Search
Asset 2

پاداش ۱۰ میلیون دلاری آمریکا در ازای دریافت اطلاعات درباره سه هکر ایرانی

برنامه «پاداش برای عدالت» با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در ازای دریافت اطلاعات موثق درباره سه هکر ایرانی، مبلغ ۱۰ میلیون دلار پاداش پرداخت خواهد کرد.
(RewardsForJustice/Facebook.com)

برنامه «پاداش برای عدالت» وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در ازای دریافت اطلاعات موثق درباره سه هکر ایرانی، مبلغ ۱۰ میلیون دلار پاداش پرداخت خواهد کرد.

حساب رسمی کاربری این برنامه در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده است که این سه شهروند ایرانی متهم به انجام عملیات سایبری علیه زیرساخت‌های حیاتی ایالات متحده هستند.

اسامی این افراد، رضا کاظمی‌فر رحمان، حسین محمد هارونی و کمیل برادران سلمانی عنوان شده و در این اطلاعیه آمده است که پاداش در ازای اطلاعاتی که منجر به شناسایی یا تعیین موقعیت مکانی آنها شود، پرداخت خواهد شد.

آنها متهم شده‌اند که در یک کارزار سازمان‌یافته چند ساله برای نفوذ سایبری به ۱۲ شرکت آمریکایی و همچنین تلاش برای نفوذ به سیستم‌های کامپیوتری وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری ایالات ‌متحده مشارکت داشته‌اند.

در اطلاعیه آمده است که این عوامل وابسته به جمهوری اسلامی تحت تعقیب قضایی قرار دارند و پیشتر نیز توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده تحریم شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا طی روزهای گذشته اعلام کرد که این سه هکر ایرانی را در رابطه با کارزارهای فیشینگ و حملات بدافزاری تحت فرماندهی سایبری-الکترونیکی سپاه پاسداران علیه چندین نهاد آمریکایی، تحت تحریم قرار داده است.

رضا کاظمی‌فر به مدت چندین سال در واحد جنگ الکترونیک و دفاع سایبری (جنگال) – از ارگان‌های وابسته به سپاه پاسداران خدمت کرده است.

حسین هارونی نیز برای چندین سال در شرکت‌های مختلف نیابتی سپاه پاسداران فعالیت کرده است.

کمیل برادران سلمانی نیز پیشتر در استخدام شرکت «محک رایان افراز» وابسته به سپاه پاسداران بوده است.

سپاه پاسداران توسط ایالات متحده تحریم شده و به عنوان یک سازمان خارجی تروریستی در فهرست ویژه گروه‌های تروریستی بین‌المللی قرار گرفته است.

در ماه مارس گذشته دولت ایالات متحده به فرمانداران ایالت‌ها هشدار داده بود که هکرهای ایرانی و چینی در حال انجام حملات سایبری ویرانگر به تأسیسات آب و فاضلاب آمریکا هستند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، و مایکل ریگان، مدیر آژانس حفاظت از محیط‌زیست، در نامه‌ای هشدار داده بودند که «حملات ویرانگر سایبری به تأسیسات آب و فاضلاب آمریکا ضربه می‌زنند.»

آنها با هشدار درباره فعالیت‌های خرابکاران سایبری ایرانی و چینی تاکید کردند که «این حملات می‌توانند تأسیسات حیاتی آب آشامیدنی پاک و سالم را هدف بگیرند و هزینه‌های گزافی بر اقشار آسیب‌دیده تحمیل کنند.»

طی ماه‌های گذشته در بخش از گزارش سالانه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا درباره تهدید جمهوری اسلامی آمده بود که پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال ۲۰۲۴، حکومت ایران ممکن است عملیات نفوذ بر منافع ایالات متحده را به ویژه در انتخابات انجام دهد، همان‌طور که در گذشته هم تمایل و توانایی خود را برای انجام این کار نشان داده است.

طبق این گزارش، در طول انتخابات ایالات متحده در سال ۲۰۲۰، بازیگران سایبری ایرانی به اطلاعات رای‌‌‌‌‏دهندگان آمریکایی دست یافتند و سعی در ارسال ایمیل‌‌‌‌‏های تهدیدآمیز به آن‌ها کردند و اطلاعات نادرست در مورد انتخابات منتشر کردند. همین افراد قادر خواهند بود توانایی‌‌‌‌‏های خود را گسترش داده و روش‌‌‌‌‏های جدیدی را با ترکیب قابلیت‌‌‌‌‏های نفوذی و سایبری خود برای مداخله در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا به کار بندند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی