Asset 2

وزیر دفاع چین از «روابط برادرانه» با بلاروس خبر داد 

لی شانگ فو، وزیر دفاع چین در جریان سفر خود به بلاروس روابط پکن با منیسک را برادرانه خواند
وزیر دفاع چین، لی شانگ فو، در کنفرانس مسکو در مورد امنیت بین‌المللی در کوبینکا، در حومه مسکو، در 15 اوت 2023 سخنرانی می‌کند. (ALEXANDER NEMENOV/AFP via Getty Images)

لی شانگ فو، وزیر دفاع رژیم کمونیستی چین، در جریان سفر خود به بلاروس روابط پکن با منیسک را برادرانه خواند و عنوان کرد که این روابط در سال‌های اخیر تقویت شده است. 

لی شانگ فو در دیدار با همتای بلاروس خود گفت که روابط بین پکن و مینسک در سال‌های اخیر «به طور مستمر تقویت شده» و پیوسته در حال «توسعه و پیشرفت» بوده است. 

او خاطرنشان کرد: اکنون «ما روابط واقعاً برادرانه‌ای داریم» 

وی سپس گفت که تجارت دوجانبه در سال گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است و خاطرنشان کرد که چین به دومین شریک تجاری بلاروس تبدیل شده است. 

وزارت دفاع چین و رسانه دولتی شین هوا هیچ کدام به این اظهارات اشاره نکردند. در روایت پکن از این نشست به‌اختصار آمده است که وزرای دفاع دو کشور «درباره روابط نظامی بین دو کشور و وضعیت امنیت بین‌المللی تبادل نظر کردند.»  

همکاری عمیق دفاعی بین پکن و مینسک این نگرانی را ایجاد کرده است که رژیم چین ممکن است از طریق بلاروس همسو با کرملین برای حمایت از جنگ مسکو در اوکراین تسلیحات را به روسیه ارسال کند، این گمانه‌زنی توسط کاخ سفید رد شده است. 

از زمانی که مسکو تهاجم خود به اوکراین را آغاز کرد، همکاری نظامی بین روسیه و بلاروس بیش از حد افزایش یافته است. پاییز گذشته، روسیه بخشی از نیروها و تجهیزات نظامی‌اش را به بلاروس منتقل کرد. همچنین مسکو در اوایل سال جاری با پرده‌برداری از برنامه‌های خود برای استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در قلمرو بلاروس، این روند را افزایش داد. 

در همین حال، همکاری بین بلاروس و چین تشدید شده است. آقای لوکاشنکو در ماه مارس از پکن بازدید کرد و مورد استقبال آقای شی، رهبر ارشد چین قرار گرفت. 

سفر ژنرال لی همچنین اولین دیدار وزیر دفاع چین از بلاروس از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین بود. 

وزیر دفاع چین همچنین روز پنجشنبه با «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس و متحد نزدیک پوتین، به گفتگو نشست و در این دیدار لوکاشنکو به وزیر دفاع چین گفت که بلاروس دیدگاهی مشابه چین نسبت به نظم جهانی دارد. 

آقای لوکاشنکو گفت: «چین و بلاروس ایده‌های اصلی یکسانی در مورد نظم جهانی آینده دارند و ما با هم این را در سه دهه گذشته نشان داده‌ایم 

تحلیلگران ژئوپلیتیک معتقدند که رژیم حاکم بر چین به دنبال ایجاد یک نظم توتالیتر بین‌المللی جدید به رهبری حزب کمونیست چین است. 

سفر وزیر دفاع چین به بلاروس پس از دیدار سه روزه او از روسیه صورت گرفت. در این سفر وزیر دفاع چین چندین بار از سیاست‌های ایالات متحده انتقاد و موضع پکن در قبال تایوان را تکرار کرد. 

در همین حال، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت که روابط دوجانبه با پکن «از همه جهات از سطح روابط استراتژیک فراتر رفته و بیش از یک متحد شده است.» 

اما برخی از تحلیلگران معتقدند که هدف این سفر و اظهاراتی که در جریان آن مطرح می‌شود برای انحراف افکار عمومی از مشکلات داخلی این کشورها است. 

در همین رابطه سو تزو یون، تحلیلگر ارشد مؤسسه تحقیقاتی دفاع و امنیت ملی تایوان به اپک تایمز گفت: «نمایش این دو وزیر دفاع عمدتاً برای مخاطبان داخلی آنها بود.» 

سو گفت که روسیه با مشکلات داخلی مواجه است و با طولانی‌شدن جنگ در اوکراین، روبل اکنون به پایین‌ترین سطح خود در ۱۷ ماه گذشته رسیده است. وی افزود: آنچه اوضاع را پیچیده می‌کند این است که مشارکت پکن و مسکو به آن اندازه که در ظاهر به نظر می‌رسد پایدار نیست. 

او همچنین گفت: «چین نیز مشکلات فزاینده‌ای در داخل کشور دارد و همان‌طور که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفته است این مشکلات شبیه یک بمب ساعتی هستند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی