Search
Asset 2

رئیس جمهور رژیم چین با همتای مصری خود در ‌پکن دیدار کرد

طبق گزارش آسوشیتدپرس، توافق‌نامه‌های میان چین و مصر دربرگیرنده همکاری در طرح کمربند و جاده چین است که ساخت پروژه‌های حمل‌ونقل، انرژی و زیرساخت با بودجه چین در خارج از کشور را برای شرکت‌های چینی به ارمغان می‌آورد.
شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین (پشت،راست) و عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر (پشت،چپ) در مراسم امضای قرارداد در سالن بزرگ مردم در پکن در ۲۹ مه ۲۰۲۴ شرکت می‌کنند. (TINGSHU WANG/POOL/AFP via Getty Images)

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور رژیم چین و عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر در پکن دیدار کردند و این دو کشور توافق‌نامه‌هایی را جهت تقویت همکاری‌های بین خود‌ امضا کردند.

به نوشته آسوشیتدپرس، السیسی به همراه سامح شکری وزیر امور خارجه مصر در مراسمی که مصادف با دهمین سالگرد مشارکت راهبردی جامع مصر و چین بود، با شی جین‌پینگ دیدار و توافق‌نامه‌ها را امضا کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع خبری از تلویزیون دولتی سی‌سی‌تی‌وی عنوان کرد در حالی که پکن میزبان تعدادی از رهبران و مقامات عرب برای یک مجمع با هدف تعمیق روابط است، شی و سیسی طی مراسمی باشکوه در خارج از تالار بزرگ پکن با یکدیگر ملاقات کردند و سرود ملی هر دو کشور نواخته شد.

به نوشته این خبرگزاری، چند تن از رهبران عرب در این هفته از پکن بازدید می‌کنند. آنها به دنبال ارائه «صدای مشترک» در مورد درگیری بین اسرائیل و حماس و بهبود همکاری‌ها هستند.

دفتر ریاست‌جمهوری مصر با انتشار بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که هیات مصری در مورد روابط دوجانبه و ایجاد ثبات در خاورمیانه با توجه به جنگ اسرائیل و حماس در غزه گفتگو کردند.

مذاکرات و توافق‌نامه‌های میان چین و مصر

طبق گزارش آسوشیتدپرس، توافق‌نامه‌های میان چین و مصر دربرگیرنده همکاری در طرح کمربند و جاده چین است که ساخت پروژه‌های حمل‌ونقل، انرژی و زیرساخت با بودجه چین در خارج از کشور را برای شرکت‌های چینی به ارمغان می‌آورد.

این خبرگزاری نوشته است که چین میلیاردها دلار در پروژه‌های دولتی مصر از جمله منطقه اقتصادی کانال سوئز و پایتخت اداری جدید در شرق قاهره سرمایه‌گذاری کرده است.

بر اساس آخرین داده‌های منتشر شده توسط آژانس آمار مصر، سرمایه‌گذاری بین مصر و چین در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۴ میلیارد دلار در مقایسه با ۱۶.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ بود.

قاهره گفته است که دو طرف درباره «مسائل منطقه‌ای و بین المللی مورد علاقه مشترک» گفتگو خواهند کرد.

ریاست‌جمهوری مصر گفته است که «مذاکرات راه‌هایی برای ایجاد روابط دوجانبه نزدیک‌تر و باز کردن چشم‌اندازهای گسترده‌تر برای همکاری در زمینه‌های مختلف را بررسی خواهند کرد».

دیدار وزیر خارجه چین با همتایان یمنی و سودانی

وانگ یی، وزیر امور خارجه روز سه‌شنبه با همتایان یمنی و سودانی خود در پکن دیدار کرد و گفت که امیدوار است «همبستگی و هماهنگی» با جهان عرب را تقویت کند.

وی همچنین نگرانی‌های چین را درباره حملات مخرب به کشتی‌ها در دریای سرخ توسط نیروهای حوثی تحت حمایت حکومت ایران را مطرح کرد.

خبرگزاری دولتی «شین هوا» به نقل از وی نوشت که چین خواستار پایان دادن به حمله به کشتی‌های غیرنظامی و تضمین ایمنی آبراه‌ها در دریای سرخ است.

پکن به دنبال روابط نزدیکتر با کشورهای عربی

به نوشته خبرگزاری فرانسه، شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی و همچنین تعدادی دیگر از رهبران و دیپلمات‌های منطقه نیز از جمله نمایندگان حاضر در این مجمع در پکن هستند.

به نوشته رسانه‌های پکن، شی قرار است روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه، یک سخنرانی کلیدی با هدف ایجاد «اجماع مشترک» بین چین و کشورهای عربی ارائه کند.

در راس دستور کار، جنگ بین اسرائیل و حماس خواهد بود که شی خواستار برگزاری «کنفرانس صلح بین‌المللی» برای حل آن شده است.

احمد عبودوه، یکی از همکاران برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای چتم هاوس، به خبرگزاری فرانسه گفت که چین تلاش‌های خود برای پایان دادن به این درگیری در برابر بی‌عملی ایالات متحده را فرصتی استراتژیک برای تقویت اعتبار و جایگاه خود در جهان عرب می‌بیند.

وی گفت که «این به نوبه خود به تمرکز پکن در تضعیف اعتبار و نفوذ ایالات متحده در منطقه کمک می‌کند…هرچه جنگ طولانی‌تر باشد، چین راحت‌تر می‌تواند این هدف را دنبال کند».

پکن در سال‌های اخیر به دنبال ایجاد روابط نزدیک‌تر با کشورهای عربی بوده است و سال گذشته میانجی‌گر تنش‌زدایی بین تهران و رقیب دیرینه‌اش عربستان سعودی بود.

پکن همچنین از لحاظ تاریخی با «آرمان فلسطین» ابراز همدلی کرده و از راه حل دو کشوری برای مناقشه اسرائیل و فلسطین حمایت می‌کند.

چین ماه گذشته میزبان گروه‌های فلسطینی رقیب حماس و فتح برای «مذاکرات عمیق و صریح در مورد ترویج آشتی درون فلسطین» بود.

اخیرا نیکی هیلی سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل در جریان بازدید از جنوب اسرائیل، کشورهای ایران، روسیه و چین را مقصر حمله حماس به اسرائیل عنوان کرد.

هیلی گفت که چین در تمام مدت از ایران حمایت مالی کرده است. اطلاعات روسیه به آنها کمک کرد و ایران به آنها آموزش داد. پس این فقط کار حماس نیست. اینها همه قاتل و همدست هستند. اگر واقعاً می‌خواهیم که دیگر هرگز تکرار نشود، باید با خود درباره کسی که این کار را انجام داده صادق و راستگو باشیم.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی