Search
Asset 2

هک سیستم وزارت دفاع بریتانیا؛ اسکای نیوز: چین مقصر این اتفاق است

اطلاعات شخصی تعداد نامشخصی از نیروهای مسلح بریتانیا در پی حمله‌ گسترده سایبری در اختیار هکرها قرار گرفته است.
(Leon Neal/Getty Images)

اطلاعات شخصی تعداد نامشخصی از نیروهای مسلح بریتانیا در پی حمله‌ گسترده سایبری در اختیار هکرها قرار گرفته است.

به گزارش بی‌بی‌سی هکرها سیستم پرداخت حقوق وزارت دفاع بریتانیا را هدف قرار دادند و به اسامی و مشخصات بانکی اعضای فعلی و سابق نیروهای مسلح دست پیدا کرده‌اند.

طبق این گزارش، بخش کوچکی از داده‌ها شامل آدرس‌های شخصی هستند. بی‌بی‌سی نوشت که معلوم نیست چه کسی پشت این حمله بوده و از داده‌ها چه استفاده‌ای کرده است.

در حالی که دولت انگلیس اعلام نکرده که چه گروه یا دولتی پشت این حمله بوده است، اسکای‌نیوز ادعا کرده که «چین مقصر این اتفاق است.»

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، این داده‌ها شبیه اطلاعات شخصی اچ‌ام‌آر‌سی (مخفف دفتر امور مالیات و گمرگ انگلیس) است و هکرها اطلاعات مربوط به اعضای فعلی و سابق نیروی دریایی سلطنتی، ارتش و نیروی هوایی سلطنتی را هدف قرار داده‌اند.

در گزارش آمده است که این سیستم تحت مدیریت یک پیمانکار خارجی قرار دارد و هیچ‌کدام از داده‌های عملیاتی وزارت دفاع به خطر نیفتاده‌اند. وزارت دفاع فوراً وارد عمل شده و سیستم را از حالت آنلاین درآورده است تا روند تحقیقات به اتمام برسد.

همچنین وزارت دفاع در حال اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات پشتیبانی و مشاوره به قربانیان بوده است و نهادهای مرتبط با کهنه‌سربازان را از اتفاقی که افتاده، مطلع می‌کند.

بی‌بی‌سی نوشته که وزیر دفاع بریتانیا، گرانت شاپس، قرار است درباره حمله سایبری به نمایندگان مجلس توضیح دهد. از او انتظار می‌رود که در پاسخ «طرحی چندجانبه» ارائه و از مردان و زنان ارتشی که در این حمله آسیب دیدند محافظت کند.

چین یا روسیه کدام پشت پرده حمله سایبری به وزارت دفاع بریتانیا هستند؟

به نوشته بی‌بی‌سی، هنوز مشخص نیست چه کسی پشت این حمله بوده اما حمله اخیر در بحبوحه هشدارهای فزاینده درباره تهدیدات امنیت سایبری بریتانیا از سوی کشورهای متخاصم و اشخاص ثالث رخ داده است.

سال گذشته دولت بریتانیا از نسخه به‌روزشده راهبرد دفاعی بلندمدت خود رونمایی کرد و گفت: «موارد استفاده از جاسوس‌افزارهای تجاری، باج‌افزارها و حملات سایبری تهاجمی توسط بازیگران دولتی و غیردولتی افزایش یافته است.»

دولت بریتانیا در ماه مارس چین را به‌طور علنی متهم کرد که پشت حمله سایبری آگوست ۲۰۲۱ بوده و اطلاعات شخصی میلیون‌ها رأی‌دهنده را که در اختیار کمیسیون انتخابات بریتانیا بوده هدف قرار داده است.

مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا نیز در دسامبر ۲۰۲۳ اعلام کرد که سازمان اطلاعات روسیه پشت یک فعالیت سایبری مخرب بوده و سعی داشته است در امور سیاسی و فرایندهای دموکراتیک بریتانیا مداخله کند.

به‌تازگی اف‌بی‌آی و چند آژانس آمریکایی نیز اطلاعیه‌ای مشترک درباره امنیت سایبری صادر کرده و درباره حمله هکرهای دولت‌های خارجی با استفاده از ایمیل هشدار دادند.

در اطلاعیه مشترک اف‌بی‌آی، وزارت امور خارجه و آژانس امنیت ملی  آمریکا آمده است که گروه هکری کیمسوکی، که مورد حمایت کره شمالی بوده و با آژانس اطلاعات نظامی کمونیستی این کشور همکاری دارد، با دور زدن احراز هویت ایمیلی به جعل هویت دانشگاهیان، روزنامه‌نگاران و پژوهشگران می‌پردازد.

در این اطلاعیه آمده که آن‌ها داده‌های سرقتی و اطلاعات ارزشمند ژئوپلیتیکی را در اختیار رژیم کره شمالی قرار می‌دهند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی