Asset 2

ادامه اعتراض‌های ضد دولتی در جنوب سوریه؛ هزاران نفر علیه بشار اسد شعار دادند 

اعتراضات در سوریه علیه بشار اسد
مردم در شهر سویدا در جنوب سوریه در 1 سپتامبر 2023 تظاهرات کردند. (SAM HARIRI/AFP via Getty Images)

رشته اعتراضاتی که در جنوب سوریه علیه حکومت بشار اسد شکل گرفته همچنان ادامه یافته است و هزاران نفر در شهر سویدا علیه اسد شعار دادند. 

تعداد زیادی از شهروندان سوری از روستاها و شهرهای استان سویدا روز گذشته در شهر سویدا، مرکز این استان، تجمع کرده و خواهان برکناری بشار اسد شده‌اند. 

هر چند این مناطق تحت کنترل دولت مرکزی قرار دارد اما از دو هفته پیش سلسله اعتراضاتی در استان سویدا و مرکز آن شکل گرفته و موج تازه‌ای از اعتراض‌ها و اعتصابات در مخالفت با سیاست‌های دولت بشار اسد این مناطق را دربرگرفته است. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده تجمع اعتراضی روز گذشته در این شهر جنوبی سوریه بسیار گسترده‌تر از روزهای پیشین بود و تظاهرکنندگان شعارهایی مانند «بشار گم شو» سر دادند. 

همچنین گفته شده که معترضان تصاویر بشار اسد را پاره کردند اما حکومت تا کنون از سرکوب تظاهرات خودداری کرده است. 

معترضان همچنین خواستار آزادی هزاران شهروند این کشور شدند که از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در ۱۲ سال پیش توسط دستگاه امنیتی سوریه دستگیر شدند و به زندان افتادند. 

این اعتراضات از روزهای گذشته و به دنبال فراخوان عشایر منطقه سویدا در جنوب سوریه برای اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی آغاز شد. 

این فراخوان پس از آن آغاز منتشر شد که دولت یارانه‌های دولتی سوخت را لغو کرد که این اقدام بحران هزینه‌های زندگی در این کشور را تشدید کرده است. 

همزمان با سویدا، اعتراضاتی هم در استان درعا برگزار شده است و به‌رغم سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای امنیتی این استان نیز در روزهای گذشته شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی بوده است. 

دو هفته پیش برخی رسانه‌های مخالف حکومت اسد اعلام کردند که نیروهای دولتی از آتش توپخانه برای سرکوب معترضان در شهر نوا در استان درعا استفاده کرده‌اند و از یک پاسگاه نظامی و همین‌طور یک ساختمان دولتی آنها را هدف گلوله‌باران قرار داده‌اند. 

جنگ داخلی سوریه پس از سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز ضد دولتی در سال ۲۰۱۱ آغاز شد. پس از آن گروه‌های اسلام‌گرا و تروریستی و قدرت‌های خارجی نیز به آن اضافه شدند که در نتیجه آن نیم میلیون نفر کشته شدند و حدود نیمی از جمعیت این کشور مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی