Search
Asset 2

پنتاگون: چین طی دو سال ۱۸۰ بار هواپیماهای نظامی آمریکا را رهگیری کرده است 

رهگیری‌های هواپیماهای آمریکایی توسط رژیم کمونیست چین
(Public Domain)

به گفته پنتاگون، چین کمونیستی رهگیری‌های خصمانه هواپیماهای آمریکایی را در دو سال گذشته بیش از پنج برابر افزایش داده است. 

الی راتنر، دستیار وزیر دفاع ایالات متحده گفت، شاخه نظامی حزب کمونیست چین بیش از ۱۸۰ هواپیمای آمریکایی را در دو سال گذشته به طور تهاجمی رهگیری کرده است. این تعداد بیشتر از مجموع تمام رهگیری‌های دهه قبل است. 

آقای راتنر در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۱۷ اکتبر گفت که «عملیات خصمانه و مخاطره‌آمیز» چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام، خطر درگیری آشکار بین دو قدرت را که بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان نیز هستند، به همراه دارد. 

او ادامه داد: «در بسیاری از موارد، این نوع رفتار عملیاتی می‌تواند باعث بروز حوادث شود و هر تصادفی می‌تواند منجر به درگیری ناخواسته شود.» 

آقای راتنر گفت، اگر رهگیری‌های تهاجمی علیه متحدان و شرکای ایالات متحده نیز در نظر گرفته شود، تعداد حوادث مبتنی بر اقدام حزب کمونیست چین در طی دو سال گذشته به بیش از ۳۰۰ مورد افزایش می‌یابد. 

دستیار وزیر دفاع ایالات متحده رفتار «ناایمن و غیرحرفه‌ای» رژیم چین را تهدیدی برای اقیانوس هند و منطقه پاسفیک دانست و گفت که آمریکا به حضور نظامی قانونی خود در اقیانوس هند و اقیانوس آرام ادامه خواهد داد جایی که تقریباً ۱۰۰ سال قبل از وجود حزب کمونیست چین آنجا حضور داشته است. 

او گفت: «نیروهای ما برای دهه‌ها به حفظ صلح و ثبات در هند و اقیانوس آرام کمک کرده‌اند و این کار را هر روز ادامه خواهند داد و از این کار منصرف نخواهد شد.» 

حزب کمونیست چین در معرض خطر جنگ

پنتاگون گفته است که کارزار نظامی پکن بخشی از تلاش گسترده‌تر برای تضعیف نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین است. 

در همین رابطه، موضوع تجاوز حزب کمونیست چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام در سال‌های اخیر باعث نگرانی جامعه بین‌المللی شده است و خلبانان جنگنده چینی بارها تلاش کرده‌اند که هواپیماهای متحدان امریکا را از این منطقه دور کنند و تا آنجا پیش رفتند که قطعات فلزی را به سمت موتورهای هواپیماهای متحدان ایالات متحده پرتاب کردند. 

این موضوع زمانی پیچیده‌تر شده که حزب کمونیست چین تحت رهبری شی جین‌پینگ، تمام ارتباطات با فرماندهان نیروهای نظامی ایالات متحده در منطقه را به صورت سیستماتیک قطع کرده است. 

دریاسالار جان آکیلینو روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که در طول دو سال و نیمی که مسئولیت مرکز فرماندهی هند و اقیانوسیه ارتش ایالات متحده را برعهده دارد، درخواست‌های بی‌شماری برای ارتباط با همتایان چینی خود ارسال کرده است. 

دریاسالار آکیلینو گفت: «هنوز یکی از این درخواست‌ها پذیرفته نشده است.» 

 آکیلینو گفت که ترکیب تجاوزات حزب کمونیست چین و قطع ارتباطات به این معنی است که ایالات متحده و چین در معرض افزایش احتمال درگیری آشکار هستند. 

او با اشاره به اینکه «منطقه خطرناک‌تر شده و ما از نزدیک تحولات را زیر نظر داریم»، افزود که دو مأموریت کلیدی برای انجام در اقیانوس هند و آرام دارد که اولین مأموریت او جلوگیری از جنگ با چین و حفظ صلح در اقیانوس هند و اقیانوس آرام است. 

او در مورد مأموریت دوم خود گفت: مأموریت دوم ما این است که «اگر مأموریت اول شکست خورد، برای جنگیدن و پیروزی آماده باشیم.» 

فرمانده مرکز فرماندهی هند و اقیانوسیه ارتش ایالات متحده تأکید کرد: «با این حال، نیروهای من آماده‌اند که امروز به جنگ بروند و پیروز شوند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی