Search
Asset 2

بانک جهانی: اقتصاد ایران به رکود نزدیک می‌شود

بانک جهانی گزارش داد که تولید ناخالص داخلی ایران امسال و سال‌های آینده روند کاهشی پیدا خواهد کرد و اقتصاد ایران رو به رکود پیش خواهد رفت.
(Ecoiran.com)

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش سالانه خود پیش‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی ایران که در سال‌های گذشته به دلیل افزایش صادرات نفت رشد داشت، امسال و سال‌های آینده روند کاهشی پیدا خواهد کرد و اقتصاد ایران رو به رکود پیش خواهد رفت.

بانک جهانی با بیان اینکه رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته ۵ درصد بوده، افزود که این رشد امسال به ۳.۲ درصد، سال آینده به ۲.۷ درصد و سال ۱۴۰۵ به ۲.۴ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

در این گزارش تصریح شده است که معافیت جمهوری اسلامی از توافق کاهش تولید نفت اوپک و افزایش صادرات و تولید نفت خام همراه با بهبود نسبی وضعیت بخش خدمات، دلیل رشد پنج درصدی اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۲ بوده است.

بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۲ و سالهای آینده به دلیل تورم بالا و در پی کاهش کم‌سابقه ارزش ریال به سمت رکورد پیش می‌رود.

در گزارش پیش‌بینی شده است که رشد اقتصاد ایران در سال‌های بعد نیز با کاهش روبرو خواهد شد به طوری که میزان رشد در شش‌ماهه دوم ۲۰۲۵ و شش ماهه نخست ۲۰۲۶، به ۲.۷ درصد و سال پس از آن به ۲.۴ درصد کاهش خواهد یافت.

گزارش بانک جهانی درباره اقتصاد رو به افول ایران در حالی منتشر شده است که اواسط فروردین ماه امسال مشاور اسبق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با یک رسانه داخلی از افزایش دو برابری جمعیت زیر خط فقر مطلق و همچنین پنج برابر شدن شمار شاغلان زیر خط فقر در ایران خبر داده بود.

همچنین طی ماه‌های گذشته، داود فکوری، رئیس اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئینی، از کاهش ۵۰ درصدی قدرت خرید شهروندان نسبت به سال گذشته خبر داده بود.

از سویی دیگر در ماه‌های گذشته، مهراد عباد، عضو هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران، با اشاره به اثرات مخرب نوسانات ارزی بر کسب‌ و کارها و اقتصاد ایران گفته بود که در هیچ کجای دنیا مانند ایران ارزش پول ملی یک‌شبه ۲۰ درصد کاهش پیدا نمی‌کند.

این گزارش‌های داخلی و خارجی درباره وضعیت اقتصاد ایران در حالی انتشار یافته که اسفند سال گذشته مسعود نیلی، استاد دانشگاه صنعتی شریف و کارشناس ارشد اقتصاد بیان کرد که اقتصاد با صنعت و نفت رشد می‌کند و در ایران دو موتور رشد اقتصادی خاموش شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی