logo_eet

آیا میزان تحمل درد در شما پایین است؟ ممکن است به‌‏دلیل مسائل ژنتیکی باشد

(Shutterstock*)
(Shutterstock*)
(Shutterstock*)

در شصت و ششمین نشست سالانه‌‏ی مغز و اعصاب در آکادمی آمریکایی فیلادلفیا که از ۲۶ آوریل تا ۳ مه سال ۲۰۱۴ برگذار شد، محققان مطلبی را منتشر کردند که بر طبق آن، این‌‏که برخی افراد میزان تحمل درد بیشتری نسبت به سایرین دارند، ناشی از تفاوت در ژن‌‏های افراد است.

دکتر «تِبُر اُنُجِهوفیا» که پژوهشگر علوم زیستی و عضو آکادمی نورولوژی آمریکا می‌‏باشد، بیان کرد که مطالعاتی گسترده در زمینه‌‏ی میزان تحمل افراد مختلف در برابر دردهای فیزیکی انجام داده‌‏اند و نیز اعلام کرد که در این زمینه چهار ژن را شناسایی کرده‌‏اند که این ژن‌‏ها می‌‏تواند تا حد زیادی به دانشمندان کمک کند تا به مطالب بیشتری در باره‌‏ی تحمل درد در انسان‌‏ها دست یابند.

محققان بر روی ژن‌‏های ۲۷۲۱ نفر بیمار مبتلا به دردهای مزمن تحقیقاتی انجام دادند. این بیماران که داروهای مُسکن ضد درد مصرف می‌‏کردند، دارای ژن‌‏هایDRD1 ، DRD2،COMT  و OPRK1 بودند.

میزان تحمل این بیماران از ۱ تا ۱۰ درجه‌‏بندی شد و آنهایی که مقدار تحمل دردشان زیر صفر بود از تحقیق کنار گذاشته شدند. برای بیمارانی که احساس درد نمی‌‏کردند نمره ۱ تا ۳ و بیمارانی که احساس درد اندکی داشتند نمره متوسط ۴ تا ۶ و آنهایی که درد زیادی حس می‌‏کردند، نمره بالای ۷ تا ۱۰ در نظر گرفته شد.

در این میان ۹ درصد احساس درد کم، ۴۶ درصد احساس درد متوسط و ۴۵ درصد هم احساس درد زیادی داشتند.

نتایج بررسی دانشمندان نشان داد که ژنDRD1   در گروه دردهای کم، نسبت به گروه دردهای زیاد به میزان ۳۳ درصد رایج‌‏تر است. در میان افراد با میزان تحمل درد متوسط نیز ژن‌‏هایCOMT  و OPRK به ترتیب با مقادیر ۲۵ درصد و ۱۹ درصد بیشتر نسبت به گروه دردهای زیاد مشاهده شد و نهایتاً این که ژن DRD2 در میان گروه دردهای زیاد نسبت به گروه دردهای متوسط تقریباً ۲۵ درصد بیشتر بود.

دکتر اُنُجِهوفیا اظهار می‌‏کند که دردهای مزمن بر سایر قسمتهای بدن هم تاثیر می‌‏گذارند. کشف کردن ژن‌‏های موثر میزان احساس درد و مطالعه بر روی آنها می‌‏تواند دریچه‌‏های جدیدی را به سوی رشد و توسعه‌‏ی علم پزشکی باز کرده و به پزشکان کمک ‌‏کند تا در تشخیص بیماری‌‏های افراد بهتر و مطمئن‌‏تر عمل کنند.

 اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *