Asset 2

روزالین کارتر، همسر جیمی کارتر رئیس جمهور سابق آمریکا درگذشت

روزالین کارتر، همسر جیمی کارتر، رئیس جمهور سابق آمریکا در سن ۹۶ سالگی درگذشت.
جیمی کارتر، رئیس جمهور سابق آمریکا و روزالین کارتر، همسر جیمی کارتر (Scott Cunningham/Getty Images)

روزالین کارتر، همسر جیمی کارتر، سی و نهمین رئیس جمهور آمریکا و بانوی اول آمریکا از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱، در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

جیمی کارتر که خود هم اکنون ۹۹ سال دارد، روزالین را به عنوان مشاور سیاسی نزدیک با خود خواند و گفت: «روزالین در تمام موفقیت‌‌‏هایم، شریک برابر من بود. او به من راهنمایی خردمندانه می‌‌‏داد و وقتی نیاز داشتم تشویقم می‌‌‏کرد. تا زمانی که روزالین در دنیا بود، همیشه می‌‌‏دانستم که کسی مرا دوست دارد و حمایتم می‌‌‏کند.»

مرکز کارتر هفته گذشته اعلام کرد که روزالین کارتر از شش ماه پیش به بیماری دمانس که نوعی زوال عقل است، مبتلا شده است. جیمی کارتر خود نیز از ماه فوریه امسال در منزلش تحت مراقبت‌‌‏های ویژه پایان زندگی قرار گرفته است.

جیمی کارتر از حزب دموکرات آمریکا که شکست بزرگی از رئیس جمهور سابق رونالد ریگان خورده بود، توانست یک دوره ریاست جمهوری را در سال ۱۹۸۰ به پایان رساند. دوره تصدی او شامل کمک به ایجاد توافق صلح بین مصر و اسرائیل بود؛ هر چند که دولت او با تورم بالا و بحران گروگان گیری سفارت آمریکا در ایران و روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران خدشه‌‌‏دار شد.

بسیاری تحلیلگران سیاست‌‌‏های جیمی کارتر و حزب دموکرات آمریکا را از عوامل روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران می‌‌‏دانند.

برخلاف بسیاری از بانوان اول کشور‌‌‏ها، روزالین کارتر در جلسات کابینه شوهرش شرکت می‌‌‏کرد، در مورد مسائل بحث برانگیز صحبت می‌‌‏کرد و در سفرهای خارجی نماینده شوهرش بود. دستیاران پرزیدنت کارتر گاهی از او به عنوان «رئیس جمهور مشترک» یاد می‌‌‏کردند.

زمانی که نقش او در یک سری تغییرات بزرگ در کابینه مشخص شد، او مجبور شد علناً اعلام کند که «من دولت را اداره نمی‌‌‏کنم.»

بسیاری از دستیاران ریاست جمهوری اصرار داشتند که غرایز سیاسی او بهتر از شوهرش است و آنها اغلب حمایت او را برای انجام یک پروژه قبل از گفتگو با رئیس جمهور جلب می‌‌‏کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی