Asset 2

سرماخوردگی می‌‌‌‏تواند از ابتلا به کووید۱۹شدید جلوگیری کند 

سرماخوردگی می‌‌‌‏تواند از ابتلا به کووید۱۹شدید جلوگیری کند
(Starshaker/Shutterstock)

اگر سرما خورده‌‌‌‌‏اید، به جای ناراحتی خوشحال باشید. زیرا احتمالا سرماخوردگی می‌‌‌‌‏تواند شما را از ابتلای سخت به کووید ۱۹ مصون نگه دارد. 

دانشمندان در مورد اینکه چرا برخی افراد حتی پس از قرار گرفتن در معرض کووید۱۹ مصون باقی می‌‌‌‌‏مانند، به نتایج جدیدی رسیده اند: ابتلای قبلی به سرماخوردگی. 

آنتی بادی‌‌‌‌‏های سرماخوردگی معمولی فرد را در برابر کووید محافظت می‌‌‌‌‏کند

دانشمندان در یک مطالعه جدید بررسی کردند که آیا آنتی‌بادی‌های موجود از ویروس‌های سرماخوردگی قبلی، از انسان در برابر کووید۱۹ محافظت می‌کند یا خیر. محققان نمونه خون ۹۴ بیمار بستری شده واکسینه نشده با شدت نارسایی تنفسی متفاوت را تجزیه و تحلیل کردند. آزمایش ۷۴ مورد کووید -۱۹ مثبت را نشان داد؛ در حالی که ۲۰ مورد عفونت نداشتند. 

آنها سطوح آنتی بادی‌‌‌‌‏های عفونت‌‌‌‌‏های ویروسی سرماخوردگی معمولی قبلی را اندازه گیری کردند. همان تجزیه و تحلیل برای بیماران غیر کووید به عنوان گروه شاهد انجام شد. 

همبستگی مثبتی بین سطوح آنتی بادی سرماخوردگی معمولی و آنتی‌‌‌‌‏بادی‌‌‌‌‏های اختصاصی کووید وجود داشت. 

سطوح بالاتر آنتی بادی سرماخوردگی در بیماران نشان دهنده یک اثر محافظتی بالقوه در برابر شدت کووید است. 

«گناه آنتی ژنیک اصلی»

مفهوم «گناه آنتی ژنیک اصلی» (OAS) برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ استفاده شد. به این اشاره دارد که چگونه مواجهه اولیه با آنفولانزا ایمنی را در برابر سویه‌های مرتبط بعدی شکل می‌دهد. 

از آن زمان، تحقیقات نشان داده است که این ابتلای اولیه می‌‌‌‌‏توانند بر حساسیت به سایر عفونت‌‌‌‌‏ها تأثیر بگذارند. 

دکتر توماس گات، پزشک داخلی در مرکز بهبودی پس از کووید در بیمارستان دانشگاه استاتن آیلند به اپک تایمز گفت: «این پدیده می‌‌‌‌‏تواند در مورد کووید۱۹ و سرماخوردگی‌‌‌‌‏های معمولی نیز صدق کندمدتی است که این موضوع مورد بحث بوده است که آیا سرماخوردگی‌‌‌‌‏های از قبل فرد مبتلا، اثر محافظتی برای قرار گرفتن در معرض کووید دارد یا اینکه به نوعی باعث می‌‌‌‌‏شود زمانی که در معرض کووید قرار می‌‌‌‌‏گیرد، خطر بیشتری داشته باشد. یافته‌‌‌‌‏های جدید نشان می‌‌‌‌‏دهد که هر نوع ویروس قبلی از نوع کرونا، مثل سرماخوردگی یا کووید، بعید است که حساسیت را افزایش دهد 

بابی بروک هررا، استادیار بهداشت جهانی نیز گفت: «این نشان می‌دهد افرادی که قبلاً در معرض این کروناویروس‌های مرتبط ژنتیکی قرار گرفته‌اند، پاسخ‌های ایمنی دارند که آن‌‌‌‏ها را در برابر عفونت‌های آینده سارس-کوو۲ محافظت می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی