Asset 2

مجلس آمریکا: هانتر بایدن مبالغی را که از چین به آدرس پدرش ارسال شده بود دریافت کرده است 

دریافت مبالغی را از اتباع چینی توسط هانتر بایدن
پرزیدنت جو بایدن در 13 اوت 2022 پس از شرکت در مراسم عشای ربانی در کلیسای کاتولیک روح القدس در جزیره جانز، سی سی، در کنار پسرش هانتر بایدن دست تکان می دهد. (Nicholas Kamm/AFP via Getty Images)

جیمز کامر، رئیس کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که دو تراکنش بانکی به دستش رسیده که نشان می‌دهد در زمانی که جو بایدن کاندیدای ریاست‌جمهوری بود پسرش هانتر بایدن مبالغی را از اتباع چینی دریافت کرده است که به آدرس پدرش ارسال شده بود. 

در این حواله‌های بانکی که در ژوئیه و آگوست ۲۰۱۹ از پکن ارسال شده و مبلغ آنها بیش از ۲۵۰ هزار دلار بوده، آدرس منزل جو بایدن در دلاور قید شده است. 

جیمز کامر در شبکه اجتماعی X  در این مورد نوشت: «در سال ۲۰۲۰، جو بایدن به آمریکایی‌ها گفت که خانواده‌اش هیچ‌وقت پولی از چین دریافت نکرده‌اند. ما در اوایل امسال اثبات کرده‌ایم که این ادعا دروغ است، و اکنون می‌دانیم که هنگامی که او برای ریاست‌جمهوری ایالات متحده نامزد شده بود دو تراکنش انتقال وجه از پکن با آدرس خانه ویلمینگتون جو بایدن به عنوان آدرس ذی‌نفع ثبت شده است.» 

این دو حواله از سوی جاناتان لی، یک شهروند چینی و مدیر عامل صندوق سرمایه‌گذاری BHR برای هانتر بایدن ارسال شده است. 

آقای کومر گفت: «زمانی که جو بایدن معاون رئیس جمهور بود، با جاناتان لی در پکن تلفنی صحبت کرد و قهوه خورد و بعداً توصیه‌نامه‌های کالج برای فرزندان او نوشته بود.» 

نیویورک پست پیش‌تر دریافته بود پس از خاتمه دولت اوباما و اتمام دوره معاونت ریاست‌جمهوری جو بایدن، او توصیه‌نامه‌هایی برای ثبتنام کالج برای پسر و دختر آقای لی نوشته است. 

نشریه «نیویورکر» نیز در سال ۲۰۱۹ گزارش داده بود که هانتر بایدن در سال ۲۰۱۳ زمانی که معاون رئیس‌جمهور به چین سفر کرده بود، آقای لی را به پدرش معرفی کرده بود. شرکت رزمونت سنکا که هانتر بایدن برای آن کار می‌کرد، توافقی با آقای لی امضا کرده بود تا شرکت BHR را ایجاد کنند. 

پرزیدنت بایدن مکرراً گفتگو درباره مسائل تجاری با پسرش را رد کرده و از اظهار نظر در مورد تحقیقات یا کیفرخواست هانتر بایدن خودداری کرده و در عوض خبرنگاران را به وزارت دادگستری ارجاع داده است. 

جیمز کامر با تأکید بر اینکه مجلس به بررسی خانواده بایدن ادامه خواهند داد افزود: «سوء استفاده جو بایدن از منصب دولتی برای منافع مالی خانواده‌اش، امنیت ملی ما را تهدید می‌کند. بایدن‌ها با پول‌های پکن چه کردند؟ آمریکایی‌ها خواستار و شایسته پاسخگویی رئیس جمهور بایدن در قبال فساد خانواده او هستند.» 

تحقیقات پنج‌ساله وزارت دادگستری ایالات متحده در مورد هانتر بایدن هیچ اتهامی علیه او به همراه نداشت تا اینکه دو کارمند سازمان مالیات داخلی آمریکا در تابستان گذشته در مقابل کمیته راه و روش شهادت دادند و ادعا کردند که وزارت دادگستری عمداً مانع از تحقیقات شده است. 

پس از آن، وزارت دادگستری دو اتهام تخلف مالیاتی و سه اتهام در رابطه با خرید و نگهداری اسلحه علیه هانتر بایدن مطرح کرد اما وی تاکنون به هیچ جرم مالیاتی متهم نشده است. 

کمیته راه و سرمایه‌های سنا در ۲۲ ژوئن اعلام کرد که ادعاهای مهمی از طریق شاهدانی که نام آنها افشا نشده دریافت کرده است که نشان می‌دهد اداره امور مالیاتی و وزارت دادگستری آمریکا در تحقیقات خود در مورد هانتر بایدن، «توجه ویژه‌ای» به هانتر بایدن داشته‌اند و طی تحقیقات خود او را در برابر صدور حکم جستجو و یا متهم شدن محافظت کرده‌اند. 

طبق شهادت یکی از مقامات اداره امور مالیاتی، بازرسان همکارش در حالی که مشغول بررسی یک پرونده تقلب مالیاتی مجرمانه در مورد هانتر بایدن بودند توانستند به یک پیام واتس‌اپ مربوط به ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۷ که از بایدن به هنری ژائو ارسال شده بود، دست پیدا کنند. 

اطلاعاتی که افشا شده بود نشان می‌داد هانتر بایدن زمانی که با یک تاجر چینی دچار اختلاف شده بودند، در واتس‌اَپ پیامی با مضمون «اینجا با پدرم نشسته‌ام» برای او ارسال کرده و با این اقدام قصد داشته با استفاده از نام و ارتباطات پدرش تاجر چینی را تهدید و او را مجبور کند دستورات وی را دنبال کند و مبالغی را به هانتر بایدن بپردازد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی