Search
Asset 2

یک پناه‌‏جوی جوان ایرانی در استرالیا دچار مرگ مغزی شد

خشونت علیه پناهجویان گینه نو
دولت پاپوآ گینه نو خشونت علیه پناهجویان را رد کرد (Photo by the Australian Department of Immigration and Citizenship via Getty Images)

جزیره مانوس در پوپوا گینه نو. امکانات در نظر گرفته شده در بازداشتگاه‌‌‏ها، برای پناهجویانی که با قایق به استرالیا سفر می‌‌‏کنند. ۱۶ اکتبر ۲۰۱۲ (Photo by the Australian Department of Immigration and Citizenship via Getty Images)


«حمید خزایی»، پناه‌‏جوی ساکن در اردوگاه جزیره مانوس، درپی ابتلا به مسمومیت خونی و عدم درمان به موقع از سوی مسئولان این بازداشتگاه دچار مرگ مغزی شد.

بنابر گزارش‌‏ فعالان مدافع حقوق پناهجویان، پس‌‏از آن‌‏که پای آقای خزایی ۲ هفته قبل دچار بریدگی می‌‏شود، زخم وی به‌‏واسطه‌‏ی شرایط غیربهداشتی این اردوگاه عفونی شده، اما عدم رسیدگی به‌‏موقع مسئولان، درنهایت به مرگ این جوان می‌‏انجامد.

«ایان رنتول»، سخنگوی سازمان ائتلاف اقدام برای پناهندگان گفته است، پس‌‏از تشدید عفونت زخم آقای خزایی، وی برای مداوا به بیمارستانی در شهر بریزبن استرالیا منتقل شد، اما به دلیل شدت بیماری سکته کرده و سپس دچار مرگ مغزی شده است.

خانواده‌‏ی این جوان ۲۴ ساله که از استرالیا درخواست پناهندگی کرده بود، روز سه‌شنبه از این اتفاق مطلع شدند.

وزارت امور مهاجرت استرالیا هم اعلام کرد که درمورد علل ماجرا و شرایط بهداشتی و درمانی بازداشتگاه مانوس، تحقیق خواهد کرد.

به‌‏گفته‌‏ی آقای رنتول، وضعیت بهداشتی بازداشتگاه پناه‌‏جویان جزیره «مانوس» در پاپائو «گینه نو» بسیار اسف‌‏بار است؛ به‌‏طوری‌‏که عفونت‌های پوستی و قارچی گسترده بوده و به دلیل گرفتگی توالت‌ها فاضلاب‌‏ها در سطح زمین جمع می شوند.

وضعیت نامناسب جزیره‌‏ی «مانوس» در پاپائو گینه نو، که یکی از مراکز استرالیا خارج از خاک این کشور برای اسکان پناهجویان است، این روزها با انتقادهای شدیدی از طرف سازمان های حقوق بشر و نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد مواجه است.

مرگ «رضا براتی»، پناه‌‏جوی دیگر اردوگاه مانوس در ماه فوریه گذشته، که به‌‏دنبال ضرب‌‏وشتم نیروهای امنیتی این منطقه رخ داد؛ یکی دیگر از حوادث بحث‌‏برانگیز درمورد این مراکز تأسیس شده‌‏ی دولت استرالیا بود.

در ماه‌‏های اخیر، با افزایش سیل مهاجرت‌‏های غیرقانونی به استرالیا به قصد پناهندگی در این کشور، دولت استرالیا برای مقابله با این روند سیاست‌‏های جدیدی در پیش گرفت.

در راستای این سیاست، اداره‌ی مهاجرت استرالیا در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۳ (۲۸ تیرماه)، اعلام کرد که پس از این، پناهجویانی که با قایق و به‌صورت قاچاق به این کشور پناهنده می‌شوند، ویزا دریافت نخواهند کرد.

استرالیا از آن پس تمامی پناهندگان غیرقانونی، حتی زنان و کودکان را مستقیماً به گینه‌ی نو روانه می‌کند. جایی که شرایط و امکانات زندگی برای پناهجویان به گونه‌ای‌‌‏ست که موجب اعتراض فعالان حقوق بشر شده‌است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی