Search
Asset 2

گوگل خودروی بدون راننده می‌‌‌‏سازد

گوگل خودروی بدون راننده می‌‌‌‏سازد  (Justin Sullivan/Getty Images)
گوگل خودروی بدون راننده می‌‌‌‏سازد (Justin Sullivan/Getty Images)
گوگل خودروی بدون راننده می‌‌‌‏سازد (Justin Sullivan/Getty Images)

شرکت گوگل قصد دارد به‌زودی خودرویی بدون نیاز به راننده تولید کند.

گوگل اعلام کرده که باتوجه به دسترسی این شرکت به تکنولوژی و توانایی‌‌‌‏های علمی مورد نیاز، تصمیم گرفته مستقیماً اقدام به تولید این خودرو نماید.

«سرگئی برایان» که از بنیان‌گذاران گوگل است در این‌‌‌‏باره گفت: «همه‌ی ما درباره‌یبرنامه‌ی ساخت این خودرو بسیار هیجان زده هستیم، زیرا اجرای چنین طرحی باعث پیشرفت سریع در فناوری خودروسازی بدون راننده می‌شود. هرچند ما از امکانات و محدودیت‌های این فناوری در حال حاضر به خوبی آگاهیم.»

این خودرو که با هدف ارتقاء شرایط زندگی مردم از طریق نوآوری در صنعت حمل و نقل تولید می‌‌‌‏شود، در طرح اولیه‌ی خود‌‌‌‏ دارای ظاهری دوست‌‌‌‏داشتنی و قابل اطمینان بوده و می‌‌‌‏تواند با استفاده از فناوری راداری و کامپیوتری و سرویس Google Map، مسیرهای مورد نظر را شناسایی کرده و بدون نیاز به دخالت راننده، مسیر را ادامه دهد.

شرکت گوگل در برنامه‌‌‌‏ریزی خود برای ساخت این اتومبیل، در مدت یک سال فرآیند طراحی را تکمیل و تولید آن را با حدود ۱۰۰ دستگاه آغاز می‌‌‌‏کند تا پس‌از شناسایی و رفع ایرادات احتمالی، تولید و عرضه‌‌‌‏ی انبوه این اتومبیل «خودران» را آغاز نماید.

این وسیله‌‌‌‏ی نقلیه در صورت وقوع تصادف برای اطمینان از ایمنی سرنشینان و عابران قابلیت‌‌‌‏های ویژه‌‌‌‏ای دارد. شیشه‌‌‌‏ی جلوی آن قابل انعطاف بوده و در قسمت سپر نیز از مواد اسفنجی نرم استفاده شده تا در صورت بروز حادثه، حداقل آسیب به سر و بدن عابر پیاده وارد شود. این اتومبیل در بدو تولید برای ایمنی بیشتر دارای سرعتی ۴۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

همچنین برای این خودرووسایل اضطراری کنترل دستی با قابلیت نصب و جداسازی آسان تعبیه شده تا درصورت لزوم از آن استفاده شود. اما در شرایط عادی تنها یک دکمه‌‌‌‏ی دستور «حرکت و توقف» برای به‌‌‌‏کارگیری خودرو کفایت می‌‌‌‏کند.

گفته می‌‌‌‏شود این خودرو درصورت موفقیت کاملمی‌‌‌‏تواند در جهت کاهش بار ترافیک و آلودگی هوا و نیز کاهش تصادفات جاده‌‌‌‏ای نقش مؤثری داشته باشد.

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی