Search
Asset 2

با کودکتان از لحظه‌‏ی اکنون لذت ببرید

shutterstock_109976480-676x450

 

در سکنی گزیدن، نزدیک زمین سیر کن

در تفکر، ساده باش

در کشمکش‌ها، عادل و بخشنده باش

در فرمان‌داری، کنترل نکن

در کار، از انجام آن لذت ببر

در زندگی خانوادگی، کاملاً حضور داشته باش

دائو دجینگ، برگردان به انگلیسی: استفان میشل

حضور پدر، بزرگترین هدیه‌ایست که به فرزندان اهداء می‌شود. اکنون اینجا بودن، فعال و همیشه در زندگی‌شان حضور داشتن. وجودتان در مقام پدر، یک مرد، تجربه‌ای کاملاً متفاوت از حضور مادر به عنوان یک زن است؛ بنابراین با حضورتان، تجربه‌ای  متفاوت به فرزندان ارزانی کنید.

لازمه‌ی حاضر بودن، ذهنتان را از آخرین نگرانی‌ها و درگیری‌ها پاک کنید. باید تمام اتفاقاتی که این بعد از ظهر خواهد افتاد را فراموش کنید، هفته‌‏ی آینده، این زمستان، پنج سال دیگر. باید همه را فراموش کنید. دیروز را فراموش کنید، مسائل کاری و غیره.

به نظر ساده می‌آید، ولی نیست. فکر ما مثل یک میمون شیطون و بازیگوش است، از یک فکر به فکر دیگر. گشنمه، وای… این دوچرخه‌ رو ببین، جوراب نو لازم دارم، نمایش چه ساعتی شروع می‌شود؟ مطمئنم می‌توانستم با پول نقد پرداخت کنم، کتابی که داشتم می‌خواندم کجاست؟ همه‌ی خواسته‌ها، احتیاجات، ناامیدی‌ها، پیروزی‌ها، شکست‌ها و عقاید برای یافتن جایی در ذهن‌مان با هم رقابت می‌کنند.

نظاره‌گر خود باشید. خودتان را بشناسید. مراقب افکارتان باشید و آگاه باشید ریشه‌ی قضاوت‌ها از کجا نشأت می‌گیرد. وقتی سخنی می‌گویید، از خودتان بپرسید چرا این را گفتم؟ وقتی مشغول خوردن هستید از خودتان بپرسید از کجاست و چرا آن را می‌خورید؟ پس از تصمیم گیری، بپرسید چرا این تصمیم را گرفتم؟ احتمالاً می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان، بهترین‌ها را بیاموزید و با خودتان بیشتر آشنا شوید؛ این سرآغاز تصمیم‌های متفاوت است، مانند انتخاب آگاهانه‌‏ی بودن با فرزندان.

می‌توان این‌گونه آغاز کرد، آنها را ببینید. وقتی با شما مشغول صحبت کردن هستند، نظرشان را در مورد چیزهای گوناگون بپرسید. وقتی دعوت شدید تا به آنها گوش بدهید، پس بگذارید تا از خودشان بگویند و با تمام حواس آنها را بشنوید و یاد بگیرید. اگر مثل آنها و هم‌سطح آنها شدید و لگو بازی کردید، بگذارید رهبر باشند و آن‌‏وقت حضورشان را به وضوح می‌بینید، آنها همین جا هستند. آرزو کنید، شاید بتوانید دوباره کودک شوید.

دفعه‌ی بعدی اگر تقاضایی داشتند و چیزی می‌خواستند برخلاف همیشه، بله بگویید و با ذوق و شوق همراه‌شان باشید. پدری عادی می‌داند که بیشتر قوانین برای کودکان احمقانه هستند. خیلی مواقع «نه»، ساده‌ترین و معمول ترین جواب است، نه به این خاطر که دلیل موجه و منطقی هست. به نوعی «چرا‌که من می‌گویم»، و این برایشان پاسخی غیر مترقبه است. خودتان را متعجب کنید، هوسی، کودکانه، نا‌معقول باشید.

این، اکنون است

برو به سوی آن

این تمام چیزی است که داری

اپک‌تایمز در ۳۵ کشور به  ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی