Search
Asset 2

خروج دارو از وضعیت بحران

خروج وضعیت دارو از بحران (David McNew/Getty Images)
خروج وضعیت دارو از بحران (David McNew/Getty Images)
خروج وضعیت دارو از بحران (David McNew/Getty Images)

وزارت بهداشت ایران می‌‏گوید وضعیت دارو از شرایط بحران خارج شده است.

«رسول دیناروند»، معاون وزیر بهداشت ایران و رئیس سازمان غذا و دارو ، با اعلام این خبر گفته است: «براساس نظرسنجی‌‏های صورت گرفته، در سال گذشته مهم‌‏ترین اولویت مردم در حوزه‌‏ی سلامت، تأمین دارو بود، به نحوی‌‏که ۷۰ درصد شرکت کنندگان در آن نظرسنجی دغدغه‌‏ی اصلی خود را مشکلات مربوط به تأمین دارو مطرح کردند و با فاصله‌‏ی ۲۰ درصدی به سایر اولویت های خود اشاره داشتند.»

به گزارش ایرنا، به نقل از این مقام وزارت بهداشت، در نظرسنجی‌‏های امسال، اولویت مردم در حوزه‌‏ی سلامت دیگر تامین دارو نیست و به‌‏نظر می‌‏رسد، شرایط دارویی کشور از حالت بحران و چالش خارج شده است.

دیناروند با بیان اینکه قیمت دارو افزایش نخواهد داشت گفت: «قیمت داروهای وارداتی به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. با شرکت‌‏های چند ملیتی ملاقات‌‏هایی داشته‌‏ایم که نتایج آن موجب کاهش قیمت برخی داروها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد شده است.»

وی با تأکید بر تلاش برای ایجاد ثبات در بازار دارو افزود: «این ثبات باید به گونه ای باشد تا کمبود دارو و جهش قیمت به حداقل برسد و قیمت‌ها کاهش پیدا کند.»

معاون وزیر بهداشت همچنین از جامعه‌‏ی داروسازی ایران خواست تا برای ارتقاء سطح دارو چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی تلاش کرده تا مردم باید بتوانند به صورت معناداری به داروی ایرانی تکیه کنند.

طی چند سال گذشته کمبود و گرانی دارو بخصوص در مورد بیماری‌‏های خاصی همچون تالاسمی و سرطان، سبب بروز مشکلات زیادی درمیان شهروندان ایرانی شد.

هرچند که دارو جزء تحریم‌های بین‌‏المللی علیه ایران نبود؛ اما تحریم بانکی، افزایش بی سابقه قیمت ارز و عدم اختصاص ارز دولتی کافی در سالهای اخیر موجب شد که وضعیت این کالای اولیه‌‏ی مهم در ایران دچار بحرانی شدید شود.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی