Search
Asset 2

دولت بایدن پایگاه جاسوسی چین در کوبا را تایید کرد و تقصیر را به گردن ترامپ انداخت 

تأیید پایگاه جاسوسی چین در کوبا از سوی دولت بایدن
جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید در واشنگتن در 6 ژوئن 2023 صحبت می‌کند.(Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که احداث یک پایگاه جاسوسی چین در کوبا یک تحول تازه نیست و به زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بازمی‌گردد. 

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، در یک کنفرانس مطبوعاتی تأیید کرد که دولت بایدن از توانایی‌های جمع‌آوری اطلاعات چین در کوبا آگاهی دارد و این مسئله را به جدی می‌گیرد. 

کربی با اشاره به اینکه نمی‌تواند در مورد اقدامات ضدجاسوسی وارد جزئیات شود افزود: اینکه چین در تلاش برای دستیابی به برخی قابلیت‌های جمع‌آوری اطلاعات در کوبا و سایر نقاط است، موضوع جدیدی نیست و از زمانی که دولت بایدن تشکیل شد این موضوع را جدی گرفتیم. 

این اظهارات پس از آن بیان شد که چندین رسانه گزارش دادند پکن از سال ۲۰۱۹ یک پایگاه جاسوسی در کوبا احداث کرده است. 

وال‌استریت ژورنال به تازگی گزارش داده بود که اخیراً پکن و هاوانا «توافق محرمانه‌ای» برای ایجاد یک پایگاه جاسوسی در کوبا منعقد کرده است، اما کاخ سفید و پنتاگون این ادعاها را رد کردند  

این گزارش به نقل از منابع ناشناس گفته بود که پکن با پرداخت میلیاردها دلار به کوبا برای ایجاد فرصت جاسوسی در حیاط خلوت ایالات متحده موافقت کرده است. 

با این حال این کربی ادعا کرد که این گزارش دقیق نیست، اما درباره آنچه که فکر می‌کند نادرست است توضیح بیشتری نداد. 

همچنین آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت بایدن روز گذشته در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که چین در سال ۲۰۱۹ تأسیسات جمع‌آوری اطلاعات خود را در کوبا ارتقا داد. 

بلینکن گفت: «بررسی ما نشان داد که علی‌رغم آگاهی از تلاش‌ها برای احداث پایگاه جاسوسی چین و همین‌طور به کار بردن راهکارهایی برای مقابله با چنین اقدامی در دولت قبل، اما این اقدامات به‌قدر کافی مؤثر نبود و ما به یک رویکرد مستقیم‌تر نیاز داشتیم 

او همچنین مدعی شد که «این دقیقاً همان چیزی است که بایدن به تیم خود دستور داد تا برای مقابله با این چالش انجام دهند.» 

از سوی دیگر ترامپ در واکنش به این سخنان در شبکه اجتماعی «Truth Social» دولت بایدن را مسئول تأسیسات جاسوسی در کوبا دانست و نوشت: «چین عملاً کوبا را تصرف کرد. هرگز در دولت ترامپ این اتفاق نمی‌افتاد 

همچنین جان رت‌کلیف، مدیر اطلاعات ملی در دوران ترامپ، وجود یک مرکز جاسوسی چینی در کوبا در دوران دولت ترامپ را رد کرد. 

او به فاکس نیوز گفت: «استراتژی دولت بایدن این است که تا هر زمان که می‌توانند موضوعی را انکار کنند این اقدام را انجام دهند و هر زمان که دیگر نتوانستند، آنرا به گردن دولت ترامپ انداخته و دولت او را سرزنش می‌کنند 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی