Search
Asset 2

پایان لیگ برتر فوتبال زنان کابل با قهرمانی تیم «افغان»

Persian-ET-logo.N

دومین دوره‌‌‌‏ی لیگ برتر فوتبال زنان کابل با قهرمانی تیم «افغان» به پایان رسید.

این تیم که در لیگ نخست هم قهرمان رقابت‌‌‌‏ها شده بود، در لیگ دوم نیز با غلبه بر حریف خود، دوباره به این عنوان دست یافت.

لیگ برتر فوتبال زنان کابل،  از ۱۷ روز پیش با حضور ۸ تیم در دو گروه ۴ تیمی آغاز شد. در این رقابت‌ها تیم‌های «افغان» و «میهن» با در اختیار داشتن بیشترین بازیکنان ملی‌‌‌‏پوش افغانستان توانستند به مرحله‌ی فینال رقابت‌‌‌‏ها رسیده و در انتها تیم افغان موفق شد با پیروزی ۴ بر صفر مقابل میهن، جام قهرمانی را از آن خود کند.

بانوان افغانستان که طی سا‌‌‌‏ل‌‌‌‏های متمادی، به‌‌‌‏خصوص در دوران حاکمیت طالبان، از حضور در عرصه‌‌‌‏ی ورزش و سایر فعالیت‌‌‌‏های اجتماعی محروم بودند؛ اکنون توانسته‌‌‌‏اند با حضور در میادین ورزشی، جایگاه اجتماعی خود را ارتقاء دهند.

کمیته‌ی زنان فدراسیون فوتبال افغانستان از سال ۲۰۰۳ فعالیت‌‌‌‏های خود را به‌‌‌‏صورت محدود آغاز کرد. در سال‌‌‌‏های اخیر این کمیته توانسته با فرهنگ‌‌‌‏سازی در میان خانواده‌ها، دختران بسیاری را به روی‌‌‌‏آوردن به این ورزش تشویق کند.

فوتبال زنان افغانستان اکنون در رده‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی سنی جوانان و بزرگسالان، صاحب تیم ملی است و بازیکنان آن به‎شکل حرفه‌‌‌‏ای خود را برای حضور در رقابت‌‌‌‏های بین‌‌‌‏المللی آماده می‌‌‌‏کنند.

این کمیته همچنین با راه‌‌‌‏اندازی لیگ‌‌‌‏های فوتبال زنان در ولایت‌‌‌‏های کابل، بلخ، هرات و سرپل، فضای مناسبی را برای فعالیت‌‌‌‏های ورزشی زنان علاقه‌‌‌‏مند افغان فراهم آورده است.

اگرچه این زنان هنوز هم  در این مسیر با مشکلات دشواری همچون عدم حمایت کافی دولت، مانع‌‌‌‏تراشی وزارت معارف و وزارت زنان و نیز ضعف فرهنگی برخی خانواده‌‌‌‏ها روبه‌‌‌‏رو هستند؛ اما این بانوان ورزشکار برای موفقیت و ایجاد تغییرات در فضای ورزشی کشورشان بسیار امیدوارند.

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی