logo_eet

برای داشتن بدنی سالم‌‏تر سم‌‏زدایی کنید!

تصویر، زنی را نشان ‌‏می‌‏دهد که در حال انتخاب یکی از فراورده‌‏های لبنی در سوپرمارکتی در جزیره‌‏ی فرانسوی مارتینیک است. یک فراورده‎‌‏ی لبنی حاوی ۳۲ گرم قند است. سم‌‏زدایی در ترک غذاهای اعتیادآور، کنسروی، قندی و لبنی –موادغذایی که معمولا باعث التهاب شکمی می‌‏شوند- کمک‌‏می‌‏کند. (Jean-Michel Andre/AFP/Getty Images)
تصویر، زنی را نشان ‌‏می‌‏دهد که در حال انتخاب یکی از فراورده‌‏های لبنی در سوپرمارکتی در جزیره‌‏ی فرانسوی مارتینیک است. یک فراورده‎‌‏ی لبنی حاوی ۳۲ گرم قند است. سم‌‏زدایی در ترک غذاهای اعتیادآور، کنسروی، قندی و لبنی –موادغذایی که معمولا باعث التهاب شکمی می‌‏شوند- کمک‌‏می‌‏کند. (Jean-Michel Andre/AFP/Getty Images)
تصویر، زنی را نشان ‌‏می‌‏دهد که در حال انتخاب یکی از فراورده‌‏های لبنی در سوپرمارکتی در جزیره‌‏ی فرانسوی مارتینیک است. یک فراورده‎‌‏ی لبنی حاوی ۳۲ گرم قند است. سم‌‏زدایی در ترک غذاهای اعتیادآور، کنسروی، قندی و لبنی –موادغذایی که معمولا باعث التهاب شکمی می‌‏شوند- کمک‌‏می‌‏کند. (Jean-Michel Andre/AFP/Getty Images)

پدرم گفت:”باور نمی‌‏کنی! فکر‌‏می‌‏کنم وقتی نان می‌‏خورم شکمم ورم می‌‏کند. حس می‌‏کنم الان ورم شکمم کمتر شده و از زمانیکه قند را از رژیم غذایی‌‏ام حذف کرده‌‏ام حس چشایی‌‏ام قوی‌‏تر شده‌‏است. واقعا از غذاخوردنم لذت می‌‏برم و به‌‏نظرم غلات خوش‌‏مزه هستند.” این گفتگو زمانی رخ داد که من و پدرم چهار روز بود که داشتیم دستورالعمل سم زدایی آندریا ناکایاما و ریکی هلر به‌‏نام “تو رئیس من نیستی” را دنبال می‌‏کردیم.

من و پدرم ید طولانی در جر‌‏وبحث‌‏های طولانی داریم و خوش‌‏حالم که بالاخره در یک زمینه باهم اتفاق‌‏نظر پیداکردیم که این امر نه‌‏تنها بر روابط‌‏مان تاثیر گذاشت بلکه بر سلامت‌‏مان نیز موثر بود.

به پدرم پیشنهاد کردم تا برای مدتی سم‌‏زدایی قند را امتحان کند. در ابتدا مخالفت کرد و گفت که او به قند اعتیاد ندارد و لازم نیست آن را حذف کند و به گفته‌‏ی خودش “من اهل خوردن دسر نیستم.”

پدرم با اینکه مردی قدبلند، زیبا و ترکه‌‏ای است، تری‌‏گلیسیرید بالا و چربی خون دارد. او همیشه مراقب‌‏است تا گوشت یا چربی اشباع‌‏شده ‌‏نخورد. اما زمانیکه نوبت به نخوردن قند و حذف آن از رژیم غذایی‌‏اش رسید، متوجه شد که به آن اعتیاد‌‏دارد.

او درحالی‌‏که با دستپاچگی می‌‏خندید اعتراف‌‏کرد که آن شب در راه بازگشت به خانه احساس خستگی کرده و برای‌‏آنکه در هنگام رانندگی خوابش نبرد، اتومبیل را به کنار جاده زده و برای خودش یک قهوه و یک دونات مربایی خریده‌‏است.

به ذهن‌‏مان خطور‌‏کرد که بهترین جایگزین برای دونات مربایی، یک تکه شکلات تلخ و یا مقداری میوه و آجیل است. و روز بعد تصمیم به خوردن دوغ نمود چون پروبیوتیک‌‏های(میکروب‌‏ها و باکتری‌‏هایی که به عنوان مکمل به برخی غذاها اضافه می‌‏شوند و خواص خوراکی آنها را افزایش می‌‏دهند) موجود در آن به هضم غذا کمک می‌‏کند.

من یک بطری کوچک دوغ طبیعی برداشتم و دیدم که در آن ۳۲ گرم قند وجود دارد. نتیجه گرفتم که در یک قاشق چای‌‏خوری ۴ گرم شکر جای‌‏می‌‏گیرد و هر چه‌‏قدرهم پروبیوتیک در آن دوغ باشد، نمی‌‏تواند شخص را از قند بالای موجود در آن نجات‌‏دهد.

زمانی‌‏که پدرم متوجه شد که قند موجود در غذاها بر قند خون او نیز تاثیرمی‌‏گذارد، او را متقاعد کردم تا در سم‌‏زدایی بهاره شرکت کند.

پدرم مخالفت کرد. سرزنشش نمی‌‏کنم چون سم‌‏زدایی چیز خوشایندی نیست، مخصوصا وقتی‌‏که باید از خیلی از غذاهای خوش‌‏مزه که به آن‌‏ها اعتیاد  دارید، دست‌‏بکشید. در حقیقت خودم هم زیاد این ایده را که از قند و گلوتن پاک‌‏شوم، جدی نمی‌‏گرفتم چون نمی‌‏خواستم از لذت گناه‌‏آلودم به خوردن نان دست بردارم و به بهانه‌‏ی شکم‌‏پرکن‌‏بودن و خوش‌‏طعم‌‏بودن آن، انگیزه‌‏ام برای سم‌‏زدایی کم‌‏رنگ می‌‏شد.

چون می‌‏خواستم واقعا به سلامتی پدرم کمک کنم، پیشنهاد کردم تا من نیز به‌‏همراه او سم‌‏زدایی‌‏کنم. بالاخره او پذیرفت.

ناکایاما توضیح داد که میزان بالای کلسترول LDL خون پدرم( کلسترول بد )، در نتیجه‌‏ی التهاب بدن اوست. کلسترول LDL پادزهری طبیعی است برای التهاب بدن. برای کم‌‏کردن کلسترول LDL او باید غذاهایی را که منجر به التهاب شکمی می شوند، حذف کند. کلسترول بالا علامت وجود یک بیماری است و خود دلیل ایجاد بیماری نیست.

من به پدرم این موضوع را یادآور شدم چون ناگهان فراموش کرده بود که چرا خود را از غذاهایی که عاشق آنهاست محروم می‌‏کند.

معمولا چند روز اول به سختی می‌‏گذرد. بدنمان نسبت به نخوردن غذاهای لذت‌‏بخش فراوری‌‏شده و همچنین مواد‌‏شیمیایی واکنش نشان می‌‏دهد اما باید به متفاوت‌‏خوردن عادت کنیم. اما اگر بتوانیم چند روز اول را با موفقیت پشت سر بگذرانیم، مطمئنا نتیجه خواهیم گرفت.

چهار روز را پشت سر گذاشتم و چون به پدرم قول‌‏داده‌‏بودم که رژیمم را به‌‏همراه او کنترل‌‏کنم، صبح را با نوشیدن یک فنجان آب با طعم لیمو آغازمی‌‏کردم. این حقیقت که دیگر با گرسنگی بیدار نمی‌‏شدم، خوشحالم می‌‏کرد و چون گرسنگی‌‏ام دیگر مرا مجبور به حمله به آشپزخانه نمی‌‏کرد، قبل از بیدارشدن فرزندانم، زمان بیشتری را برای مطالعه و تفکرداشتم. این لحظات بسیار عالی بود.

همچنین متوجه‌‏شدم که دستگاه گوارشم بهتر عمل‌‏می‌‏کند و شلوارهایم گشادتر شده‌‏اند و بهتر از همه این که پوستم بهتر به‌‏نظر می‌‏رسید. همه‌‏ی لکه‌‏های ریز روی صورتم که زمانی به‌‏دنبال راه حلی برای ازبین‌‏بردنشان بودم، ناپدید‌‏شده‌‏بودند.

در آغاز هفته‌‏ی دوم وضعیت پدرم را بررسی‌‏کردم. او به من گفت که این تجربه برای او بسیار لذت‌‏بخش‌‏بوده‌‏است. هنگام صحبت متوجه‌‏شدم که چه‌‏قدر خوش‌‏صداتر و جوان‌‏تر به‌‏نظر می‌‏رسد. دیگر لرزشی در صدایش نبود.( که از عوارض معمول بیماری رفلکس معده و روده است).

او گفت:”حق با آندریا (ناکایاما) بود. من همیشه از ورم معده رنج می‌‏بردم. از وقتی که این دستورالعمل را دنبال‌‏می‌‏کنم، شکمم کوچکتر شده‌‏است. هیچوقت نمی‌‏توانستم از یک رژیم معمولی به این نتیجه برسم.”

پدرم پیروی از این دستورالعمل در هنگام مراودات اجتماعی را سخت دانست. زیرا مجبور به خوردن شیرینی می‌‏شد و نسبت به عوارض بعد از آن ناخشنود بود.

او گفت:”حس بدی داشتم. مثل اینکه یک شوک قندی به من وارد شده‌‏باشد. اصلا فکرش را هم نمی‌‏کردم که تا این اندازه قند و گندم روی بدنم تاثیر می‌‏گذارد. الان بیشتر از قبل درباره‌‏ی بدنم می‌‏دانم.”

وقتی برای مدتی غذاهای اعتیاد آور و لذت‌‏بخش، غذاهای فراوری‌‏شده، قند و مواد‌‏غذایی لبنی –غذاهایی که معمولا موجب التهاب بدن می‌‏شوند- را از رژیم غذایی‌‏تان حذف کنید، به‌‏طور باورنکردنی احساس بهتری خواهیدداشت. وقتی بخواهید همان رژیم سابق را  پیش‌‏بگیرید متوجه می‌‏شوید که کدام غذاها نشانه‌‏های بیماری در بدن‌‏تان ایجاد می‌‏کنند و راهی را در پیش‌‏خواهیدگرفت که برای سلامتی‌‏تان بهتر است.

سم زدایی در بهار باعث می‌‏شود تا از حس سنگینی زمستانی باقیمانده  در بدن‌‏مان رهایی یابیم و فضای بیشتری برای سبکی و سرحالی در بدنمان ایجاد کنیم.

سم زدایی باعث می شود که کنترل بیشتری برروی بدن‌‏مان داشته‌‏باشیم و حس عطش گرسنگی را به راحتی مهارکنیم. می‌‏توانیم غذهای فراوری‌‏شده و قندی را از رژیم غذایی‌‏مان حذف‌‏کنیم اما مجبور نیستیم از خوردن دست‌‏بکشیم و به خودمان گرسنگی دهیم و یا برای هفته‌‏ها غذاهای خام بخوریم. می‌‏توانیم همچنان که از خورن غذاهای‌‏آماده لذت‌‏می‌‏بریم، از فواید سالم خوردن استفاده کنیم.

تایسِن لرنر یک مربی کارآزموده در حوزه‌‏ی سلامت و ورزش است؛ او به خانم‌‏ها برای رسیدن به زیبایی و تناسب اندام بدون گرسنگی‌‏دادن به خود و صرف وقت زیاد در باشگاه‌‏های ورزشی، کمک‌‏می‌‏کند. وب‌‏سایت او : www.lavendermamas.com

 

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *