Search
Asset 2

گائو جی‌‌‌‌‏شنگ وکیل حقوق بشر چینی از زندان آزاد شد

گائو جی‌شینگ در روز ۲ نوامبر ۲۰۰۵ مصاحبه‌ای در دفتر خود انجام می‌دهد. وکیل برجسته‌ی حقوق بشر چینی پس از ۵ سال و نیم از زندان آزاد شد. (Verna Yu/AFP/Getty Images)
گائو جی‌شینگ در روز ۲ نوامبر ۲۰۰۵ مصاحبه‌ای در دفتر خود انجام می‌دهد. وکیل برجسته‌ی حقوق بشر چینی پس از ۵ سال و نیم از زندان آزاد شد. (Verna Yu/AFP/Getty Images)
گائو جی‌‌‌‌‏شنگ در روز ۲ نوامبر ۲۰۰۵ مصاحبه‌ای در دفتر خود انجام می‌دهد. وکیل برجسته‌ی حقوق بشر چینی پس از ۵ سال و نیم از زندان آزاد شد. (Verna Yu/AFP/Getty Images)

«گائو جی‌‌‌‌‏شنگ»، یکی از وکلای حقوق بشر برجسته‌ی چینی، پس از نزدیک به پنج سال و نیم در بازداشت بودن، نگه‌داشته شدن در تعدادی از شکنجه‌گاه‌‏های کوهستانی و ساختمان‌های آپارتمانی ناشناس و اخیراً بودن در یک زندان دوردست آزاد شد. این درحالی‌‏بود که وی در طول این مدت کاملا با خانواده‌‏اش قطع ارتباط بود.

فوراً پس از آنکه برادر او «گائوجی‌یی» وی را در ۷ آگوست از بازداشتگاه شایا در استان «شین‌جیانگ» تحویل گرفت، این خبر از توئیتر به بیرون پخش شد. به نظر می‌رسد که هر دو مرد توسط مأموران امنیتی همراهی می‌شوند که بر نظارت و محدود کردن تحرکات آنان ادامه می‌دهند: زمانی که یک گزارش‌‏گر از صدای آمریکا تلاش کرد که با گائو جی‌‌‌‌‏شنگ از طریق تلفن صحبت کند، او تنها فرصت گفتن چند کلمه را پیدا کرد و درهمان هنگام ناگهان خواهرش گفت: «یک نفر دارد می‌آید» و بلافاصله تلفن را از او دور کرد.

خانواده‌ی او گفتند که پس از سال‌ها بدرفتاری در زندان، دندان‌های پایینی گائو جی‌شینگ شل شده‌اند و دندان‌های بالایی او در هنگام غذا خوردن دردناک هستند. گائو جی‌یی در اولین فرصت برادر خود را برای ترمیم دندان به یک دندان‌پزشک خواهد برد.

همسر و دو کودک گائو در کالیفرنیا زندگی می‌کنند. آنها شوهر و پدر خود را از زمانی که در ژانویه‌ی ۲۰۰۹ با شتاب از چین فرار کردند، ندیده‌اند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی