضیات در دانشگاه آمریکایی بیروت، در سال ۱۹۷۲ برای تحصیل در «ای ای»، مدرسه معماری لندن، راهی بریتانیا شد. پس از فارغ­ التحصیلی، زاها در شرکت معماری استاد سابق خود شروع به کار کرد تا اینکه در سال ۱۹۷۹، دفتر مستقل معماری خود را در لندن راه اندازی کرد. او همچنین در همان سال‌­ها، تدریس رشته معماری را در مدرسه معماری لندن آغاز کرد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی