Search
Asset 2

مرگ ۲۵ چهره مشهور ادبی و هنری چین در کمتر از ۴۰ روز

مرگ چهره های مشهور ادبی و هنری چین در کمتر از ۴۰ روز
هنرمند چینی در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳ نوشته‌هایی را برای سال نو میلادی می‌نویسد. (ISAAC LAWRENCE/AFP via Getty Images)

در کمتر از ۴۰ روز از آغاز سال ۲۰۲۴، دست‌کم ۲۵ چهره سرشناس هنری و فرهنگی چین بر اثر بیماری یا تصادف جان خود را از دست داده‌اند. در این میان، ۹ نفر کمتر از ۶۰ سال داشتند.

در این بین می‌توان به شی یو، ۵۳ ساله، سردبیر ارشد روزنامه هنان، چونگ شه لی، ۵۱ ساله، رئیس اتحادیه نویسندگان شیجیاژوانگ، وانگ زی‌هایچائو، مدیر سابق تئاتر بزرگ هاربین، ژائو فو، رئیس سابق روزنامه لیائونینگ دیلی، گوآ شیه، معاون و سردبیر سابق روزنامه گوانگ‌ژو و شن رونگ، نویسنده مشهور و عضو انجمن ادبی و هنری پکن اشاره کرد.

بیشتر این افراد در تولید یا انتشار آثار کمونیستی نقش داشتند. لیو جیان‌هوا، نویسنده و فیلمنامه‌نویس، فیلمی کمونیستی در ستایشِ نیروی پلیس چین ساخت. و ژو یه‌یی، نویسنده، فیلمی تلویزیونی با همین موضوع تهیه کرد. فن شیان‌یانگ وبسایت پرچم سرخ چین را در سال ۲۰۱۲ راه‌اندازی کرد و سردبیری آن را برعهده داشت. وانگ شی‌چائو فیلم‌های کمونیستی مختلفی را کارگردانی کرد که یکی از آن‌ها به مناسبت هشتادمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست چین تهیه شد.

پنج نفر در دهه پنجم زندگی‌شان بودند

شی یو، سردبیر ارشد روزنامه هنان، روز ۸ فوریه در سن ۵۳ سالگی به دلیل یک بیماری ناگهانی در ژنگژو جان باخت.

او همچنین به‌عنوان استادمعلم در مدرسه روزنامه‌نگاری و ارتباطات دانشگاه هنان و به‌عنوان استاد مهمان در دانشگاه مالی و اقتصاد گوانگدونگ تدریس می‌کرد.

آقای شی جوایزی مانند «روزنامه‌نگار برجسته استان هنان» و «جایزه مشارکت تأثیرگذار در بخش نشریات استانی» را از مقامات چینی دریافت کرده و بیش از ۱۳۰ جایزه استانی به دست آورده بود. مقالات او در شین‌هوآ دایجست، سال‌نامه انتشارات چین و مجله روزنامه‌نگاری و ارتباطات بازنشر و بایگانی شده‌اند.

چونگ شه لی، رئیس اتحادیه نویسندگان شیجیاژوانگ و از نویسندگان سرشناس چین، ۷ فوریه در ۵۱ سالگی درگذشت.

یکی از دوستان نزدیک خانم چونگ گفت: «چونگ ۱۶ ژانویه دچار سانحه رانندگی شد و از آن‌روز در کما به‌سر می‌برد و به کمک دستگاه تنفسی زنده بود اما پس از گذشت ۲۰ روز فوت کرد.»

خانم چونگ چندین اثر در ستایش ارتش حزب کمونیست چین نوشت و در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان یکی از «ده نویسنده برجسته جوان» استان هبی معرفی شد.

اریک چونگ کای‌تای، بازیگر و مجری هنگ‌کنگی، بامداد ۳ فوریه به دلیل اسهال و گرفتگی عضلات در بیمارستان بستری شد. علائم اولیه او حاکی از یک بیماری خفیف بودند اما او همان شب در ۵۶ سالگی درگذشت.

شیا هوئی، خواننده و آهنگساز راک، به‌طور ناگهانی در ۱۳ ژانویه در ۵۰ سالگی درگذشت. او برنده مسابقه خوانندگی پنج‌استانی بود و در سال ۱۹۹۶ به‌عنوان یکی از ده خواننده برتر شنژن انتخاب شده بود.

آقای شیا و گروهش در جشن سال نوی چینی ۲۰۲۰ به‌عنوان مدیر بخش موسیقی حضور داشتند.

یان جیان‌پینگ، از اعضای انجمن نویسندگان استان ژجیانگ، در ۲۰ ژانویه در ۵۱ سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

گانگ یی، خواننده تبتی، در ۲ ژانویه در ۵۰ سالگی بر اثر بیماری درگذشت. او در سال‌های نخست فعالیت حرفه‌ای خود در تلویزیون مرکزی چین اجرا کرده بود.

سه نفر کمتر از ۴۵ سال داشتند

سونگ ژن‌شی، نمایشگاه‌گردان مشهور چینی، ۵ فوریه در ۳۹ سالگی در حین سفر به مالزی درگذشت. آقای سونگ، به‌عنوان پژوهشگر مرکز تحقیقات فرهنگ نمایشگاهی آکادمی هنر چین و مدیر بخش نمایشگاه‌گردانی در مرکز تحقیق و توسعه شهر رسانه‌ای آکادمی هنر فعالیت می‌کرد.

ژانگ لان، خبرنگار سابق مجله فایننشال و رسانه کایکسین، به دنبال یک احیای نافرجام در ۲۷ ژانویه در ۴۱ سالگی درگذشت. او بیشتر به دلیل انجام مصاحبه‌های میدانی پس از زلزله سیچوان در سال ۲۰۰۸ شهرت پیدا کرد.

ژائو شنگ، از چهره‌های کهنه‌کار رسانه‌ای چین، ۱۹ ژانویه در ۴۴ سالگی در پکن درگذشت. شنگ عصر ۱۳ ژانویه دچار حمله قلبی شد و بسرعت به بیمارستان انتقال یافت و هفت روز تحت درمان اضطراری قرار گرفت.

او در آغازِ دوران حرفه‌ای خود رئیس پکن‌تایمز و لگال ایونینگ نیوز بود و سپس شرکت رسانه‌ای خود را تأسیس کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی