Search
Asset 2

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا پذیرفت: امکان انتقال کووید-۱۹ از افراد واکسینه شده به دیگران وجود دارد

انتقال کووید۱۹ از افراد واکسینه شده به دیگران
روشل والنسکی، مدیر CDC، در جلسه استماع واکنش فدرال COVID در کاپیتول هیل در 16 ژوئن 2022 صحبت می کند. (Joe Raedle/Getty Images)

یک مقام ارشد بهداشتی ایالات متحده اذعان کرد افرادی که واکسن کووید-۱۹ دریافت کرده‌اند، می‌توانند این بیماری را به دیگران منتقل کنند.

دکتر روشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، در سال ۲۰۲۱ این ادعای بدون پشتوانه را مطرح کرد که افرادی که واکسن کووید-۱۹ دریافت کرده‌اند «ناقل ویروس نیستند» و «بیمار نمی‌شوند».

او با حضور در جلسه‌ای که در کنگره برگزار شد ادعای خود را مجدداً تکرار کرد و اما توضیح داد که صرفاً مربوط به نوع اولیه بیماری کرونا بوده و اظهار داشت که «ما شاهد تحول علمی و تحول ویروس هستیم» و افزود که این بیانیه «در مورد زیرگونه‌های اُمیکرون و سویه های جدید این بیماری صادق نیست.»

روشل والنسکی در پاسخ به سؤال اندرو کلاید نماینده جمهوری‌خواه کنگره که از او در مورد اظهارات اولیه‌اش پرسیده بود گفت: این سخنان «در آن زمان درست بود، ویروسی ما داشتیم نوع وحشی بود حتی قبل از واریانت آلفا، آن ویروس نوع وحشی اولیه بود و تمام داده‌های موجود در آن زمان نشان می‌داد که افرادی که واکسینه شده بودند، حتی اگر بیمار شدند، قادر به انتقال ویروس به دیگران نبودند.»

هنگامی که برای تأیید ادعا از او مستنداتی خواسته شده بود، جیسون مک‌دونالد، دبیر روابط‌عمومی والنسکی، چهار مطالعه را ارائه کرد، از جمله دو مطالعه انتشاریافته در مجله نیمه‌رسمی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده.

در همین رابطه کریستین استابل بن، استاد بهداشت در دانشگاه جنوب دانمارک با اشاره به اینکه هیچ‌کدام از مطالعات کارآزمایی تصادفی‌سازی نشده‌اند و همگی دارای نقص‌های مختلفی هستند، به اپک تایمز گفت: صرف‌نظر از این، همه شواهد نشان می‌دهند که نسبتی از افراد واکسینه شده بیمار می‌شوند و در صورت بیماری، آزمایش PCR مثبت نیز به‌عنوان نشانه‌ای از دفع ویروس دارند و بر این اساس می‌توان نتیجه‌گیری کرد که افراد واکسینه شده نیز ممکن است بیمار شوند و می‌توانند باعث انتقال بیماری شوند.

دکتر تریسی هوگ، اپیدمیولوژیست مستقر در کالیفرنیا، نیز گفت که این مقالات ادعای والنسکی را تایید نمی‌کند.

هوگ به اپک تایمز گفت: تمام این مطالعات کاهش انتقال بیماری را تایید کرده‌اند اما هیچ‌کدام از نشان ندادند که «افراد واکسینه شده ناقل ویروس نیستند و یا بیمار نمی‌شوند.»

گفتنی است که سازمان غذا و داروی ایالات متحده که مجوز واکسن‌های کووید ۱۹ را صادر کرده است، هنگام صدور این مجوزها اعلام کرده که آزمایش‌های بالینی انتقال را آزمایش نکرده‌اند و این موضع را تا به امروز حفظ کرده است.

یک ادعای مشکوک دیگر

روشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده همچنین در مورد بررسی مؤسسه کاکرین درباره ماسک‌های ضد آنفولانزا و کووید-۱۹ مورد سؤال قرار گرفت.

محققان دریافتند که بر اساس شواهد فعلی، ماسک‌ها در کاهش انتشار ویروس‌های تنفسی مؤثر نیستند.

نویسندگان این مؤسسه در خلاصه مطالعات خود گفتند که «ما مطمئن نیستیم که آیا پوشیدن ماسک یا ماسک‌های تنفسی N95/P2 بر اساس مطالعاتی که ارزیابی کردیم به کند کردن گسترش ویروس‌های تنفسی کمک می‌کند.»

والنسکی روز چهارشنبه گفت: «کاکرین به‌عنوان یک استاندارد طلایی شناخته می‌شود و من فکر می‌کنم باید توجه کرد که سردبیر کاکرین در واقع گفت که خلاصه آن بررسی نادرست است و در واقع او خلاصه آن بررسی را پس گرفت.»

کارلا سوآرس ویزر، سردبیر کاکرین، در ماه مارس و تحت‌فشار گروه‌های خارجی، گفت که این بررسی نشان نمی‌دهد که ماسک‌ها کار نمی‌کنند.

با این حال تام جفرسون، نویسنده اصلی این بررسی، چندی پیش گفت که ادعای انصراف والنسکی درست نیست.

او ادامه داد: والنسکی آشکارا اشتباه می‌کند. هیچ‌چیزی انکار نشده است. ما صاحب حق چاپ این بررسی هستیم، بنابراین ما تصمیم می‌گیریم که چه چیزی در بازبینی قرار می‌گیرد یا خارج می‌شود و نظر خود را بر اساس آنچه رسانه‌ها می‌خواهند یا آنچه والنسکی می‌گوید، تغییر نمی‌دهیم.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی