Asset 2

پنتاگون: حضور نظامی آمریکا در خلیج‌فارس باعث کاهش خرابکاری‌های جمهوری اسلامی می‌شود 

حضور نظامی ایالات متحده در خلیج فارس
ناوشکن موشک هدایت شونده کلاس آرلی بورک USS Cole در 12 اکتبر 2000 در بندر عدن یمن (Courtesy of U.S. Navy/Getty Images)

پت رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا عنوان کرد که حضور نظامی ایالات متحده و متحدانش در منطقه خلیج‌فارس تأثیر بازدارنده بر فعالیت‌های «مخرب» جمهوری اسلامی دارد. 

سخنگوی پنتاگون در نشست خبری خود و در پاسخ به این پرسش که آیا حضور نظامی آمریکا تأثیری بر کاهش «اقدامات» حکومت ایران داشته است گفت: «از نظر آماری و تأثیر (حضور نظامی) بر فعالیت‌های مخرب، این روندی است که به مرور زمان مشخص خواهد شد. ما معتقدیم که اکنون با همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود در منطقه اثر بازدارنده‌ای داریم. به همین دلیل است که نیروهای بیشتری را در منطقه مستقر کردیم 

پت رایدر همچنین تصریح کرد: «امیدواریم که روند فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی نزولی باشد، اما در نهایت، این به تهران بستگی دارد. در عین حال، ما هر کاری که بتوانیم برای تضمین امنیت در منطقه و تداوم توانایی تجارت دریایی بی‌دردسر در خلیج‌فارس و منطقه تنگه هرمز انجام خواهیم داد.» 

پیش‌تر در روز چهارشنبه، تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، با اشاره به خطر فزاینده توقیف شناورها در تنگه هرمز از سوی نیروهای جمهوری اسلامی، بر عزم آمریکا برای افزایش حضور نظامی خود در این آبراهه تأکید کرد. 

همچنین ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در ۲۲ مردادماه به کشتی‌های تجاری که قصد دارند از تنگه هرمز عبور کنند هشدار دادند که برای جلوگیری از توقیف احتمالی توسط جمهوری اسلامی، از آب‌های سرزمینی ایران دوری کنند.  

به دنبال افزایش فعالیت‌های تنش‌آفرین جمهوری اسلامی در تنگه هرمز، ایالات متحده با تقویت نیروهای خود در این منطقه سعی دارد با توقیف کشتی‌های تجاری توسط نیروی دریایی جمهوری اسلامی مقابله کند. به همین منظور علاوه بر ارسال تعداد بیشتری ناو و هواپیما به این منطقه بیش از ۳ هزار نیروی نظامی نیز به خاورمیانه اعزام کرد. 

به تازگی نیز مقام‌‌های آمریکایی به رسانه‌ها گفتند پنتاگون در نظر دارد برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی، در صورت تقاضای کشتی‌های تجاری که از تنگه هرمز عبور می‌کنند، نیروهای نظامی خود را در این کشتی‌ها مستقر کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی