Search
Asset 2

تقریباً ۲۰۰ بانک ایالات متحده در معرض خطر ورشکستگی قرار دارند

خطر ورشکستگی بانکهای آمریکا را تهدید می کند
مشتریان بانک سیلیکون ولی در 13 مارس 2023 در دفتر مرکزی SVB در سانتا کلارا، کالیفرنیا، در صف منتظر می مانند. (NOAH BERGER/AFP via Getty Images)

طبق مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده است، نزدیک به ۲۰۰ بانک دیگر ایالات متحده ممکن است همانند بانک «سیلیکون‌ ولی» دچار ورشکستگی شوند. 

محققان شبکه تحقیقات علوم اجتماعی آمریکا دریافتند که ۱۸۶ بانک در سراسر ایالات متحده وجود دارد که اگر نیمی از سپرده‌گذاران بیمه نشده وجوه خود را از این بانک‌ها خارج کنند، ممکن است ورشکست شوند. 

در چکیده‌ای از مقاله آمده است حتی اگر فقط نیمی از سپرده‌گذاران بیمه نشده تصمیم به برداشت کنند، تقریباً ۱۹۰ بانک در معرض خطر بالقوه کاهش ارزش سپرده‌گذاران بیمه شده قرار دارند و به طور بالقوه ۳۰۰ میلیارد دلار از سپرده‌های بیمه شده در معرض خطر هستند. 

در مجموع، این محاسبات نشان می‌دهد که کاهش اخیر در ارزش دارایی‌های بانکی به طور قابل‌توجهی شکنندگی سیستم بانکی ایالات متحده را نسبت به سپرده‌گذاران بدون بیمه افزایش داده است. 

بر اساس این تحقیق، سپرده‌گذاران بیمه شده این بانک‌ها نیز در صورت مواجهه با رکود بانکی آن مؤسسات مالی ممکن است هنگام برداشت پول نقد خود با مشکل مواجه شوند.  

محققان خاطرنشان کردند که این بانک‌ها مقدار زیادی از دارایی‌های خود را در اوراق‌قرضه دولتی و اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن نگهداری می‌کنند که به‌شدت نسبت به نرخ‌های بهره‌ای که طی سال گذشته توسط فدرال رزرو افزایش‌یافته است، تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. 

ده روز پیش و در ۱۹ اسفندماه ساعاتی پس از آنکه اعلام شد بانک «سیلیکون‌ ولی» نتوانسته است سرمایه موردنیاز خود را جذب کند و به دنبال فروش این شرکت است، مقامات فدرال آمریکا این بانک را تعطیل کردند. این اتفاق که دومین سقوط بزرگ یک مؤسسه مالی در تاریخ ایالات متحده محسوب می‌شود، در شرایطی رخ‌داده است که بانک «سیلیکون ‌ولی»  حدود دو روز قبل با بحران مالی و هجوم مردم به بانک روبه‌رو شده بود. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی