Asset 2

دیسانتیس، نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا، چین را مهم‌ترین تهدید ژئوپلیتیکی آمریکا معرفی کرد 

وعده ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا که اگر به عنوان چهل و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شود، با چین به‌عنوان «مهم‌ترین تهدید ژئوپلیتیکی» ایالات متحده برخورد خواهد کرد.
ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا در کنفرانس بین‌المللی رسانه مسیحی NRB 2023 در اورلاندو، فلوریدا، در 22 مه 2023، سخنرانی می کند.(Courtesy of NRB/Screenshot via NTD)

ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا وعده داد که اگر به عنوان چهل و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شود، با چین بهعنوان «مهم‌ترین تهدید ژئوپلیتیکی» ایالات متحده برخورد خواهد کرد. 

دیسانتیس مدتی پس از اعلام نامزدی ریاست‌جمهوری خود در توییتر، در مصاحبه با فاکس نیوز ضمن هشدار درباره وابستگی اقتصادی به چین، بر لزوم به رسمیت شناختن پکن به عنوان تهدیدی برای ملت آمریکا تأکید کرد. 

او همچنین ضمن ابراز نگرانی در مورد سطح فعلی اتکا به منابع حیاتی از چین، به ویژه در طول همه‌گیری کووید۱۹ بر اهمیت احیای قابلیت‌های تولیدی حیاتی در ایالات متحده تأکید کرد. 

فرماندار فلوریدا گفت: «ما در بسیاری از موارد مهم به دشمن اصلی خود وابسته هستیم و در طول دوران همه گیری کرونا تقریبا در همه چیز به انها وابسته بودیم.» 

این نامزد ریاست‌جمهوری پیشنهاد ایجاد روابط مستحکم با متحدان کلیدی مانند ژاپن، کره، هند و استرالیا را مطرح کرد و معتقد است که با همکاری نزدیک با این کشورها، ایالات متحده می‌تواند به طور مؤثر با توسعه‌طلبی چین در منطقه اقیانوس آرام مقابله کند. 

علاوه بر این، دیسانتیس بر اهمیت به آگاه بودن از حضور فزاینده چین در نیمکره غربی و تهدیدات احتمالی آن برای امنیت ملی تأکید کرد. 

دیسانتیس با اشاره به موضع سیاست خارجی ایالات متحده در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم که مداخله خارجی در قاره آمریکا را بهطور بالقوه یک اقدام خصمانه می‌دانست، گفت: «من فکر می‌کنم ما به یک نسخه قرن بیست و یکمی از دکترینی نیاز داریم که در آن مطمئن شویم حیاط خلوت ما یک منطقه آزادی است 

این کاندیدای ریاست‌جمهوری که به تازگی نامزدی خود را اعلام کرده، همچنین نسبت به استقبال دولت‌های چپ در آمریکای لاتین از نفوذ چین به منطقه ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت که این اقدام پیامدهای منفی برای امنیت ملی دارد. وی خواستار رویکردی فعال برای مقابله با چنین اقداماتی و تضمین حفاظت از منافع آمریکا در نیمکره غربی شد. 

دیسانتیس با ابراز نارضایتی از عملکرد دولت فعلی در قبال چین، از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل آنچه که او آن را عدم قاطعیت در برخورد با این کشور می‌دانست، انتقاد کرد. او پیشنهاد کرد که رویکرد بایدن حتی ممکن است مشوق دخالت چین در مسائلی مانند اوکراین و روسیه باشد. 

گفتنی است که فرماندار فلوریدا مجموعه‌ای از اقدامات را برای مبارزه با نفوذ حزب کمونیست چین در این ایالت انجام داده است که از این میان می‌توان به امضای لایحه‌ای در اوایل ماه جاری میلادی اشاره کرد که رژیم چین را از خرید زمین‌های کشاورزی در هر نقطه ایالت یا خرید زمین در فاصله ۱۰ مایلی از مکان‌های حساس مانند پایگاه‌های نظامی، بنادر یا نیروگاه‌ها منع می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی