Asset 2

ادعای شمخانی مبنی بر توافق با عراق برای دریافت مطالبات ایران

علی شمخانی در گفتگو با مقامات عالی بغداد جهت تعیین سازوکار دریافت پول‌های بلوکه شده ایران در عراق
فالح فیاض، دبیر شورای‌عالی امنیت عراق و علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی (TASNIM)

 علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی که همراه رئیس بانک مرکزی به عراق سفر کرده است مدعی شد که در گفتگو با مقامات عالی بغداد به راه‌حل‌های مشترکی برای دریافت پول‌های بلوکه شده ایران در عراق، رسیده‌اند. 

او گفت: «تعیین سازوکارهای اجرایی جدید برای استفاده از منابع حاصل از مطالبات ایران از عراق برای خرید کالاهای اساسی و رفع مشکلات ارزی» از جمله توافقات انجام شده در سفر به عراق بوده است. 

شمخانی ادعا کرده که این توافق «در کنار توافقات انجام شده با مقامات اماراتی وضعیت بازار ارز کشور را بهبود خواهد داد». 

بر اساس تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بر علیه ایران، بغداد امکان پرداخت مطالبات ایران که در قالب خرید برق و سایر خدمات از تهران انجام می‌دهد، را ندارد و در سال‌های اخیر ایران به دنبال راهی برای دریافت مطالباتش از عراق بوده است. 

چندی پیش حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد که در سفر اخیر وزیر امور خارجه عراق، آمریکا اجازه پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار از پولهای ایران در بانکهای عراقی را داده است؛ اما بعدتر این خبر از سوی آمریکا تکذیب شد. 

به گفته حمید حسینی، پول‌های ایران در بانکی تحت نظارت آمریکا قرار دارد که تنها اجازه واردات کالاهای غیر تحریمی را می‌دهد، به‌طوری که «در اسفندماه سال گذشته یک میلیارد دلار کالا از این مسیر به ایران وارد و بدهی ایران به ترکمنستان نیز از این محل پرداخت شد.» 

مخالفت جمهوری‌خواهان

به دنبال انتشار اخباری در مورد موافقت دولت بایدن با آزادشدن بخشی از پول‌های بلوکه‌شدن ایران در عراق و تحویل آن به جمهوری اسلامی، برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا عنوان کردند که این اقدام به رژیم تندرو جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان و ارائه تجهیزات نظامی مرگبار به روسیه برای جنگ ولادیمیر پوتین علیه اوکراین کمک خواهد کرد.  

وب‌سایت «واشنگتن فری بیکن» با انتشار گزارشی ضمن اشاره به این موضوع به نقل از تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس و عضو کمیته امور خارجه سنای آمریکا نوشت: اقدامات دولت بایدن «مشخصاً، شدیداً و بدون هیچ‌گونه انکاری» امنیت و حیات مردم آمریکا را به خطر می‌اندازد 

به گفته تد کروز، «دولت بایدن تاکنون اجازه داده تا ایران میلیاردها دلار از طریق نقض تحریم‌های نفتی به جیب بزند، و اکنون میلیاردها دلار پول نقد هم برای رژیم آخوندها می‌فرستد.»  

این سناتور ایالت تگزاس همچنین گفت: «این پول نقد را رژیم ایران برای تقویت جنگ همه‌جانبه روسیه علیه اوکراین به کار خواهد گرفت. دولت [بایدن] اعتراف می‌کند که ایران پشتیبان شماره یک روسیه است. این کارشان نشان می‌دهد که اولویت‌های آنها چیست 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی