logo_eet

یک‌سال زندان برای افسران پلیس در رابطه با پرونده‌ی قتل فرخنده

یک‌سال زندان برای افسران پلیس در رابطه با پرونده‌ی قتل فرخنده
(SHAH MARAI/AFP/Getty Images)
یک‌سال زندان برای افسران پلیس در رابطه با پرونده‌ی قتل فرخنده
(SHAH MARAI/AFP/Getty Images)

یازده افسر و مامور پلیس به جرم غفلت در نجات فرخنده که به‌دست مردان خشگمین به قتل رسید، به یک سال زندان محکوم شدند.

حکم این افراد که بیشتر آن‌ها از مسئولان ارشد حوزه‌ی دوم پلیس کابل هستند، در دادگاه حوزه‌ی سوم ابتدایی/ بدوی کابل صادر شد. هشت نفر دیگر از متهمین نیز به دلیل نبود مدارک کافی علیه آن‌ها تبرئه شدند.

«صفی‌اللهمجددی»، رئیس دادگاه با اعلام این خبر گفت که این احکام صادر شده نهایی نیست و متهمان و دادستانی می‌توانند درخواست تجدید نظر کنند.

پیشتر دادگاه چهار نفر را به جرم مشارکت در قتل فرخنده به مرگ و هشت نفر دیگر را به ۱۶ سال زندان محکوم کرده بود و ۱۸ نفر از بازداشت‌شدگان نیز بی‌گناه اعلام شدند.

روز پنج‌‌‌‌‏شنبه ۲۸ اسفند‌‌‌‌‏ماه، جمعیتی از مردان کابل در مجاورت زیارتگاه شاه دو شمشیره، با سنگ و چوب به طرز هولناکی دختر جوان ۲۷ ساله‌ای به نام فرخنده را به قتل رسانده، جسد وی را سوزاندند.

این افراد ادعا می‌‌‌‌‏کردند فرخنده قرآن را سوزانده؛ اما شاهدان عینی اظهار داشتند، فرخنده پس‌‌‌‌‏از بحث و منازعه با یک روحانی درباره‌‌‌‌‏ی خرافات، از سوی وی به قرآن سوزی متهم شده است.

قتل خشونت‌‌‌‌‏بار فرخنده واکنش‌‌‌‌‏های اعتراض‌‌‌‌‏آمیز بسیاری در میان مردم افغانستان، فعالان جامعه‌‌‌‌‏ی مدنی، مدافعان حقوق بشر و مردم دیگر کشورها به‌‌‌‌‏وجود آورد و در رسانه‌‌‌‌‏ها و شبکه‌‌‌‌‏های اجتماعی هم بازتاب فراوانی داشت.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *