Asset 2

۱۹ تن از ۳۱ گروگان افغان آزاد شدند

۱۹ تن از ۳۱ گروگان افغان آزاد شدند
۱۹ تن از ۳۱ گروگان افغان آزاد شدند (Screenshot via Youtube)
۱۹ تن از ۳۱ گروگان افغان آزاد شدند
۱۹ تن از ۳۱ گروگان افغان آزاد شدند (Screenshot via Youtube)

یک مقام محلی در ولایت غزنی اظهار داشته که ۱۹ تن از ۳۱ مسافری که در منطقه‌‏ی زابلبه گروگان گرفته شده بودند، آزاد شده‌اند.

«ظفر شریف»، گفته که که این افراد به ولسوالی جاغوری رسیده‎اند و وضعیت سلامتی‌‏شان خوب است.

به گفته‌‏ی آقای شریف این افراد با وساطت ریش‌سفیدان آزاد شده‌اند، اما توضیح بیشتری درباره‌‏ی جزئیات این رخداد نداده است.

خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از یک عضو شورای ولایتی زابل گزارش داده که این گروگان‌‏ها که از قوم هزاره بودند با ۲۲ نفر از قوم ازبک که در اسارت حکومت افغانستان بودند، مبادله شده‌‏اند.

به گزارش دویچه‌‏وله، «اسدالله کاکر»، عضو شورای ولایتی زابل گفته است که این مبادله در ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت محلی در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی انجام گرفته است.

کاکر افزوده، در میان این ۲۲ ازبک زنان و کودکان هم وجود دارند و گروگانگیران در مقابل آزادی ۱۱ مسافر ربوده شده‌‏ی دیگر،خواستار  رهایی شش تن دیگر از افرادشان هستند.

به نظر می‌‏رسد این ۲۸ ازبک از اعضای خانواده‌‏های گروگان‌‏گیران هستند و مشخص نیست که این ازبک‌‏ها کی و به چه دلیل توسط حکومت افغانستان دستگیر شده بودند.

هنوز هیچ‌‏یک از مقامات رسمی در کابل این خبر را تأیید نکرده اما «محمدکریم خلیلی»، معاون سابق رئیس‌‏جمهوری در پیامی به مناسبت آزادی این ۱۹تن گفته که «اشرف غنی»، رئیس‌‏جمهوری، اداره‌‏ی امنیت ملی و بسیاری از مقام‌های دولتی به همراه روحانیون، ریش‎سفیدان ولایت‌های زابل، غزنی و قندهار برای آزادی گروگان‌ها تلاش می‌کرده‌اند.

چهارم اسفندماه سال گذشته، دو اتوبوس مسافربری که از قندهار به سمت کابل در حرکت بود، مورد حمله‌‏ی افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و ۳۱ تن از شهروندان افغان به گروگان گرفته شدند.

در طی بیش‌‏از سه ماه از این رخداد، خانواده‌‏های افراد ربوده شده به‌‏همراه بسیاری از فعالان مدنی با برپایی تجمعات مختلف دولت افغانستان را به اهمال و بی‌‏توجهی در نجات گروگان‌‏ها متهم کرده و خواستار اقدامات فوری دولت در این راستا شدند.

مقامات دولتی نیز به تناوب اظهار داشتند، برای آزادی گروگان‌‏ها در تلاش هستند.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی