logo_eet

برگزاری تظاهرات حمایت از مؤسسات چینی کنفوسیوس در تورنتو

تظاهرکنندگان معترض به همکاری انجمن مدارس شهر تورنتو با مؤسسات کنفوسیوسِ تحت کنترل پکن در مقابل انجمن مدارس شهر تورنتو، ۱۸ ژوئن ۲۰۱۴. (Allen Zhou/Epoch Times)
تظاهرکنندگان معترض به همکاری انجمن مدارس شهر تورنتو با مؤسسات کنفوسیوسِ تحت کنترل پکن در مقابل انجمن مدارس شهر تورنتو، ۱۸ ژوئن ۲۰۱۴. (Allen Zhou/Epoch Times)
تظاهرکنندگان معترض به همکاری انجمن مدارس شهر تورنتو با مؤسسات کنفوسیوسِ تحت کنترل پکن در مقابل انجمن مدارس شهر تورنتو، ۱۸ ژوئن ۲۰۱۴. (Allen Zhou/Epoch Times)

درحالی‌که اعضای هیئت رئیسه‍‌‎ی انجمن مدارس شهر تورنتو (TDSB)، درحال تدارک رأی‌گیری برای خارج کردن مؤسسات کنفوسیوس از مدارس تورنتو هستند، پکن در تلاش برای برگزاری تظاهرات در حمایت ‌از حفظ این برنامه‌ی بحث‌برانگیز است.

مؤسسات کنفوسیوس که توسط رژیم چین در جهت اشاعه‌ی فرهنگ و زبان چینی تأسیس شده‎اند، در نهاد‌های آموزشی چندین کشور در سراسر جهان گنجانده شده‌اند. با این همه، سازمان‌های اطلاعاتی می‌گویند، این مؤسسات در‌واقع، تحت نظارت رژیم کمونیست چین به‌‌‌‏عنوان بخشی‌‌‌‏از تلاش نرم آن‌‌‌‏ها برای گسترش قدرت خود در جهان ایجاد شده‌‌‌‏اند و حتی در زمینه‌ی جاسوسی فعالیت می‌کنند.

در اوایل امسال، درطی فریاد اعتراض والدین و مردم شهر، انجمن مدارس شهر تورنتو گفتند، تصمیم‌گیری درخصوص همکاری با مؤسسات کنفوسیوس را به تأخیر می‌اندازند. اما در اول اکتبر، کمیته‌ای از انجمن مدارس تورنتو پیش‌از آن‌که کل هیئت رئیسه در پایان ماه در این خصوص رأی دهند، بر پایان دادن به روابط با این مؤسسات یا ادامه‌ی همکاری با آ‌ن‌ها رأی خواهند داد.

همراه‌با تجدید نظر درخصوص همکاری با این مؤسسات، اعضای انجمن از سوی مقامات چینی نامه‌هایی مبنی‌بر صدمه خوردن روابط چین و کانادا در‌صورت قطع این برنامه دریافت کردند.

پیش‌از انتخابات روز چهارشنبه، تعدادی از سازمان‌های نزدیک به رژیم چین نیز برای حمایت از مؤسسات کنفوسیوس اقدام به جمع‌آوری امضا از چینی‌های مقیم تورنتو کردند.

یک منبع از جامعه‌ی چینی‌های کانادا که نخواست نامش فاش شود گفت که وی در ماه سپتامبر در مراسمی که به مناسبت جشن نیمه‌ی پاییز توسط یکی‌از سازمان‌های حامی برگزار شده بود، شرکت کرده است. در این مراسم حدود ۱۰۰۰ نفر که اغلب چینی بودند، شرکت داشتند.

این منبع می‌گوید، در طول این برنامه، به شرکت‌کنندگان یک کتاب برنامه داده شد که در آن، سازمان برگزار‌کننده، حمایت صریح و روشن خود را از مؤسسات کنفوسیوس بیان کرده بود. سپس سازمان‌دهندگان به هر یک از مهمانان کاغذی دادند و از آن‌ها پرسیدند که آیا از مؤسسات کنفوسیوس حمایت می‌کنند؟ مهمانان چینی نیز باید با توجه به جمله‌ی « بر این باورم که مؤسست کنفوسیوس برای فرهنگ چین و آموزش کودکان بسیار مهم است» پاسخ «بله» یا «خیر» می‌دادند.

علاوه‌بر این، سازمان‌دهندگان این مراسم تلاش می‌کردند تا اعضای جامعه‌ی چین را برای شرکت در جلسه‌ی کمیته‌ی انجمن مدارس تورنتو در حمایت‌از مؤسسات کنفوسیوس قانع کنند. انجمن پکن نیز پیشنهادی در‌جهت پرداخت یارانه‎ی حمل‌و‌نقل و پارکینگ کسانی که می‌خواهند در آن گردهمایی شرکت کنند، ارائه داد. این وضعیت دقیقاً شبیه زمانی بود که «هو جین تائو»، رهبر سابق حزب در سال ۲۰۱۰ به اوتاوا آمده بود و اعضای جامعه‌ی چینی در کانادا در قبال غذا و حمل‌ونقل رایگان و برای مقابله با تظاهرات مخالف سفر هو به استقبال او رفتند.

در میان سازمان‌های حامی مؤسسات کنفوسیوس، کنفدراسیون سازمان‌های چینی-کانادایی در تورنتو (CTCCO)، کنگره‌ی ملی کانادایی‌های چینی‌تبار (NCCC) و انجمن متخصصین چینی در کانادا (CPAC) و چند نام دیگر وجود دارند.

 نوشته‌ای از CTCCO در وب‌سایت رژیم چین بیان می‌کند: «هرزمان که مسئله‎ای مخالف منافع چین روی می‌دهد، CTCCO به سازمان‎دهی نمایش‌هایی مثل برگزاری تظاهرات یا استفاده‌از رسانه‌ها برای حفاظت‌از تصویر چین می‌پردازد؛ مانند زمانی‌که آن‌ها در‌مقابل اقدام شهرداری «سنت جان» در برافراشتن پرچم جدایی‌طلبان تبت در تالار شهر در‌هنگام ورود نخست‌وزیر «ژو رونگ جی» تظاهرات کردند.

سازمان‎های وابسته به حزب کمونیست چین

«چن یانگلین»، دیپلمات سابق چینی که در سال ۲۰۰۵ به استرالیا پناهنده شد، به «اپک‌تایمز» اظهار داشت که NCCC در صدر گروه‌های ایجاد شده توسط سفارت‌خانه‌ و کنسول‌گری چین در کانادا قرار دارد که هدف آن کنترل و تأثیر بر جامعه‌ی چینی و دولت کانادا است.

«میشل جونو-کاتسویا»، رئیس سابق سازمان اطلاعاتی آسیا و اقیانوسیه (CSIS) در کانادا می‌گوید، جامعه‌ی اطلاعاتی می‌داند که همه‌ی این سازمان‌ها مرتبط ‌با حزب کمونیست چین (CCP) هستند؛ زیرا شواهد و مقالات عمومی بسیاری وجود دارد که آن‌ها را مستقیماً به رژیم چین مرتبط می‌سازد.

وی می‎گوید، استفاده‌از چنین سازمان‌هایی توسط حزب کمونیست چین، «استراتژی بسیار قوی» برای پیش‌برد برنامه‌های حزب است.

«این نوعی رابطه‌ی متقابل است؛ بدین معنی که این سازمان‌ها به‌عنوان عوامل نفوذی در کشورهای مورد نظر به‌منظور تحت‌نظر قرار دادن جامعه‌ی چین مورد استفاده قرار می‌گیرد و سپس با استفاده‌ از نفوذ سیاسی خود بر سیاست‌مداران محلی و فدرال فشار می‌آورند تا همیشه در‌جهت منافع چین حرکت کنند.»

درخواست‌ها درخصوص انجام مصاحبه با NCCC  و CPAC منفی بود. شخصی که در CPAC به تلفن پاسخ داد، هنگام درخواست مصاحبه، تلفن را قطع کرد.

در مصاحبه‌ای که اپک‌تایمز با NCCC در گذشته انجام داد، آن‌ها این موضوع که توسط «هر نوع حزب یا نیروی سیاسی» کنترل می‌شوند، رد کردند.

در یک اتاق گفتگوی اینترنتی محلی چینی زبان به نام ۵۱.ca، بسیاری از کاربران درخصوص طوماری که ۴۰۰۰ نفر برای حمایت‌از مؤسسات کنفوسیوس امضا کرده بودند و توسط این سازمان‌ها به انجمن مدارس شهر تورنتو ارائه شده بود، اظهار ناراحتی کردند.

اکثر نظرات در مخالفت از مؤسسات کنفوسیوس بود.

Bootsrap می‌نویسد: «من به کتاب‌هایی که به‌طور رایگان توسط مؤسسات کنفوسیوس در جشن نیمه‌ی پاییز در نیویورک می‌دادند، نگاهی انداختم. خدای من! همه‌ی آن درباره‌ی ایدئولوژی حزب کمونیست چین بود؛ آن‌ها شست‌وشوی مغزی را هم به کانادا آورده‌اند.»

در نظری توسط Nomad، آمده است: «مدارس خصوصی چینی زبان در سراسر کانادا وجود دارند. درصورت بسته شدن آن‌ها، کانادا از شر تبلیغات حزب کمونیست چین خلاص خواهد شد.»

کاربر دیگری می‌نویسد: «آن‌چه که در ۵۱.CA می‌بینم، همه مخالف مؤسسات کنفوسیوس هستند. ظاهراً تعداد کمی از این مؤسسات حمایت می‌کنند.»

«آیرین آتکینسون»، عضو هیئت رئیسه‎ی ناحیه‎ی ۷ که طرحی را پیش‌از برگزاری کمیته در روز چهارشنبه پیشنهاد خواهد کرد، می‌گوید، یک دولت خارجی حق ندارد در سیستم آموزش و پرورش کانادا دخالت کند.

وی اظهار می‌دارد: «آن‎ها هیچ نقشی در کشور دموکراتیک ما ندارند.»

«ماری روتکا»، رئیس انجمن مدارس تورنتو می‎گوید، وی صحبت‎ها و نگرانی‎ها و پیشنهادات را می‎شنود؛ اما تحت‌تأثیر سمت به‎خصوصی برای تصمیم‎گیری به نفع یکی یا دیگری قرار نخواهد گرفت.

 «فکر می‎کنم، درنهایت، انجمن مدارس باید بنابر قوانین و مقررات شهر، ایالت و کشور‎مان عمل کند و این حرف آخر خواهد بود».

اپک‌تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *