logo_eet

افزایش شاخص امید به زندگی در بیماران هموفیلی

افزایش شاخص امید به زندگی در بیماران هموفیلی. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
افزایش شاخص امید به زندگی در بیماران هموفیلی. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
افزایش شاخص امید به زندگی در بیماران هموفیلی. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، در مراسم روز جهانی هموفیلی گفت: «سن امید به زندگی در بیماران هموفیلی از مرز ۴۰ سالگی عبور کرده‌ است.»

به گزارش ایلنا، «علی‌اکبر پور فتح‌الله» با اشاره به فعالیت‌‌‏های سازمان انتقال خون در ارتباط با بالارفتن کیفیت زندگی بیماران هموفیلی بیان کرد: «وظیفه‌ی این سازمان، تأمین، ساماندهی و ارائه‌ی مواد باکیفیت و فرآورده‌های خونی است و خوشبختانه امروز در تولید ماده‌‌‏ی اولیه‌ی فرآورده‌های خونی (پلاسما)، کشور به خودکفایی رسیده است.»

ایران دومین تولیدکننده‌ی فاکتور ۷ خونی در دنیا است. بیماری هموفیلی از کمبود فاکتور ۸ و ۹ ایجاد می‌شود.

«احمد قویدل»، مدیر اجرایی کانون هموفیلی ایران، با اشاره به اینکه بیش از ۸ هزار و ۴۰۰ نفر بیمار هموفیلی در ایران زندگی می‌کنند گفت: «دولت می‌‌‏خواهد روش درمانی کودکان بیمار هموفیلی را از روش کنونی به روشی که به پیش‌‌‏گیری از معلولیت بیماران می‌‌‏انجامد،‌ تغییر دهد.»

به گفته‌‌‏ی وی در کشورهای پیشرفته، درمان،‌ پیش‌از وقوع خونریزی است و تزریق دارو برای پیشگیری از معلولیت صورت می‌‌‏گیرد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در کشور هندوستان، فعالیت بدنی و شنا موجب تقویت عضلات و افزایش فاکتور ۸ به‌‌‏خصوص در بیماران هموفیلی می‌‌‏شود.

خونریزی‌‌‏های مکرر و ضعیف شدن مفاصل بیماران هموفیلی، به‌‌‏تدریج به معلولیت جسمی می‌‌‏انجامد.

از فرآورده‌‌‏های مشتق شده‌ی خون می‌‌‏توان به هموگلوبین، پلاکت، پلاسما، فاکتورهای خونی اشاره کرد که در درمان بیماری‌‌‏های خاص چون هموفیلی، تالاسمی، سرطان استفاده می‌‌‏شوند.

به گفته‌‌‏ی رئیس سازمان انتقال خون، در منطقه‌ی خاورمیانه تنها کشور ایران به دلیل اهدای داوطلبانه مشکل اهدای خون ندارد. میزان اهدای خون در سال گذشته بیش از ۲میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون بوده است. همچنین با افزایش اهدای خون درکشور، ایران در تولید پلاسما به خودکفایی رسیده است. در حال حاضر بیش از ۲۵۰ هزار لیتر پلاسما برای تبدیل شدن به دارو به خارج از کشور صادر می‌‌‏شود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *