Search
Asset 2

آیا چین مسئول هک شدن سایت نیویورک تایمز بوده است؟(+ویدئو)

Did China Hack the New York Times?
Did China Hack the New York Times?
آیا چین مسئول هک شدن سایت نیویورک تایمز بوده است؟

 

«نیویورک تایمز» می گوید هکر‎های چینی پایگاه داده‎های دفتر مدیریت پرسنل این روزنامه را در ماه مارس هک کرده‎اند.

مشخص نیست چه مقدار از داده‎های این پایگاه پیش‎از شناسایی و مسدود کردن هکر‌‏ها، توسط آن‎ها شناسایی شده‎اند.

بیش‎ترین نگرانی این است که دفتر مدیریت پرسنل بر سیستمی به نام e-QIP نظارت داشته که از طریق آن کارمندان فدرال برای دریافت تأییدیه از این روزنامه، شخصی‎ترین اطلاعات از‎جمله اطلاعات مالی خود را وارد می‎کردند. (از طریق نیویورک تایمز)

نیویورک تایمز می‌‏گوید، e-QIP حاوی دیگر اطلاعات حساسی هم‎چون تماس‎های خارجی و پیشینه‌‏ی استفاده از مواد مخدر نیز بوده است.

به گزارش «گاردین»، تنها یک راه برای تعیین میزان نفوذ در اطلاعات این پایگاه وجود دارد. چون این حمله به‎طور رسمی اعلام نشده، ممکن است امیدی برای فهمیدن نوع اطلاعات درز پیدا کرده، وجود داشته باشد.

سخن‎گوی دولت اوباما اظهار داشت: «ما از شرکت‎های تجاری‎ای که به‌‏خاطر اطلاع‎رسانی به مشتریان خود در‎خصوص نفوذ در اطلاعات شخصی آن‎ها آسیب دیده‎اند، حمایت می‎کنیم».

اما برخی‎از رسانه‎ها با شک و تردید به این گزارش نگاه می‎کنند و آن را مربوط به اتهامات وارده از‎سوی ایالات متحده و چین در‎خصوص هک کردن سایت‎های یک‎دیگر نسبت می‎دهند.

به‎گفته‎ی یکی‎از نویسندگان وب‎گاه «رجیستر»، احتمال این‎که این رویداد و اخبار مربوط به آن بیشتر به قدرت‎نمایی دو طرف ربط داشته باشد، زیاد است. چین و ایالات متحده آمریکا اغلب یکدیگر را متهم ‎به تقلب دیجیتالی می‎کنند و به اعتراض گسترده نسبت به این‎که این‎گونه فعالیت‎ها شایسته و دوستانه نیست، روی می‎آورند».

همچنین ZDNet  گزارش داد که «روابط چین و ایالات متحده از اواخر سال به دلیل اتهامات مداومی که دو طرف درخصوص راه‎اندازی حملات سایبری –یا با استفاده‎ی تبلیغاتی از آن- برای آسیب رساندن به یک‎دیگر وارد می‎کنند، تیره و تار شده است.»

قابل ذکر است، بنا به اظهار یکی‎از مقامات امریکایی، درست است که این حملات در چین ردیابی شده اما مشخص نیست که بخشی از تلاش‎های دولت چین باشد.

در این گزارش آمده است که هیچ نشانه‎ای بر این باور که اطلاعات شخصی کارکنان به‎خطر افتاده است، وجود ندارد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی