Search
Asset 2

چرا نهادهای اطلاعاتی نگران مداخله چین و ایران در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا هستند؟ 

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای تحت عنوان «حمایت از آمریکایی‌ها در برابر برنامه‌های کاربردی تحت کنترل دشمنان خارجی» را تصویب کرد.
برگه‌های رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۰ مارس ۲۰۲۰ (Jason Redmond/AFP via Getty Images)

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای تحت عنوان «حمایت از آمریکایی‌ها در برابر برنامه‌های کاربردی تحت کنترل دشمنان خارجی» را تصویب کرد.

این لایحه چند روز بعد از انتشار گزارش سالانه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا تصویب شد که در آن از نقش سایبری حزب کمونیست چین برای اثرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا سخن گفته شد.

این قانون به شرکت مادر تیک‌تاک حدود شش ماه مهلت می‌دهد تا سهام خود را از این اپلیکیشن واگذار کند، در غیر این صورت از فروشگاه‌های اپلیکیشن آمریکا حذف خواهد شد.

بایدن گفته است که این لایحه را امضا خواهد کرد، اما هنوز مشخص نیست که آیا مجلس سنا نیز تصویب این لایحه را در دستور کار قرار خواهد داد یا خیر.

براساس ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا، حزب کمونیست چین از تیک‌تاک به عنوان ابزار تبلیغاتی خود استفاده می‌کند تا در انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا مداخله کند. این رژیم ممکن است تلاش کند تا در انتخابات ایالات متحده در سال ۲۰۲۴ تأثیر بگذارد؛ زیرا می‌خواهد منتقدان پکن را کنار بگذارد و شکاف‌های اجتماعی آمریکا را بزرگ‌تر کند.

آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز سه‌شنبه در پاسخ به سوال راجا کریشنا مورتی، نماینده دموکرات مجلس درباره استفاده حزب کمونیست چین از تیک‌تاک برای مداخله در انتخابات آمریکا گفت که این اداره نمی‌تواند دخالت حزب کمونیست چین از طریق تیک‌تاک در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا را رد کند.

در بخش دیگری از گزارش سالانه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا درباره تهدید جمهوری اسلامی آمده است که پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال ۲۰۲۴، حکومت ایران ممکن است عملیات نفوذ بر منافع ایالات متحده را به ویژه در انتخابات انجام دهد؛ همان‌طور که در گذشته هم تمایل و توانایی خود را برای انجام این کار نشان داده است. در طول انتخابات ایالات متحده در سال ۲۰۲۰، بازیگران سایبری ایرانی به اطلاعات رای‌‌‌‏دهندگان آمریکایی دست یافتند و سعی در ارسال ایمیل‌‌‌‏های تهدیدآمیز به آن‌ها کردند و اطلاعات نادرست در مورد انتخابات منتشر کردند. همین افراد قادر خواهند بود توانایی‌‌‌‏های خود را گسترش داده و روش‌‌‌‏های جدیدی را با ترکیب قابلیت‌‌‌‏های نفوذی و سایبری خود برای مداخله در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا به کار بندند.

تهدید حکومت ایران تا چه اندازه جدی است؟

مایکروسافت در ماه گذشته درباره دخالت چین، ایران و روسیه در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا اعلام کرد که عملیات‌های سایبری ضد اسرائیلی حکومت ایران نشان می‌دهد که این حکومت می‌تواند تکنیک‌های سایبری را برای مداخله در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا به کار گیرد. 

مرکز تحلیل تهدیدات مایکروسافت در گزارش خود افزود که این امکان وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تلاش داشت تا در این انتخابات مداخله کند، در انتخابات ۲۰۲۴ نیز از تکنیک‌های پیچیده‌تری برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده کند.

این مرکز در ادامه با اشاره به حملات سایبری هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی به تعدادی از نهادهای دولتی در بحرین و آلبانی و اختلال در سیستم آب یک منطقه در پنسیلوانیا نوشته است که حکومت ایران در حال افزایش دامنه حملات سایبری خود به اهدافی علیه اسرائیل و آمریکا است.

تا قبل از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، حکومت ایران در ارزیابی‌های نهادهای امنیتی آمریکا به عنوان یک تهدید مداخله‌گر در انتخابات‌های آمریکا به شمار نمی‌رفت، اما بعد از دسترسی تعدادی از هکرهای ایرانی به حساب‌های شهروندان آمریکایی و ارسال ایمیل‌های تهدیدآمیز درباره رای دادن شهروندان به دونالد ترامپ، نهادهای امنیتی آمریکا اعلام کردند که جمهوری اسلامی به دنبال مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است. رسانه هیل وابسته به کنگره آمریکا گزارش داد که خطای هکرها، باعث شد که نهادهای امنیتی آمریکا به سرعت آدرس این هکرها و وابسته بودن آن‌ها به جمهوری اسلامی ایران را ردیابی کنند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات، چند ماه بعد از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و افشای تلاش‌های سایبری تهران اعلام کرد که ایران «بازیگر بد» است اما به اندازه روسیه نمی‌تواند تهدید واقعی برای مداخله در انتخابات آمریکا باشد.

«جمهوری اسلامی در کنار حزب کمونیست چین تهدیدی برای آمریکا است»

بردجانسون، یک افسرارشد بازنشسته سیا یکسال قبل از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در مقاله‌ای برای اپک ‌تایمز، پیش‌بینی کرده بود که حکومت ایران با همکاری حزب کمونیست چین درصدد مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. 

به نوشته وی، جمهوری اسلامی ایران بعد از افزایش همکاری‌ها و مشارکت استراتژیک با حزب کمونیست چین، دامنه حملات خود علیه غرب را افزایش داده است. چین و ایران مواضع نزدیکی با یکدیگر دارند که همین موضوع باعث می‌شود تا برای ضربه زدن به آمریکا همکاری کنند. تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از موضوعات مورد علاقه تهران و پکن است. در واقع حزب کمونیست چین به دنبال این است که ترامپ نتواند در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود.

وی ادامه داد که چین با همکاری ایران تلاش می‌کند تا به انتخاب یک نامزد دموکرات به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا کمک کند. زمانی که یک نامزد دموکرات رئیس‌جمهور شود، حزب کمونیست چین می‌تواند به روال عادی فعالیت‌های خود بازگردد و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند توافق برجام را پس بگیرد و از مزایای آن استفاده کند.

دونالد ترامپ در دوره ریاست‌جمهوری خود، تحریم‌ها علیه حکومت ایران را افزایش داد.

به گفته کارشناسان این تحریم‌ها اثر فلج کننده‌ای بر اقتصادی جمهوری اسلامی داشت. ترامپ همچنین جنگ تجاری با حزب کمونیست چین را آغاز کرد و تعرفه‌ها بر کالاهای چینی را افزایش داد.

«رئیس‌جمهور بعدی آمریکا تعیین کننده صلح یا جنگ جهانی است»

مایکروسافت در ارزیابی‌های نوامبر سال گذشته‌اش اعلام کرد که انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا اولین انتخاباتی است که سه حکومت مستبد به طور همزمان برای اثرگذاری بر نتایج آن تلاش خواهند کرد. 

این مرکز همچنین با اشاره به تلاش این سه رژیم برای تعیین نتایج انتخابات آمریکا براساس منافع ژئوپلیتیکی‌شان افزود: «برای روسیه، ایران و چین، رئیس‌‌جمهور بعدی آمریکا جهت درگیری را تعیین خواهد کرد؛ اینکه ممکن است جنگ رخ دهد یا صلح برقرار شود.»

شی جین‌پینگ در سفر اخیرش به آمریکا در نوامبر سال گذشته به بایدن قول داده بود تا در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا دخالت نکند. همچنین دولت پوتین نیز ماه گذشته ادعای مشابهی برای عدم مداخله در انتخابات آمریکا مطرح کرد، اما گزارش‌های رسانه‌ای از مداخلات چین در آستانه انتخابات ریاست جمهوری حکایت دارد.

حزب کمونیست چین تاکتیک‌های مداخله را آغاز کرده است

روزنامه نیویورک تایمز در ماه گذشته گزارش داد که یک کارزار نفوذی وابسته به حزب کمونیست چین که از سال‌ها پیش برای منافع پکن فعالیت می‌کرد، به تازگی با استفاده از هوش مصنوعی و شبکه‌ای تحت عنوان «اسپموفلگ» در رسانه‌های اجتماعی تبلیغات‌هایی را علیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به راه انداخته است. 

این کارزار با تاکید بر مشکلات فساد، مصرف فنتانیل، زیرساخت‌های در حال فروپاشی و احتمال جنگ داخلی در تلاش هستند تا ناامیدی را در میان رای‌دهندگان آمریکایی ایجاد کنند. آن‌ها تصاویر فتوشاپ شده از ترامپ و بایدن را نیز منتشر کرده‌اند که در حال مبارزه با نیزه‌های آتشین هستند. این کارزار به شهروندان آمریکایی هشدار داده است که رای‌گیری در نوامبر امسال به آمریکا آسیب خواهد زد.

این روزنامه در گزارشی در دسامبر سال گذشته نیز به نقل از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که این سازمان‌ها براساس یافته‌هایشان درباره مداخله پکن در انتخابات کنگره آمریکا در سال ۲۰۲۲ در تلاش هستند تا پیش‌بینی دقیق‌تری از آمادگی پکن برای مداخله در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا داشته باشند.

بررسی گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که حزب کمونیست چین برای مداخله و تاثیرگذاری بر انتخابات‌های مهم آمریکا از قابلیت‌های فناوری شامل تیک‌تاک، هوش مصنوعی و هکرها استفاده کرده‌اند. همچنین این حزب از طریق واسطه‌های خود درصدد حمایت مالی از کارزارهای انتخاباتی برخی نامزدهای دموکرات بوده است.

ژنرال پل ناکاسون، مدیر آژانس امنیت ملی و رئیس فرماندهی سایبری آمریکا گفت که گروهی زیر نظر او در پی یافتن پاسخ به این ابهامات هستند که آیا پکن عملیات نفوذ خود در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو در آمریکا را افزایش خواهد داد یا اینکه تاکتیک‌های مداخله‌اش را تغییر خواهد داد.

تهدید روسیه چقدر جدی است؟

طبق ارزیابی آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا، روسیه در انتخابات کنگره آمریکا به دلیل درگیری در جنگ اوکراین، تلاش چندانی برای مداخله انجام نداد، اما امکان دارد که در انتخابات ریاست‌جمهوری در نوامبر ۲۰۲۴ مداخله کند. 

این نهادها درباره توانایی روسیه برای اثرگذاری در این انتخابات ابراز تردید کرده‌اند و افزوده‌اند که با مرگ برژیگوین و از بین رفتن قدرت عملیاتی آژانس تحقیقات سایبری روسیه برای مقامات روس بسیار سخت است که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالت کنند.

مساله مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ به نفع کارزار انتخاباتی ترامپ، از موضوعات جنجالی در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ بود که باعث شد تا جان دورهام بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات گسترده‌ای پیرامون رابطه ترامپ و روسیه را از سال ۲۰۱۹ آغاز کند که حدود چهار سال این تحقیقات طول کشید. او با انتشار یافته‌هایش در سال گذشته اعلام کرد که جامعه اطلاعاتی آمریکا و مجریان قانون هیچ مدرک واقعی در ارتباط با روابط کارزار انتخاباتی ترامپ و روسیه نداشته‌اند که بخواهند تحقیق در این زمینه را آغاز کنند.

او همچنین نتیجه گرفت که اف‌بی‌آی در تحقیقاتش در این‌باره مسئولانه عمل نکرد و در انجام «مأموریت مهم خود یعنی وفاداری دقیق به قانون» شکست خورد.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در یک ارزیابی‌ کلی گفته‌اند که دولت‌های خارجی علاقه‌ای به دستکاری مستقیم و هک آرا در انتخابات آمریکا ندارند و تصور می‌کنند که کارزارهای نفوذی‌شان نتیجه موثرتری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی