Search
Asset 2

تهدید ایلان ماسک به شکایت از مایکروسافت به دلیل استفاده غیرقانونی از داده‌های توییتر

شکایت ایلان ماسک از مایکروسافت
ایلان ماسک در کنفرانس و نمایشگاه ماهواره ای 2020 در واشنگتن، در 9 مارس 2020 سخنرانی می کند. (Win McNamee/Getty Images)

ایلان ماسک، مدیرعامل توییتر، پس از متهم‌کردن مایکروسافت به استفاده غیرقانونی از داده‌های شبکه اجتماعی توییتر برای آموزش، تهدید کرد که از این غول فناوری شکایت خواهد کرد. 

ماسک بدون ارائه جزئیات بیشتری در مورد اتهاماتی که مطرح کرد در توییتری که روز گذشته منتشر کرد، نوشت: «آن‌ها با استفاده غیرقانونی از داده‌های توییتر آموزش‌دیده‌اند. زمان دادخواست است.»  

توییت ایلان ماسک اندکی پس از آن منتشر شد که مایکروسافت اعلام کرد که توییتر را از یکی از پلتفرم‌های تبلیغاتی خود حذف می‌کند. به گفته وب‌سایت رسمی مایکروسافت، از ۲۵ آوریل، کمپین‌های هوشمند چند پلتفرم دیگر توییتر را پشتیبانی نخواهند کرد. 

به گفته وب‌سایت مایکروسافت، از تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۲۳، مشتریان تبلیغاتی دیگر نمی‌توانند «از طریق ابزار مدیریت اجتماعی ما به‌حساب توییتر خود دسترسی داشته باشند، پیش‌نویس‌ها یا توییت‌ها را ایجاد و مدیریت کنند، توییت‌ها و تعاملات گذشته را مشاهده و توییت‌ها را برنامه‌ریزی کنند.» 

این شرکت از ارائه جزئیات بیشتر در مورد اینکه چرا توییتر را از پلتفرم تبلیغاتی خود حذف کرده است خودداری کرد، اما اشاره کرد که سایر کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و لینکدین همچنان در دسترس مشتریان خواهند بود. 

به‌هرحال چندین رسانهٔ ارتباطی گزارش داده‌اند که هزینه‌های رابط برنامه‌نویسی برنامهٔ توییتر ممکن است دلیل اصلی چنین تصمیمی باشند. 

تغییرات در رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی

رابط برنامه‌نویسی برنامهٔ توییتر (API) به شرکت‌های ثالث، توسعه‌دهندگان و کاربران دسترسی برنامه‌ریزی‌شده به داده‌ها و ویژگی‌های توییتر را ارائه می‌دهد. همچنین به آنها اجازه می‌دهد توییت‌های خودکار ایجاد کرده، هشتگ‌های خاص را جستجو و داده‌های تعامل توییتر را دریافت کنند و ری‌توییت‌ها یا پاسخ‌ها را تنظیم کنند. 

توییتر عنوان کرده که به‌طورکلی، رابط‌های برنامه‌نویسی (API) راهی هستند که برنامه‌های کامپیوتری با یکدیگر «صحبت» کنند تا بتوانند اطلاعات را دریافت و ارسال کنند. 

قبل از تسلط ماسک بر این شرکت، توییتر این برنامه را به‌صورت رایگان ارائه کرده بود. به‌هرحال، در مارس، حساب توسعه‌دهندهٔ رسمی توییتر اعلام کرد که نسخهٔ رایگان این برنامه اکنون تنها به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا در هر ماه ۱۵۰۰ توییت بنویسند و دیگر نمی‌توانند به توییت‌ها دسترسی داشته باشند، فقط می‌توانند آن‌ها را ایجاد کنند. 

به‌جای آن، یک مجموعهٔ جدید از طرح‌های API برای توسعه‌دهندگان با دسترسی بیشتر به انواع وظایف با بالاترین سطوح و با هزینهٔ ۲۱۰ دلار در ماه، عرضه شد. 

استقبال ماسک از ایده‌ها برای رابط‌های برنامه‌نویسی

برایان کراسنشتاین، روزنامه‌نگار، در پاسخ به توییت ماسک در روز چهارشنبه، پرسید که آیا این تاجر «برنامه بلندمدتی» دررابطه‌با API دارد یا خیر. 

برایان کراسنشتاین در توییتر خطاب به ماسک نوشت: «من دریافت شارژ برای API را درک می‌کنم، اما فکر می‌کنم یکی از چیزهایی که در گذشته در مورد توییتر فوق‌العاده بود، توانایی آن برای عملکرد در سراسر اینترنت است. در بسیاری از موارد، این حرکت باعث از بین رفتن ترافیک خود توییتر از منابع خارجی می‌شود. برای مثال، جاسازی توییت‌ها در جای دیگری که معمولاً کاربران جدید را به توییتر هدایت می‌کند، در برخی موارد قطع می‌شود.»  

ماسک در پاسخ به کراسنشتاین گفت که او از ایده‌های جدید استقبال می‌کند، اما «تخلیه پایگاه‌داده توییتر، پول‌زدایی از آن (حذف تبلیغات) و سپس فروش داده‌های ما به دیگران راه‌حل برنده‌ای نیست 

درحالی‌که ماسک شواهدی مبنی بر «آموزش غیرقانونی» توسط مایکروسافت ارائه نکرد و همچنین بیان نکرد که این آموزش برای چه بوده است، او به همراه چند سرمایه‌گذار دیگر میلیاردها دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت خالق سیستم هوش مصنوعی ChatGPT است که با استفاده از یادگیری تقویتی از بازخورد انسان و متون مختلف از منابع مختلف در سراسر اینترنت، از جمله مکالمات انسانی، آموزش‌دیده است. 

ماه گذشته، ماسک به بیش از ۱۱۰۰ نفر، از جمله کارشناسان و مدیران صنعتی پیوست که با اشاره به نگرانی‌هایی درباره خطرات احتمالی هوش مصنوعی برای جامعه و بشریت از همه آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی می‌خواهد تا آموزش سیستم‌های قدرتمندتر از Chat GPT-4 را برای حداقل شش ماه متوقف کنند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی