Search
Asset 2

برگزاری نخستین مذاکرات چهارجانبه‌ی اروپا، امریکا، روسیه و اوکراین

هشدار آمریکا به روسیه بابت ایجاد اغتشاش در اوکراین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
هشدار آمریکا به روسیه بابت ایجاد اغتشاش در اوکراین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
برگزاری نخستین مذاکرات چهارجانبه‌ی اروپا، امریکا، روسیه و اوکراین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

هفته‌ی آینده نشستی چهارجانبه میان وزرای خارجه‌ی امریکا، اوکراین، روسیه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌‌‌‏ی اروپا، برای مذاکره درباره‌‌‌‏ی بحران اخیر اوکراین برگزار خواهد شد. این نخستین نشست چهارجانبه پس از تشدید بحران میان اوکراین و روسیه خواهد بود.

در این دیدار «جان کری»، وزیر امور خارجه‌ی امریکا، «کاترین اشتون»، رئیس سیاست خارجی اتحادیه‌‌‌‏ی اروپا، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه‌ی روسیه و «آندری دشچیتسیا»، از اوکراین شرکت خواهند داشت.

تاریخ دقیق برگزاری این مذاکرات هنوز اعلام نشده است.

این نشست به‌‌‌‏دلیل بحران اخیر اوکراین و با هدف پایان دادن به تزلزل سیاسی و اقتصادی این کشور صورت خواهد گرفت.

طی ماه‌‌‌‏های اخیر روسیه قیمت گاز صادراتی خود به اوکراین را یک‌ سوم افزایش داده است.

در ماه‌‌‌‏های گذشته اوکراین وقایع مختلفی را پشت سر گذاشت. از اعتراض‌های ماه‌‌‌‏های اخیر علیه دولت اوکراین، برکناری رئیس‌جمهور و تشکیل دولت موقت گرفته تا اشغال کریمه توسط نیروهای نظامی روسیه و پیوستن آن به خاک روسیه از.

همچنین ناآرامی‌های روزهای گذشته در مناطق روس‌نشین شرق اوکراین، توسط دولت امریکا و اوکراین مورد انتقاد قرار گرفته است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، روسیه را در این ناآرامی‌‌‌‏ها مقصر خواند و گفت: «ایالات متحده و متحدان ما در استفاده از ابزارهای قرن بیست و یکمی برای پاسخگو شناختن روسیه در انجام رفتارهای قرن نوزدهمی تردید نخواهد کرد.»

همچنین امریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه اعلام آمادگی کرده است.

روسیه نیز نسبت به مداخله نظامی اوکراین در ناآرامی‌‌‌‏های اخیر مناطق شرقی اوکراین، شهرهای دونتسک، لوگانسک و خارکف هشدار داده است. این هشدار در پی دستگیری ۷۰ نفر از جدایی‌طلبان توسط نیروهای نظامی اوکراین صورت گرفت. این افراد که خود را هوادار روسیه می‌نامیدند، ساختمان اداری محلی در شرق شهر خارکف را اشغال کردند.

به گزارش تلویزیون اوکراین در شهر لوهانسک نیز ناآرامی‌‌‌‏ها به زخمی شدن سه نفر و دستگیری ۱۵۰۰ نفر انجامید.

وزیر کشور اوکراین نیز طی بیانیه‌ای درباره‌‌‌‏ی ناآرامی‌‌‌‏های روزهای اخیر در شرق این کشور اظهار کرد: «پوتین و یانوکوویچ دستور تازه‌ترین موج ناآرامی و تجزیه‌طلبی در شرق اوکراین را صادر کرده و هزینه‌ی آن را پرداخته‌اند. آنهایی که تجمع کرده‌اند تعدادشان زیاد نیست ولی بسیار خشن هستند.»

تصرف برخی از مراکز فرماندهی امنیتی و انتظامی شهرهای شرقی اوکراین، نگرانی کشورهای غربی و اوکراین را برانگیخته است. معترضان پس از اعلام استقلال، خواهان پیوستن به روسیه شدند.

روسیه در حالی‌که گفته می‌‌‌‏شود در مرزهای شرقی اوکراین آماده‌ی عملیات نظامی است، اعلام کرده است قصد هیچ نوع عملیات نظامی را ندارد.

«کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی از اوضاع اخیر در ۳ شهر شرق اوکراین گفت: «‌بروکسل به تلاش‌های خود برای ایجاد ثبات در اوکراین ادامه خواهد داد و در این راستا، هفته‌ی آینده دیداری با مسئولین دیپلماسی خارجی روسیه، آمریکا و اوکراین خواهد داشت.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی