Search
Asset 2

هشدار آمریکا به روسیه بابت ایجاد اغتشاش در اوکراین

هشدار آمریکا به روسیه بابت ایجاد اغتشاش در اوکراین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
هشدار آمریکا به روسیه بابت ایجاد اغتشاش در اوکراین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
هشدار آمریکا به روسیه بابت ایجاد اغتشاش در اوکراین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

ایالات متحده درواکنش به اشغال ۳ ساختمان استانداری درشهرهای شرقی اوکراین توسط طرفداران روسیه، اعلام کرده‌‌‌‏ است که این اغتشاشات با تحریک روسیه انجام می‌‌‌‏شود.

«جان کری»، وزیر امورخاجه‌‌‌‏ی آمریکا طی تماس تلفنی به «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود اعلام کرد که هر گونه کوشش روسیه برای ایجاد اغتشاش در اوکراین، هزینه‌‌‌‏های بیشتری را برای روسیه در‌‌‌‏بر خواهد داشت.

به‌‌‌‏ گزارش دویچه‌وله، سخن‌گوی جان کری اعلام کرد: «بر طبق شواهدی موثق بسیاری ازمعترضان از ساکنان محلی نیستند.»

همچنین آماده‌‌‌‏باش ده‌‌‌‏ها هزار سرباز روس در مرزهای شرق اوکراین، موجب نگرانی مقامات اوکراین شده‌‌‌ ‏است.

روز یکشنبه ۱۷ فرودین، در شهر‌‌‌‏های خارکیف، لوهانسک و دونسک، طرفداران روسیه به ساختمان‌‌‌‏های استانداری در این شهرها یورش بردند و پس از نصب پرچم روسیه در این ساختمان‌‌‌‏ها،خواستار برگزاری یک همه‌پرسی مانند همه‌پرسی شبه‌جزیره‌ی کریمه شدند.

به گزارش‌ خبر‌‌‌‏گزاری فرانسه، تعداد ۲۰۰ پلیس از ساختمان استانداری دونسک محافظت می‌‌‌‏کردند، اما تعداد معترضانی که به این ساختمان یورش بردند در‌‌‏ حدود ۱۵۰۰ نفر بود و پلیس مقاومتی در برابر معرتضان نشان نداد. به این ترتیب ساختمان استانداری این شهر بدست معترضان افتاد.

پس از برگزاری همه‌پرسی در کریمه و پیوستن این منطقه خاک به روسیه، اعتراض‌ها همچنان در برخی از شهر‌‌‌‏های اوکراین ادامه دارد. روسیه در مرزهای شرق اوکراین اعلام آمادگی نظامی کرده‌‌‌‏ و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرده‌‌‌‏ که «در صورت درخواست روس‌زبانان این مناطق، با هر وسیله‌‌‌‏ای از آنها حمایت خواهد کرد.»

پس‌از اینکه «ویکتور یانووکویچ» رئیس‌‌‌‏جمهورسابق دولت اوکراین، سال گذشته‌ی میلادی از امضای «توافق هم‌‌‌‌‌‏گرایی» با اتحادیه اروپا امتناع کرد، موجی از اعتراض‌های مردمی را برانگیخت. این درگیری‌ها در نهایت منجر به برکناری وی شد. از سویی دیگر ارتش روسیه به بهانه‌ی حمایت از روس‌‌‌‌‌‏تباران مقیم کریمه، اقدام به اشغال نظامی این بخش از خاک اوکراین و تحریک مردم آنجا برای پیوستن به روسیه کرد. این مسأله در نهایت منجر به برگزاری یک رفراندوم در کریمه و الحاق این منطقه به خاک روسیه شد.

پس‌از پیوستن کریمه به خاک روسیه، آمریکا و اتحادیه‌‌‌‏ اروپا اقدام به وضع تحریم‌‌‌‏هایی علیه روسیه کردند. از جمله‌ی این تحریم‌ها می‌توان به معلق کردن عضویت روسیه در گروه هشت کشور صنعتی موسوم به G8، تحریم بانک‌‌‌‏های روسی و تحریم ۳۳ مقام رده بالای روسی برای ممنوعیت ورود به اروپا و همچنین مسدود شدن دارایی‌‌‌‏های آنان.

سران کشورهای هشت گروه صنعتی G8، در نشستی اضطراری در لاهه اعلام کردند که درصورت مداخله‌ی نظامی روسیه در شمال و شرق اوکراین، تحریم‌‌‌‏های بیشتری را اعمال خواهند کرد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی