Search
Asset 2

کانادا موضوع برداشت اعضای بدن را در سازمان ملل مطرح می‌کند

آن- تامارا لوره، نماینده‌‏ی حقوق بشر کانادا در سازمان ملل متحد، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ۱۲ مارس، ۲۰۱۴، مسئله‌‏ی برداشت عضو، بدون رضایت فرد دهنده در چین را مطرح کرده است . (Screenshot via webtv.un.org)
آن- تامارا لوره، نماینده‌‏ی حقوق بشر کانادا در سازمان ملل متحد، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ۱۲ مارس، ۲۰۱۴، مسئله‌‏ی برداشت عضو، بدون رضایت فرد دهنده در چین را مطرح کرده است . (Screenshot via webtv.un.org)
آن- تامارا لوره، نماینده‌‏ی حقوق بشر کانادا در سازمان ملل متحد، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ۱۲ مارس، ۲۰۱۴، مسئله‌‏ی برداشت عضو، بدون رضایت فرد دهنده در چین را مطرح کرده است . (Screenshot via webtv.un.org)

«ما همچنان نگران هستیم که تمرین‌کنندگان فالون گونگ و سایر معتقدان مذهبی در چین تحت آزار و شکنجه قرار می‌گیرند و گزارش‌هایی که خبر از پیوند اعضا بدون رضایت آزادانه و آگاهانه‌ی فردِ دهنده می‌دهند نگران‌کننده است.»

آن- تامارا لوره، مشاور حقوق بشر کانادا در سازمان ملل متحد

اتاوا – نماینده‌‏ی دولت کانادا برای اولین بار در سازمان ملل متحد به‌طور رسمی گزارش می‌دهد که رژیم چین در برداشت اعضای بدن بدون رضایت فردِ دهنده دست دارد.

اظهارات نماینده‌‏ی دولت کانادا در سازمان ملل متحد، اغلب به‌خاطر ویژگی‌ها و قدرت اثربخشی آن دراین زمینه قابل توجه بوده و روندی است که در هفته‌‏ی گذشته تحت پیگیری قرار گرفت.

اظهارات کانادا به‌منظور دریافت پاسخ سریع از سوی کشورهای خاصی است؛ به‌خاطر اینکه اکثر کشورهای دیگر درخصوص کلیات این مسئله صحبت می‌کنند و کشورهایی که مستند شده است مرتکب سوءاستفاده‌هایی دراین زمینه می‌شوند، این فرصت را پیدا می‌کنند تا در لفافه به آن بپردازند و توجه سایرین را از مسائل حقوق بشر در کشور خود منحرف کنند.

آن- تامارا لوره، مشاور حقوق بشر کانادا در سازمان ملل متحد، درطول گفتگوی تعاملی درباره‌‏ی آزادی مذهب در مقر سازمان ملل واقع در ژنو سابقه‌ای از این موضوع را ارائه داد. در بیست‌ودومین جلسه‌‏ی شورای حقوق بشر، این گفتگوها بر گزارش‌های دو گزارشگر ویژه‌‏ی مربوط به حقوق بشر تمرکز داشت.

لوره اظهار داشت: «کانادا عمیقاً نگران وضعیت اسفبار جوامع مذهبی است که که یا به‌دلیل محدودیت‌های دولت و یا جدال‌های شدید اجتماعی در نقاط مختلف جهان تحت آزار و اذیت قرار می‌گیرند، نگران افرادی است که به‌خاطر باورهای خود آماج حمله قرار می‌گیرند. این شامل بهائیان، بودائیان، مسیحیان، یهودیان، صوفیان، و مسلمانان می‌شود.»

او در ادامه توجه عموم را به سومین سالگرد قتل شهباز بهاتی جلب می‌کند. بهاتی وزیر پاکستان در امور اقلیت‌ها و منتقد صریح قوانینی در کشور خود بود که به مقدسات توهین می‌کرد و اقلیت‌های مذهبی را هدف قرار می‌داد.

لوره در ادامه به گزارش‌های بی‌سابقه‌ای از برداشت اعضای بدن در چین اشاره می‌کند که صحت آنها تأیید شده است.

«ما همچنان نگران هستیم که تمرین‌کنندگان فالون گونگ و سایر معتقدان مذهبی در چین با آزار و شکنجه مواجه می‌شوند، و گزارش‌هایی که خبر از پیوند اعضا بدون رضایت آزادانه و آگاهانه‌ی فرد دهنده می‌دهند، نگران‌کننده است.»

از سال ۲۰۰۶، هنگامی که دیوید ماتاس و دیوید کیلگور، دو وکیل حقوق بشر در کانادا، گزارش خود را درباره‌‏ی این موضوع منتشر کردند، اتهامات علیه رژیم چین همچنان ادامه دارد مبنی‌بر اینکه از اعضای بدن زندانیان سیاسی برای پیوند اعضا استفاده می‌کند.

بعد از آن، با تحقیق اتان گاتمن، که یک خبرنگار تحقیقی است، جمع‌آوری مدارک و شواهد دراین‌خصوص همچنان ادامه یافته است. براساس گزارش این خبرنگار، به‌نظر می‌رسد که برداشت اعضای بدن اقلیت‌های مذهبی از استان شین‌جیانگ در چین آغاز شده است که مسلمانان اویغور در آن سکونت دارند.

کتاب گاتمن درزمینه‌‏ی برداشت اعضای بدن در چین، «کشتار: قتل‌‌عام دسته جمعی، برداشت اعضای بدن، و راز حل مشکل مخالفان چین» قرار است در ماه اوت در دسترس عموم قرار گیرد.

اظهاریه‌‏ی لوره رژیم چین را به انکار این موضوع واداشت به‌طوری‌که قاطعانه نظرات او را رد کرد.

در ماه دسامبر گذشته پارلمان اتحادیه‌‏ی اروپا درخصوص برداشت اعضای بدن در چین قطعنامه‌ای را تصویب کرد. در این قطعنامه اشاره شده است که براساس تبلیغات مراکز پیوند در چین، آنها متعهد می‌شوند طی دو تا چهار هفته می‌توانند عضو لازمه را در اختیار فرد گیرنده قرار دهند.

محققان، از جمله ماتاس و کیلگور، اظهار می‌دارند که آنها برای به‌انجام‌رساندن چنین تعهدی باید یک بانک بزرگ از اهداکنندگان اعضای بدن داشته باشند که برحسب تقاضا کشته می‌شوند. صدها هزار نفر از پیروان فالون گونگ در چین زندانی شده‌‏اند، بسیاری از آنها هرگز برنگشتند. خواهر میشل ژانگ کانادایی یکی از آنها است.

ژانگ، که هم اکنون در تورنتو زندگی می کند، گفت که خواهرش، یونه، پس از بازداشت در سال ۲۰۰۲ در سیستم زندان چین ناپدید شد. مقامات زندان تاکنون بازداشت یونه را انکار کرده‌اند.

چین هرگز اجازه نداده‌است که یک تحقیق مستقل از سیستم پیوند اعضای بدن در چین صورت گیرد، و درزمینه‌‏ی منبع اعضای بدن برای پیوند، به‌طور مستمر توضیحاتی متغیر ارائه داده است.

رژیم چین ابتدا استفاده از اعضای بدن زندانیان محکوم به اعدام را انکار کرد، اما چند سال پیش به انجام این شیوه اعتراف کرد. سپس هوانگ جی‌فو مقام مسئول بهداشت درزمینه‌‏ی پیوند اعضا، در سال ۲۰۱۳ متعهد شد که به این عمل خاتمه می‌دهند.

هوانگ پس از ترک مسند وزارت و ملحق‌شدن به کمیته‌‏ی اهدا و پیوند عضو چین، که بالاترین سازمان رسمی پیوند در کشور است، موضع خود را تغییر داد و گفت که در سیستم فعلی ‌ به‌جای متوقف‌‌کردن استفاده از زندانیان، باید منبع اعضای بدن را با استفاده از آنها گسترش دهند.

در گزارش‌های مربوط به برداشت اعضای بدن در چین برای برخی از کشورها، از جمله اسرائیل، تایوان و استرالیا، مهلت تعیین شده است تا درخصوص شهروندانی که برای پیوند به چین سفر می‌کنند و یا در خصوص آموزش جراحان پیوند چینی نظارت داشته باشند و قوانینی برای کنترل آن وضع کنند.

بیست‌و‌پنجمین جلسه‌‏ی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ۴ مارس در ژنو آغاز شد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی