Search
Asset 2

پرده برداری از سانسورهای وسیع در سایت «لینکداین»

«جف وینر»، مدیر‎عامل سایت «لینکداین»، میزبان یک گردهمایی در کالیفرنیا در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۱ است. لینکداین به‎نمایندگی از رژیم چین، به سانسور پروفایل کاربران خود می‌‌‏پردازد. (Mandel Ngan/AFP/Getty Images)
«جف وینر»، مدیر‎عامل سایت «لینکداین»، میزبان یک گردهمایی در کالیفرنیا در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۱ است. لینکداین به‎نمایندگی از رژیم چین، به سانسور پروفایل کاربران خود می‌‌‏پردازد. (Mandel Ngan/AFP/Getty Images)
«جف وینر»، مدیر‎عامل سایت «لینکداین»، میزبان یک گردهمایی در کالیفرنیا در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۱ است. لینکداین به‎نمایندگی از رژیم چین، به سانسور پروفایل کاربران خود می‌‌‏پردازد. (Mandel Ngan/AFP/Getty Images)

 

در ماه ژوئن، «لینکداین» به مسدود کردن اطلاعات ارسالی کاربران خود درارتباط با قتل‌‌‏عام میدان «تیان آن من» اعتراف کرد. اپک تایمز مطلع شده است، بزرگ‎ترین تریبون رسانه‌‌‏ای-اجتماعی جهان که متخصصین و حرفه‌‌‏ای‎ها را در سراسر جهان به یک‎دیگر مرتبط می‌‌‏کند نیز به سانسور «فالون گونگ» (یا فالون دافا) که از‌‌‏نظر رژیم چین موضوعی حساس به‌‌‏شمار می‌‌‏آید، می‌‌‏پردازد.

«سومان سرینیواسان»، طراح و تحلیل‌‌‏گر ارشد شرکت «گلدمن ساکس» که قبلاً به‌‌‏عنوان طراح وب با اپک تایمز همکاری می‌‌‏کرده است، به‌‌‏تازگی از لینکداین ایمیلی دریافت کرده است مبنی بر این‌‌‏که پروفایل کاربری او دیگر در چین قابل مشاهده نیست، اما در سایر نقاط جهان قابل دسترس و رویت می‌‌‏باشد.

مشخصات کاربری برای سرویس‌‌‏های شبکه که در لینکداین ارائه شده است، ضروری است. در لینکداین، مشترکین اطلاعاتی درباره‌‌‏ی سوابق کاری، علایق شخصی و دیگر اطلاعات ضروری برای ساخت وب‌‌‏سایتی از روابط شخصی خود که هدف اصلی لینکداین است، ارائه می‌‌‏دهند.

در مکالمه‌‌‏ی تلفنی میان دو نماینده‌‌‏ی شرکت، به سرینیوایان گفته شد که علت مسدود شدن مشخصات کاربری وی در چین، اشاره‌‌‏ی وی به آزار و اذیت فالون گونگ توسط رژیم چین بوده است. فالون گونگ یا فالون دافا، روشی معنوی و سنتی چینی است که بر مبنای سه اصل حقیقت، نیک‌‌‏خواهی و بردباری استوار است.

«سومان سرینیواسان»، یکی از کاربران لینکداین که به‌‌‏خاطر ذکر نام «فالون گونگ» در مشخصات خود، حساب کاربری‌‌‏اش مسدود شده است. (با اجازه‌‌‏ی سومان سرینیواسان)

 سرینیواسان اظهار داشت: «به من گفته شد که در‌‌‏صورتی‌‌‏که لحن انتقادی خود درباره‌‌‏ی رژیم چین را از پروفایلم حذف کنم، آن‌‌‏ها مجدداً پروفایل کاربری‌‌‏ام را فعال می‌‌‏کنند».

پیشنهاد ارائه شده توسط لینکداین، نشان‌‌‏دهنده‌‌‏ی انعطاف در سیاست‌‌‏های آن‌‌‏ها درخصوص فالون گونگ است. به سرینیواسان گفته شد که قبلاً هر اشاره‎ای به فالون گونگ را مسدود می‌‌‏کردند.

سرینیواسان می‌‌‏خواست تا مردم بفهمند درچین چه بر سر افرادی که مثل او به تمرین فالون گونگ می‌‌‏پردازند، می‌‌‏آید.

سرینیواسان بیان کرد: «آزار و اذیت در چین بسیار فجیع و وحشتناک است. باید هر کاری که موجب متوقف شدن آن شود، انجام دهم».

سه کاربر دیگر نیز –دو نفر از آن‌‌‏ها در اپک تایمز مشغول به کار هستند- از لینکداین ایمیل‌‌‏هایی مبنی‌‌‏بر سانسور مشخصات کاربری‌‌‏شان دریافت کرده‌‌‏اند. دو نفر از آن‌‌‏ها به آزار و اذیت فالون گونگ اشاره کرده بودند و دیگری تنها گفته بود که یک تمرین‌‌‏کننده‌‌‏ی فالون گونگ است.

در این ایمیل‌‌‏ها آمده است «به‌‌‏دلیل وجود محتوایی خاص»، پروفایل، نظرات و اطلاعات به اشتراک گذاشته شده‌‌‏ی آن‎ها، برای کاربران لینکداین در چین غیرقابل مشاهده خواهد بود.

«روندی متداول»

در ابتدا، جهان در اوایل ماه ژوئن، درباره‌‌‏ی سیاست سانسور لیکداین در بیست و پنجمین سالگرد قتل‌‌‏عام «میدان تیان آن من» پس‌‌‏از حذف پست‌‌‏های مربوط به کشتار دست‌‌‏جمعی فعالان دموکراسی توسط رژیم چین، آگاه شد.

هنگامی که سانسور این قتل‌‌‏عام به‌‌‏طور گسترده‌‌‏ای توسط رسانه‌‌‏ها مورد پوشش قرار گرفت، نمایندگان این شرکت در مصاحبه‌‌‏هایی طولانی و تلفنی به جزئیات آن پرداختند.

آن‎ها در پاسخ به پرسشی از اپک تایمز، تنها یک بیانیه‎ی یک پاراگرافی ارائه کردند.

«داگ مَدِی»، مدیر ارتباطات لینکداین، تصریح کرد که در ماه فوریه، هنگامی که شرکت در‌‌‏حال راه‌‌‏اندازی وب‌‌‏سایتی با مشخصه‌‌‏هایی چینی در سرزمین اصلی چین مشغول بود، مطلع شد که برای انجام تجارت با چین باید به سانسور محتوای خود براساس خواسته‌‌‏های رژیم چین بپردازد.

وی در ایمیلی اظهار داشت: «به ما توضیح داده شد که اگر به کاربران خود در چین و سایر نقاط جهان اهمیت می‌‌‏دهیم، باید به اجرای محدودیت‌‌‏های دولت چین در محتوا، در هر زمان و به هر میزان مورد نیاز بپردازیم».

«جیلیان یورک»، مدیر «بنیاد مرزداران الکترونیک» که در زمینه‎ی آزادی بیان در جهان فعالیت می‌‌‏کند، بیان کرد که موضوع سانسور در شرکت‌‌‏های امریکایی به نفعِ دولت‌‌‏های خارجی، مایه‌‌‏ی تأسف است؛ اما روندی متداول محسوب می‌‌‏شود.

به‌‌‏گفته‌‌‏ی وی، کاربردهای سانسور بسیار جدی است؛ «بدون آزادی بیان چه می‌‌‏توان کرد؟»

وی اظهار داشت: «من به منافع شرکت‌‌‏های امریکایی اهمیت نمی‌‌‏دهم؛ مسئله‌‌‏ی مهم از دیدگاه من، احترام آن‌‌‏ها به اصول آزادی بیان است».

یورک گفت: « اگر شرکت‌‌‏ها میان سانسور کردن یا مسدود شدن، حق انتخاب داشته باشند، به نظر من باید مسدود شدن را انتخاب کنند».

«صداهای خاموش»

هنوز هم جزئیات سیاست سانسورلیندکداین، بسیار مبهم است. لینکداین در پاسخ به درخواست ارائه‌‌‏ی اطلاعات درخصوص این‌‌‏که چه کلمه یا جمله‌‌‏ای منجر به تصمیم‌‌‏گیری درباره‌‌‏ی مسدود کردن کاربران شخصی شده است، تنها گفت: «خیر».

 واضح و مبرهن است که لینکداین به سانسور دو هدف از پنج هدف اصلی رژیم چین برای سرکوبی پرداخته است: فعالان دموکراسی و تمرین‌‌‏کنندگان فالون گونگ.

سه گروه دیگر که معمولاً در اینترنت چین سانسور شده‌‌‏اند، تبتی‎ها، اویغورها (اقوام ترک‌‌‏تبار و مسلمان سنی در چین) و مدافعان استقلال تایوان هستند.

نمایندگانی از گروه‌‌‏های حقوق بشری تبتی و اویغور از طریق ایمیل اظهار داشتند، تا آن‌‌‏جایی که اطلاع دارند اعضای آن‌‌‏ها توسط لینکداین سانسور نشده‌‌‏اند.

پروفایل لینکداینِ «مایکل کورتر»، روان‌‌‏درمان‌‌‏گری در کالیفرنیا نیز پس از اشاره به آزار و اذیت فالون گونگ سانسور شده است.

وی گفت، سانسور پروفایل او نشان‎دهنده‌‌‏ی وخامت اوضاع و واقعیت‌‌‏های آزار و اذیت در چین است. با این‌‌‏که این عملِ لینکداین درخصوص شفاف‎سازی سیاست‌‌‏های خود خوشایند بود، اما «این اولین‌‌‏بار بود که مستقیماً به این شکل انگشت‌‌‏نما شده‌‌‏ام».

وی اظهار داشت: «مثل همیشه، رژیم چین در تلاش است تا اطلاعاتی که شهروندانش اجازه‎ی مشاهده آن‌‌‏ها را دارند، کنترل کند».

وی با اشاره به نیاز چین به سانسور کاربران لینکداین، گفت: «این عمل آن‌‌‏ها دلایل مشابهی با دلایل سانسور اخبار در چین دارد. نه‌‌‏تنها می‌‌‏خواهند تبلیغات و شعارهای توخالی‌‌‏شان رایج شود؛ بلکه درکنار آن نمی‌‌‏خواهند نظرات دیگران درباره‌‌‏ی آن‌‌‏ها در‌‌‏دسترس قرار گیرد».

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی