Search
Asset 2

سیاست‌‏مداران کانادایی خواهان آزادی زندانی چینی شدند

«هوانگ جینلینگ» با در‎دست داشتن بنری در محل کنفرانس خبری در کلگری کانادا در ۱۵ آوریل ، برای نجات دخترش، «چن یینگوآ»، درخواست کمک می‌‏کند. (وو ویلین/ اپک تایمز)
«هوانگ جینلینگ» با در‎دست داشتن بنری در محل کنفرانس خبری در کلگری کانادا در ۱۵ آوریل ، برای نجات دخترش، «چن یینگوآ»، درخواست کمک می‌‏کند. (وو ویلین/ اپک تایمز)
«هوانگ جینلینگ» با در‎دست داشتن بنری در محل کنفرانس خبری در کلگری کانادا در ۱۵ آوریل ، برای نجات دخترش، «چن یینگوآ»، درخواست کمک می‌‏کند. (وو ویلین/ اپک تایمز)

دو عضو پارلمان کانادا، در درخواستی شدیدالحن و علنی، از مقامات چین خواستند تا یک تمرین‌‏کننده‌‏ی فالون گونگ را که به‌‏مدت بیش‌‏از یک ماه در اعتصاب غذا به‌‏سر می‎برد، آزاد کنند.

«جوآن کروکات», نماینده‌‏ی شهر کلگری در مجلس کانادا، در بیانیه‌‏ای اظهار داشت: «زندگی «چن یینگوآ» در وضعیت خطرناکی است. مأموران بازداشتگاه شماره‌‏ی ۲ شهر شی‎جیاژوآنگ، دیروز، مانع دیدار پدر وی که شهروندی کانادایی است با دخترش شدند و ما به‌‏شدت نگران امنیت دختر هستیم.»

«جیمز لانی»، نماینده‌‏ی دیگر پارلمان اظهار داشت: «ما خواستار اقدامی فوری در‌‏ارتباط‌‏ با این قضیه هستیم.»

سیاست‌‏مداران کانادایی، تا‌‏اندازه‌‏ای تحت‌‏تأثیر فریادهای «هوانگ جینلینگ»، مادر ۷۰ ساله‌‏ی چن قرار گرفتند که در ۱۵ آوریل در یک کنفرانس خبری که در مقابل کنسول‌‏گری چین در شهر کلگری برگزار شد، می‌‏گریستند.

در ۱۵ آوریل چن‌‏جیمینگ در یک کنفرانس خبری در کلگری کانادا برای کمک به آزادی چن‌‌‌‏یینگهوآ بنری را در دست گرفته بود. (وو ویلین/ اپک تایمز)

 

وی فریاد می‌‏زد: «به دخترم کمک کنید! او در‌‏حال مرگ است!»

«چن یینگوآ»، در ۱۲ مارس توسط پلیس شهر شی‎جیاژوآنگ، مرکز «استان هِبی» دستگیر شد. او به‌‏همراه برادر‌‏زاده‌‏اش، «بیان ژیاهویی» برای ملاقات پدرش که به‌‏خاطر تمرین فالون‌‏گونگ زندانی شده، رفته بود. فالون‌‏گونگ، روشی معنوی و سنتی چینی است که از سال ۱۹۹۹ میلادی توسط مقامات حزب کمونیست چین مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

بعد‌‏از این‌‏که پلیس مانع ملاقات «بیان» با پدرش شد، او در‎مقابل زندان شروع‌‏ به اعتراض کرد و بنری در‌‏دست گرفت و فریاد می‌‏زد: «می‌‏خواهم پدرم را ببینم». «چن» در‌‏حالی‌‏که برای حمایت از «بیان»، او را همراهی می‌‏کرد، از او عکس می‌‏گرفت. مادر چن در کنفرانس خبری گفت که دخترش بعد از این اعتراضات توسط پلیس دستگیر شد.

فالون‌‏گونگ، یک روش تزکیه است که اصول حقیقت، نیک‌‏خواهی و بردباری را آموزش می‌‏دهد و از اواخر دهه‌‏ی ۹۰ تا‌‏کنون بیش‎از ۷۰ میلیون نفر در چین، آن را تمرین می‌‏کنند. آزار و اذیت تمرین‌‏کنندگان که از سال ۱۹۹۹ آغاز شده است، صدها هزار نفر را به اردوگاه‌‏های کار اجباری و یا زندان فرستاده است که اغلب آن‌‏ها مورد شکنجه قرار می‌‏گیرند. علاوه‌‏بر این در «زندان‌‏های سیاه» و مراکز شست‌‏وشوی مغزی که در سراسر چین دایر شده است، مأموران امنیتی، تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ را مجبور می‌‏کنند تا اعتقادتشان را رها کنند.

«چن یینگوآ» که یک تمرین‌‏کننده فالون گونگ است در بازداشت‌‏گاه شهر شی‎جیاژوآنگ زندانی‌‏ست. وی در ۱۲ مارس وقتی به دیدار یکی از خانواده‌‏های زندانی خویش رفت، بازداشت شد. (اپک تایمز)

 

«چن» به‌‏محض این‎که بازداشت شد، دست‌‏به اعتصاب غذا زد. به‌‏گفته‌‏ی وکیل وی «آقای لان»،  او اکنون بسیار لاغر است و ممکن است از بین برود. همچنین به پدر او نیز اجازه‌‏ی ملاقات با دخترش داده نشده است. به گفته‌‏ی مادر چن، روز جمعه پلیس، «چن یینگوآ» را وادار به خوردن غذا کرده است اما به‌‏دلیل شرایط بد جسمانی او دست از این‌‏ کار کشیدند.

پدر وی در گفت‌‏و‌‏گویی تلفنی گفت: «چن متهم به «استفاده‌‏از فعالیت‌‏های مذهبی کفرآمیز برای تضعیف اجرای قانون» شده است»؛  اتهامی مبهم که اغلب توسط پلیس به تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ زده می‌‏شود و وکلای چینی آن را در هیچ کجای قوانین چین نیافته‌‏اند.

آقای چن گفت: «آن‌‏ها او را اول دستگیر کردند و بعد اتهامی ساختگی به او زدند.»

در ۱۵ آوریل تمرین‌‌‏کنندگان فالون گونگ در یک کنفرانس خبری در کلگری کانادا برای کمک به آزادی چن‌‌‏یینگهوآ درخواست کمک کردند. (وو ویلین/ اپک تایمز)

 

 اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی