logo_eet

حملات سایبری چین با استفاده از هواپیمای ناپدید شده مالزی

(Photo by Patrick Lux/Getty Images)
(Photo by Patrick Lux/Getty Images)
(Photo by Patrick Lux/Getty Images)

برخی از بزرگترین کمپین‌‌‌‏های جاسوسی چین از ناپدید شدن پرواز مالزی برای  آلوده کردن کامپیوتر‌‌‌‏های دولت‌‌‌‏ها یا مؤسسات بزرگ مالی و تجاری استفاده کرده‌اند.

این گروه جاسوسی از اطلاعات پرواز MH370 مالزی، برای به‌دست آوردن کنترل کامپیوترهای شرکت‌‌‌‏های بزرگ استفاده ‌‌‌‏کرده است.

دو مورد از حملات توسط محققانی از شرکت امنیتی فایرآی، کشف شد. حملات از یک نسخه‌ی اصلاح شده از هک مورد علاقه چینی‌‌‌‏ها به نام سم پیچک بوده است.

آنها ایمیل‌‌‌‏هایی را با اهداف خاص ارسال می‌‌‌‏کردند. این ایمیل‌‌‌‏ها حاوی فایل‌‌‌‏های آلوده‌‌‌‏ای بود که به ظاهر اطلاعاتی در مورد پرواز مالزی در خود داشت. آنگاه اگر قربانی فایل را باز می‌‌‌‏کرد، کامپیوتر را با استفاده از ابزار جاسوسی خود آلوده می‌‌‌‏کرد.

پس از به‌دست آوردن دسترسی و کنترل سیستم، قادر به نظارت بر آن، سرقت فایل‌‌‌‏ها‌‌‌‏، و یا تماشای قربانی از طریق وب کم برای هکر فراهم می‌شد.

این گروه از هکر‌‌‌‏های اینترنتی حملات خود را از تاریخ ۱۰ مارس – دو روز پس از ناپدید شدن پرواز مالزی- آغاز کردند و با توجه به تجزیه و تحلیل شرکت فایرآی، یک دولت خارجی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام که نامش ذکر نشده را هدف قرار دادند.

این افراد ایمیل را به  کامپیوترهای هدف، و با نام «اسناد مربوط به خطوط هوایی مالزی» می‌‌‌‏فرستادند. اگر قربانی فایل را باز می‌‌‌‏کرد، آنگاه دسترسی به کامپیوتر برای هکرها باز می‌‌‌‏شد. هدف بعدی آنها یکی از مؤسسات مشهور امریکایی بود.

این گروه جاسوسی اغلب بر جمع‌‌‌‏آوری داده‌‌‌‏هایی مربوط به تجارت بین‌‌‌‏المللی، امور مالی، و سیاست‌‌‌‏های اقتصادی متمرکز است.

البته جاسوسی‌‌‌‏ سایبری در چین فقط به کنترل شرکت‌‌‌‏ها و مؤسسات محدود نشده و دیپلمات‌‌‌‏ها، پیمانکاران نظامی، و سازمان‌‌‌‏های دولتی۴۰ کشور را نیز در بر می‌‌‌‏گیرد.

از حملات دیگر این گروه جاسوسی، تیتان‌‌‌‏رین، شامل مجموعه وسیعی از حملات هماهنگ علیه دولت آمریکا می‌‌‌‏شود، و دیگری گوست‌‌‌‏نت، که یک عملیات جاسوسی بین‌‌‌‏المللی است که گروه‌‌‌‏های مختلف از جمله دولت تبعیدی تبت و دفتر خصوصی دالایی لاما هدف آن قرار داشت.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «حملات سایبری چین با استفاده از هواپیمای ناپدید شده مالزی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *