Search
Asset 2

«کابوس استرالیا»: ۱۲۰۰ جاسوس حزب کمونیست چین در استرالیا حضور دارند

جاسوس سابق حزب کمونیست چین، معروف به «اریک»، اعلام کرد که دست‌کم ۱۲۰۰ مأمور مخفی حزب کمونیست چین در داخل استرالیا فعالیت دارند.
اعضای جامعه محلی چین در شهر بریزبن استرالیا در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۴. (GREG WOOD/AFP via Getty Images)

جاسوس سابق حزب کمونیست چین از تعداد جاسوسان چینی که به اعتقاد او هم‌اکنون در استرالیا هستند پرده برداشت.

جاسوس سابق حزب کمونیست چین، معروف به «اریک»، در نشست دفاعی استرالیا اعلام کرد که دست‌کم ۱۲۰۰ مأمور مخفی حزب کمونیست چین در داخل استرالیا فعالیت دارند.

افشاگری تعجب‌آور او در نشست دفاعی استرالیا در کانبرا در حضور رهبران نظامی، از جمله معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع استرالیا، ریچارد مارلز، انجام گرفت.

این جاسوس سابق از طریق مترجم خود به استرالیا هشدار داد که روابط خود را با آمریکا تقویت کند، زیرا حزب کمونیست چین استرالیا را کشوری ضعیف می‌داند.

چنگ لی، مجری اسکای‌نیوز، که نقش مترجم هم‌زمان اریک را برعهده داشت، گفت: «او می‌گوید تلاش حزب کمونیست چین برای کنترل عقاید شهروندان چینی‌تبار درعمل روی رأی آن‌ها در کشورهای ثالث اثر می‌گذارد و سیاست را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.»

«این مسئله حقوق مردم را در کشورهای غربی به حاشیه می‌راند و این چیزی است که همه ما نگران آن هستیم.»

پس از آن‌که مترجم اصلی به دلیل نگرانی‌های امنیتی و افشاگری‌های او از ترجمه صحبت‌های اریک خودداری کرد، خانم لی در نقش مترجم او ظاهر شد. او پیش‌تر زندانی سیاسی حزب کمونیست چین بود.

اریک به استرالیا هشدار داد که درصورت بروز درگیری نظامی- که احتمالاً در آینده نزدیک رخ خواهد داد- در رابطه با آمریکا اعلام بی‌طرفی نکند.

خانم لی گفت: «او فکر می‌کند اگر استرالیا کنار بکشد و به آمریکا کمک نکند، کابوس استرالیا شروع خواهد شد.»

اظهارات اریک با اظهارات دیپلمات سابق حزب کمونیست چین، چن یونگلین، پس از پناهندگی در استرالیا در سال ۲۰۰۵ هم‌خوانی دارد.

آقای چن در اظهار نظری جنجالی گفته بود که حزب کمونیست چین هزار جاسوس در سراسر استرالیا دارد که بسیاری از آن‌ها خبرچین‌های غیررسمی هستند که گاهی اطلاعاتی را در اختیار پکن می‌گذارند.

به گفته آقای چن «مأموریت اصلی جاسوسان حزب کمونیست چین نظارت بر فعالیت گروه‌های مخالف حزب کمونیست چین و بویژه فعالان دموکراسی‌خواه است.» او افزود که جنبش معنوی فالون گونگ با بیش از ۸۰۰ نام در فهرست سیاه، جزو اهداف اصلی حزب محسوب می‌شد.

اپک تایمز در اوایل ماه جاری به نقل از اریک هشدار داد که پکن در سراسر جهان مأمورانی دارد که به آزار و اذیت مخالفان می‌پردازند و سعی می‌کنند آن‌ها را به کشور بازگردانند.

اریک تصاویری را به اشتراک گذاشت که نشان می‌داد «عوامل» حزب کمونیست قبل از جدایی او از حزب به او دستورالعمل‌های گام‌به‌گام می‌دادند.

او سال گذشته وضعیت خود را با مقامات استرالیا در میان گذاشت و بعدتر به برنامه ای‌بی‌سی نیوز و فور کرنز گفت که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۳ در عملیات‌های مختلف حزب کمونیست چین مشارکت داشته است.

او گفت: «مأموریت‌ها حول محور تجسس، ربایش و ساکت کردن چینی‌ها در سراسر جهان انجام می‌گرفتند.»

اریک بخش‌هایی را که در آن‌ها کار می‌کرد به کا‌گ‌ب، اشتازی یا گشتاپو تشبیه کرد و افزود که پس از بازداشت به دلیل فعالیت در جنبش دموکراسی‌خواهی به‌عنوان جاسوس به خدمت گرفته شد.

به او گفتند بین زندان رفتن و جاسوس شدن حق انتخاب دارد.

او گفت: «مجبورم کردند برای آن‌ها کار کنم… چاره‌ای نداشتم.»

اعلام هشدار متعاقب آتش گشودن به سمت هلیکوپتر استرالیایی

هشدار اریک چند هفته پس از آن مطرح شد که جنگنده پکن بر فراز دریای زرد به سمت هلیکوپتر نیروی دریایی استرالیا آتش گشود.

هلیکوپتر استرالیایی در حال انجام مأموریت سازمان ملل برای اعمال تحریم‌های کره شمالی بود.

مایکل شوبریج، مدیر اندیشکده دفاعی مؤسسه تحلیل راهبردی استرالیا، گفت: «این حادثه آخرین مورد از مجموعه اقدامات ارتش چین برای به خطر انداختن عامدانه جان دیگران است.»

او به اپک تایمز گفت: «این یک الگوی رفتاری است که انجام آن صرفاً از عالی‌ترین سطوح پکن برمی‌آید و نشان می‌دهد که این اقدامات جزو سیاست‌های شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، هستند.»

«تظاهر به این‌که اقدامات خطرآفرین ارتش چین در قبال استرالیا و دیگر نظامیان به واسطه تصمیم لحظه‌ای یک خلبان یا فرمانده نیروی دریایی چین انجام می‌گیرند، دیگر خریدار ندارد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی