Search
Asset 2

سال نو چینی فرا می‌رسد، اما در قلب‌های بسیاری از مردم چین جشن و سروری برپا نیست

در این عکس، یک مرد چینی در ۲۳  ژانویه، ۲۰۰۹، قبل از آغاز جشن سال نو چینی درحال تماشای وسایل آتش‌بازی است که در پکن برای فروش گذاشتند. یک تمرین‌کننده فالون گونگ توضیح می‌دهد که چگونه آزار و شکنجه‌ای را که او و خانواده‌اش تجربه کرده‌اند برای آنها غیرممکن ساخت تا تعطیلات عید را جشن بگیرند. (فردریک جی. براون/ AFP/ گتی ایمیجز)
در این عکس، یک مرد چینی در ۲۳ ژانویه، ۲۰۰۹، قبل از آغاز جشن سال نو چینی درحال تماشای وسایل آتش‌بازی است که در پکن برای فروش گذاشتند. یک تمرین‌کننده فالون گونگ توضیح می‌دهد که چگونه آزار و شکنجه‌ای را که او و خانواده‌اش تجربه کرده‌اند برای آنها غیرممکن ساخت تا تعطیلات عید را جشن بگیرند. (فردریک جی. براون/ AFP/ گتی ایمیجز)
در این عکس، یک مرد چینی در ۲۳ ژانویه، ۲۰۰۹، قبل از آغاز جشن سال نو چینی درحال تماشای وسایل آتش‌بازی است که در پکن برای فروش گذاشتند. یک تمرین‌کننده فالون گونگ توضیح می‌دهد که چگونه آزار و شکنجه‌ای را که او و خانواده‌اش تجربه کرده‌اند برای آنها غیرممکن ساخت تا تعطیلات عید را جشن بگیرند. (فردریک جی. براون/ AFP/ گتی ایمیجز)

از دوره کودکی، سال نو چینی را دوست داشتم. زیرا در طی آن زمان لباس‌های جدید برتن می‌کردیم، مقدار زیادی کوفته می‌خوردیم، ترقه منفجر می‌کردیم، و از جشن لذت می‌بردیم. به‌مرور زمان که بزرگ شدم  و خودم در جایگاه والدین قرار گرفتم، ازاینکه در طول تعطیلات کل سه نسل در خانواده من دور هم جمع می‌شدند، لذت می بردم.

اما با آغاز آزار و شکنجه فالون گونگ از سال ۱۹۹۹، سال نو چینی به سخت‌ترین زمان برای ما تبدیل شده است. همسر من چند سال پیش تا پای مرگ شکنجه شد. مادر من در غم و اندوه ازدست‌دادن عروسش و نگرانی درباره پسرش درگذشت.

از زمان اولین دستگیری من که بیش از ۱۰ سال پیش اتفاق افتاد، در طول سال نو چینی دیگر ترقه‌ای منفجر نکردیم. بعد از آن بارها و بارها دستگیر و زندانی شدم. همسر من محکوم به زندان شد. تحت این شرایط، دل و دماغ آن را نداشتیم که لباس‌های نو بخریم، برای تعطیلات عید خرید کنیم و یا تلویزیون تماشا کنیم. پس از مرگ همسرم، در شب سال نو، فرزندانم در اندوه ازدست‌دادن او، درمقابل تصویر مادرشان زانو زدند و عود روشن کردند.

علاوه‌براین، همچنین به یاد خانواده آقای شین یومینگ افتادم. آنها چگونه سال نو چینی خود را سپری می‌کنند؟ آقای شین در ۲۶ فوریه ۲۰۱۱، در زندان جیاموسی واقع در استان هیلونگ‌جیانگ تا سرحد مرگ شکنجه شد. مقامات محلی همسر او خانم وانگ و دختر جوان او را محکوم به یک سال و نیم حبس در یک اردوگاه کار اجباری کردند تا اقدامات عدالت‌خواهانه آنها را درخصوص آقای شین خنثی کنند.

همچنین به‌یاد خانم لین پینگ و پسر او افتادم که دچار بیماری روانی شد. او بیش از ۲۰ سال دارد و سال‌های بسیاری است که بیمار است. زمانی‌که خانم لین حدود ۱۰ سال پیش برای اولین بار دستگیر شد، پسرش نیز تمرین فالون گونگ انجام می‌داد. مدرسه او را تهدید کرد که اگر “ضمانت‌نامه” مبنی بر متوقف‌ کردن تمرین فالون گونگ ننویسد، اخراج می‌شود. شوهر خانم لین که فریب تبلیغات و دروغ‌های حزب کمونیست چین را خورده بود، کتاب فالون گونگ پسرش را پاره کرد و او را بارها و بارها کتک زد.

بازداشت خانم لین برای بار دوم، پسرش را دچار فروپاشی روانی کرد. وقتی زنانی را می‌دید که به‌نظر می‌رسید هم‌سن مادرش هستند، درمقابل آنها زانو می‌زد و آنها را “مادر” خطاب می‌کرد و با التماس از آنها می‌خواست که به خانه برگردند.

به وکیل گائو جی‌شنگ نیز فکر کردم که به‌خاطر دفاع از تمرین‌کنندگان فالون گونگ تحت آزار و اذیت قرار گرفته است. اینکه چگونه در بازداشت به‌سر می‌برد؟ خانواده او در ایالات متحده سال نو چینی خود را چگونه جشن می‌گیرند؟

امیدواریم که برای میلیون‌ها نفر از خانواده‌هایی که همانند ما متحمل چنین رنج‌هایی شده‌اند، زمستان سخت به زودی به پایان برسد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی