Search
Asset 2

۶ ترفند برای حفظ زیبایی و شادابی پوست در تابستان

زیبایی پوست
(-101PHOTO-/iStock)
زیبایی پوست
(-۱۰۱PHOTO-/iStock)

 

تابستان و داشتن اوقات فراغت بیشتر باعث می‌‏گردد که شاید دیگر زیاد به فکر پوست خود نباشیم. اما محافظت از پوست کاری همیشگی است و این شش مرحله آسان که در زیر آمده است می‌‏تواند سلامت پوست شما را تضمین کند:

۱- از لباس مناسب و کرم‌‏های ضد آفتاب غیر سمی حتی در روزهای ابری استفاده کنید

بدترین آفتاب سوختگی‌‏ها همیشه زمانی اتفاق می‌‏افتد که فرد برای ساعت‌‏ها بدون استفاده از کرم‌‏های ضد آفتاب به دلیل ابری بودن هوا در هوای آزاد است. در تابستان برای حفاظت از پوست از اشعه‌‏های سوزان خورشید باید هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب برای پوست‌‏های روشن بهتر است از کرمی با SPF حداقل شماره‌‏ی ۳۰ استفاده کنید. البته باید بدانید افزایش شمارهSPF نشان دهنده‌‏ی بالا بودن میزان حفاظت پوست از آفتاب سوختگی نیست. به طور ایده آل باید هر ۹۰ دقیقه یا بعد از شنا کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.

۲- از برنزه کردن اجتناب کنید

ثابت شده است که استفاده از دستگاه‌‏های برنزه (تخت‌‏های مخصوص برنزه شدن که به کمک اشعه پوست را برنزه می‌‏کند) با سرطان ارتباط دارد و ابدا مطمئن‌‏تر از خورشید نیست. بنابراین پیش از استفاده از دستگاه‌‏های برنزه بهتر است از خطرات استفاده از آن آگاه باشید.

اگر واقعاً می‌‏خواهید رنگ پوستتان را در تابستان تغییر دهید از این دستگاه‌‏ها دوری و گزینه‌‏های امن‌‏تر را انتخاب کنید، مانند لوسیون مخصوص این کار. البته مطمئن شوید مواد تشکیل دهنده‌‏ی آن مناسب باشد و مواد عطردار متیل و مصنوعی نداشته باشد.

۳- استفاده از لایه بردار حداقل یک بار در هفته

سلول‌‏های مرده روی سطح پوست باعث می‌‏شود پوستتان خشن و خشک‌‏تر به نظر برسد. به طور ایده آل بهتر است دو بار در هفته پوستتان را پاکسازی کنید، توسط لایه برداری تمام این سلول‌‏های مرده از سطح پوستتان پاک می‌‏شود و پوست سالمتان در تابستان خواهد درخشید. لایه برداری همچنین کمک می‌‏کند سلول‌‏های پوست سریع‌‏تر ترمیم می‌‏شود.

برخی از مواد لایه بردار با فرمولاسیون آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید می‌‏تواند برای پوستتان سنگین باشد و باعث تحریک آن شود. بنابراین بهتر است از محصولاتی که متشکل از مواد طبیعی و گیاهی است، استفاده کنید.

۴- پوستتان را مرطوب نگه دارید

از آن جا که در تابستان پوست صورت خشک به نظر نمی‌‏رسد ممکن استفاده از مرطوب کننده را فراموش کنید. استفاده از مرطوب کننده به مرور زمان باعث شادابی و سلامت پوست شما می‌‏گردد.

همان طور که هیچ گاه غذا خوردن را در تابستان، قطع نمی‌‏کنید؛ مراقبت از پوست را نیز در تابستان باید ادامه دهید. اگر پوستتان دچار آفتاب سوختگی شده است برای کاهش اثرات منفی باید از مرطوب کننده یا لوسیون حاوی آلوئه ورا استفاده کنید. بخش سوخته‌‏ی پوست به خوبی هیدرات را نگه خواهد داشت و این موضوع کمک می‌‏کند سریع بهبود یابد.

۵- به اندازه‌‏ی کافی بخوابید

کمبود خواب باعث افزایش سطح هورمون‌‏های استرس می‌‏شود. این موضوع ممکن است روند تولید کلاژن در پوست را کاهش دهد. هنگامی که تولید کلاژن پوست ما متوقف می‌‏شود، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و چروک‌‏تر و پیرتر به نظر می‌‏رسد.

۶- مقدار زیادی آب بنوشید

نوشیدن آب برای بدن و از جمله پوستتان مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال، هیدراتاسیون مناسب کمک می‌‏کند تا سموم از بدن شما دفع شود. هنگامی که مواد سمی، از بدن دفع می‌‏شود اثر مثبت خود را روی بدن نشان می‌‏دهد. توصیه می‌‏شود ۸ لیوان آب در روز بنوشید.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی