Asset 2

هشدار لوید آستین به چین درباره تاثیرات ویرانگر جنگ بر سر تایوان 

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به رژیم چین هشدار داد که جنگ بر سر همسایه دموکراتیکش تایوان، تأثیر «ویرانگر» بر جهان خواهد داشت.
لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده در بیستمین نشست گفتگوی شانگری لا در سنگاپور در 3 ژوئن 2023 شرکت می کند.(Roslan Rahman/AFP via Getty Images)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به رژیم چین هشدار داد که جنگ بر سر همسایه دموکراتیکش تایوان، تأثیر «ویرانگر» بر جهان خواهد داشت. 

آستین طی سخنرانی خود در مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک گفتگوی شانگریلا در سنگاپور در ۳ ژوئن گفت: امنیت مسیرهای حمل‌ونقل تجاری و زنجیره تأمین جهانی، همچنین آزادی مسیرهای ناوبری در سراسر جهانی به حفظ صلح و استقرار آن در تنگه تایوان وابسته است. 

او همچنین تأکید کرد: «اشتباه نکنید: درگیری در تنگه تایوان ویرانگر خواهد بود.» 

تایوان با تهدید دائمی تهاجم چین مواجه است که این جزیره خودگردان را بخشی از قلمرو خود می‌داند. در سال‌های اخیر، این تهدید به شکل ارسال مداوم جت‌های نظامی چین به حریم هوایی جزیره تایوان بوده است و یکی از بزرگترین تهاجمات در سال جاری در ۱۰ آوریل رخ داد، زمانی که ۵۴ هواپیمای جنگی چینی وارد حریم هوایی این جزیره شدند. 

وزیر دفاع آمریکا با تأکید بر اینکه «ما مصمم هستیم صلح و استقرار در سراسر تنگه تایوان را حفظ کنیم» اضافه کرد: تعدادی از کشورهای دیگر در سراسر جهان نیز همین نیت را دارند و این تعداد همچنان در حال افزایش است. او ادامه داد: «درگیری نه قریب‌الوقوع و نه اجتناب‌ناپذیر است. بازدارندگی امروز قوی است و وظیفه ما این است که آن را حفظ کنیم 

آستین همچنین در حاشیه نشست امنیتی شانگریلا در سنگاپور با همتایان ژاپنی، کره جنوبی و استرالیایی خود در دو جلسه جداگانه در سنگاپور دیدار کرد. در بیانیه‌های مشترک آن‌ها بر اهمیت حفظ «صلح و استقرار در سراسر تنگه تایوان» تاکید شده است. 

وزیر دفاع آمریکا افزود: «ایالات متحده عمیقاً متعهد به حفظ وضعیت موجود در تنگه، مطابق با سیاست دیرینه چین واحد، و با اجرای تعهدات تثبیت شده خود تحت قانون روابط تایوان است.» بنابراین ما از متحدان و شرکای خود حمایت خواهیم کرد، زیرا آنها از خود در برابر اجبار و قلدری دفاع می‌کنند. 

جنگ بر سر نیمه هادی‌ها

چین با وجود صرف میلیاردها دلار برای تقویت صنعت نیمه هادی خود، در حال حاضر هنوز توانایی تولید نیمه هادی‌های پیشرفته را ندارد. نیمه هادی‌ها تراشه‌های کوچکی هستند که در بسیاری از سیستم‌های پیچیده از تلفن همراه و وسایل نقلیه الکتریکی گرفته تا سیستم‌های موشکی و هوش مصنوعی به کار می‌رود. 

در همین حال، تایوان که بزرگترین سازنده تراشه‌های قراردادی جهان است، حدود ۹۲ درصد از پیشرفته‌ترین ظرفیت تولید نیمه هادی جهان را در اختیار دارد. 

به گفته مایکل مک کال، نماینده جمهوری خواه مجلس آمریکا، شی جین پینگ، رهبر چین، می‌خواهد صنعت نیمه هادی تایوان را در دست بگیرد. 

مک کال در یک پنل در مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۲ گفت که «درست مانند موضوع روسیه و اوکراین که مسئله اصلی این نبود آیا پوتین به اوکراین حمله می‌کند یا نه بلکه مسئله اصلی این بود که چه زمانی این حمله انجام می‌شود، اکنون نیز شی این را می‌خواهد و مسئله زمان آن است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی