Search
Asset 2

تایید مرگ نخستین انسان در پی ابتلا به سویه H5N2 آنفلوانزای پرندگان

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که یک مرد مکزیکی در پی ابتلا به سویه H5N2 آنفولانزای پرندگان، جان خود را از دست داد و مشخص نیست این فرد چگونه آلوده شده است.
(Scott Olson/Getty Images)

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که یک مرد مکزیکی در پی ابتلا به سویه H5N2 آنفولانزای پرندگان، جان خود را از دست داد در حالی که مشخص نیست این فرد چگونه آلوده شده است و این سویه پیشتر هرگز در انسان مشاهده نشده است.

سازمان بهداشت  جهانی در بیانیه‌ای عنوان کرد که اگرچه منبع قرار گرفتن در معرض ویروس در این مورد در حال حاضر ناشناخته است، ویروس A(H5N2) در طیور در مکزیک گزارش شده است.

روزنامه گاردین نوشته است که دانشمندان برای تغییرات این ویروس که می‌تواند نشان دهنده تطبیق آنفولانزای پرندگان برای انتشار آسان‌تر در بین انسان‌ها باشد، در حالت آماده باش هستند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت بهداشت مکزیک نوشته است که منبع عفونت شناسایی نشده و این فرد به بیماری مزمن کلیوی و دیابت نوع دو مبتلا بوده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، این مرد ۵۹ ساله  که در بیمارستان مکزیکوسیتی بستری شده بود، در ۲۴ آوریل پس از ابتلا به تب، تنگی نفس، اسهال، حالت تهوع و ناراحتی عمومی درگذشت.

وزارت بهداشت مکزیک روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر انتقال فرد به فرد آنفولانزای مرغی در مورد مردی که جان خود را از دست داده، وجود نداشته است و او چندین بیماری قبلی داشته است.

بر اساس این گزارش، جواب آزمایش همه افرادی که با او در تماس بوده‌‌اند منفی بوده است.

در ماه مارس، دولت مکزیک شیوع A(H5N2) را در یک خانواده در ایالت میچوآکان غربی این کشور گزارش کرد، اما در آن زمان اعلام کرد که خطری برای مزارع دوردست و یا سلامت انسان‌ها وجود ندارد.

(Brandon Bell/Getty Images)

خطر فعلی انتشار ویروس آنلوآنزای پرندگان کم است

سازمان بهداست جهانی گزارش داد که پس از مرگ این مرد مکزیکی در ماه آوریل، مقامات مکزیک وجود ویروس را تایید کرده و مورد را به سازمان بهداست جهانی گزارش کردند.

این سازمان روز چهارشنبه گفت که خطر فعلی ویروس آنفولانزای پرندگان برای جمعیت عمومی در مکزیک کم است.

در ماه مارس سه مورد شیوع H5N2 طیور در بخش‌هایی از مکزیک رخ داده بود، اما مقامات نتوانسته‌اند ارتباطی میان آنها پیدا کنند.

دانشمندان گفتند که این مورد در مکزیک با شیوع گونه دیگری از آنفولانزای پرندگان – H5N1 – در ایالات متحده که تاکنون سه کارگر مزرعه را آلوده کرده است، ارتباطی ندارد.

با توجه به جدول زمانی شیوع آنفولانزای پرندگان از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، سایر گونه‌های آنفولانزای پرندگان در سال‌های گذشته باعث مرگ مردم در سراسر جهان شده‌اند، از جمله ۱۸ نفر در چین در طول شیوع H5N6 در سال ۲۰۲۱ جان باختند.

(Matthew Hatcher/AFP via Getty Images)

زنگ هشدار کارشناسان درباره آنفلوانزای پرندگان

به نوشته رویترز، اندرو پکوز، متخصص بیماری‌های آنفولانزا در دانشگاه جان هاپکینز گفت که از سال ۱۹۹۷ ویروس‌های H5 آنفولانزای مرغی به طور مداوم بیش از هر ویروس دیگری تمایل به آلوده کردن پستانداران نشان داده‌اند.

او گفت که بنابراین همچنان زنگ هشدار به صدا در می‌آید که ما باید درباره نظارت بر این عفونت‌ها بسیار هوشیار باشیم، زیرا هر ظهور این ویروس فرصتی برای آن است تا تلاش کند جهش‌هایی را انجام دهد که باعث می‌شود انسان را بیشتر آلوده کند.

در حال حاضر مواردی از آنفولانزای پرندگان در پستاندارانی مانند فوک‌ها، راکون‌ها، خرس‌ها و گاو شناسایی شده است که عمدتاً به دلیل تماس با پرندگان آلوده است.

استرالیا نیز اولین مورد عفونت انسانی A(H5N1) در این کشور را در ماه می گزارش و اشاره کرد که هیچ نشانه‌ای از نحوه انتقال وجود ندارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی