Search
Asset 2

ادامه اعتراض‌های ضد‌حکومتی همزمان با چهارشنبه‌سوری در بسیاری از شهرهای ایران

تجمع و شعارهای ضد حکومتی همزمان با آئئین چهارشنبه سوری
تجمع و شعارهای ضد حکومتی همزمان با آئئین چهارشنبه سوری (Flickr/Hamed)

 شب گذشته و همزمان با آئئین چهارشنبه سوری، تعداد زیادی از شهروندان معترض در شهر های مختلف کشور، با سر دادن شعارهای ضد حکومتی، این مراسم قدیمی را به صحنه‌ای برای اعتراض به حکومت جمهوری اسلامی تبدیل کردند. 

بر اساس گزارشهای منتشر شده، در بسیاری از محلات تهران از جمله اکباتان، تهرانپارس، نارمک، صادقیه، فلاح، گیشا و بسیاری از دیگر مناطق،شهروندان با تجمع و راهپیمایی، شعارهایی از قبیل «آزادی، آزادی آزادی» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. 

از چند روز گذشته فراخوان‌های متعددی برای برگزاری تجمع های اعتراضی درشب‌های ۲۲، ۲۳ و ۲۴ اسفند ماه و تبدیل آئین چهارشنبه سوری به یک مراسم ضد حکومتی منتشر شده بود. 

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان میدهد که علاوه بر تهران، در شهر های سنندج، اصفهان، همدان، کرج، رشت، مشهد، ساری، اردبیل، شیراز، تبریز، ارومیه، شهرکرد، کرمانشاه، اراک، بندرعباس و همچنین شهرهای سقز، مهاباد، شهریار، اسلامشهر، جوانرود، دیواندره، کامیاران، شاهین‌دژه، لاهیجان، قائم‌شهر و ده‌ها شهر دیگر نیز شب گذشته شهروندان به خیابان امده و همراه با برگزرای مراسم چهارشنبه سوری علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. 

بر اساس این گزارشها در مناطق کردنشین از جمله سقز، زادگاه مهسا امینی، تعداد زیادی از شهروندان با روشن کردن آتش و سر دادن شعارهایی همچون «ژن، ژیان، آزادی» و ‌«مرگ بر خامنه‌ای» خشم خود از جمهوری اسلامی را نشان دادند. 

مناطق مختلفی از شهر شیراز در استان فارس، ساری و قائم‌شهر در استان مازندران، شهر اردبیل مرکز استان اردبیل، شهر همدان مرکز استان همدان، تبریز مرکز آذربایجان شرقی، مشهد مرکز خراسان رضوی و بندرعباس مرکز استان هرمزگان نیز شامگاه سه‌شنبه شاهد برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری اعتراضی و طنین‌آنداز شدن شعارهای ضد حکومتی مردم معترض بودند. 

در چندین منطقه شهر اصفهان نیز مردم معترض همزمان با چهارشنبه‌سوری اقدام به سردادن شعارهای علیه جمهوری اسلامی کردند و جمعیت گسترده‌ای از مردم معترض شعار «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» و «فقر، فساد، گرونی، میریم تا سرنگونی» سردادند. 

گفتنی است که در روزهای گذشتهشماری از چهره‌های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی از فراخوان‌های چهارشنبه‌سوری حمایت کردند. 

شاهزاده رضا پهلوی، در پیامی «چهارشنبه‌سوری امسال» را «فرصتی» برای اینکه «نشان دهیم انقلاب بزرگ ملت ایران زنده است»، عنوان کرده و تاکید کرد: «موظفیم نگهبان نام این جاویدنامان و ادامه‌دهنده راهشان برای بازپس‌گیری ایران باشیم 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی