Search
Asset 2

چین در بحبوحه شیوع مرموز ذات‌الریه در سراسر کشور، به شهروندان ۶ کشور اجازه ورود بدون ویزا می‌دهد

گزارش شده که رژیم چین برای حفظ چهره خود، کنترل بیشتری بر سفرهای خارجی شهروندان چینی اعمال می‌کند، زیرا برخلاف ادعای این رژیم مبنی بر «اعتماد» به سیستم حکومت، بسیاری از شهروندان در حال فرار هستند.
مسافران پس از ورود به فرودگاه بین‌المللی هانگژو در استان ژجیانگ شرقی چین در ۸ ژانویه ۲۰۲۳ برای عبور از گمرک منتظر ایستاده‌اند.(STR/AFP via Getty Images)

حزب حاکم کمونیست چین اعلام کرد که از ابتدای دسامبر، سیاست‌های بدون ویزا برای شش کشور اروپایی و آسیایی به مدت یک سال ارائه می‌کند. در همین حال، کشور چین در حال تجربه شیوع مرموز ذات‌الریه است که بیمارستان‌ها را تحت الشعاع قرار داده است.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه حزب کمونیست چین، در یک نشست مطبوعاتی منظم در ۲۴ نوامبر گفت: «چین تصمیم گرفته است که سیاست یک‌جانبه بدون روادید را برای کشورهای بیشتری به‌صورت آزمایشی اعمال کند که شامل ارائه مجوز ورود بدون ویزا به  مسافرانی می‌شود که دارای پاسپورت معمولی از شش کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا و مالزی هستند.»

او همچنین اظهار داشت که از اول دسامبر سال جاری تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۴، «اتباع کشورهای فوق که دارای پاسپورت معمولی هستند، می توانند از ویزای ورود به چین معاف شوند و حداکثر ۱۵ روز برای تجارت، گردشگری، خانوادگی، اهداف بازدید و حمل و نقل اقامت داشته باشند.

در رابطه با دلیل برداشتن آزمایشی ویزا، خانم مائو مدعی شد که این کار «برای تسهیل بیشتر سفرهای فرامرزی و توسعه با کیفیت بالا و گشایش با استانداردهای بالا» بوده است.

زمان بندی تسهیل شرایط ورود به چین مشکوک است زیرا این کشور در حال حاضر در میان شیوع شدید ذات‌الریه مرموزی است که عمدتا کودکان را هدف قرار می دهد.

از اواسط اکتبر، بسیاری از کودکان در مناطق مختلف چین به ذات‌الریه، تب، و حتی علائم سفید ریه مانند عفونت های جدی کووید۱۹ مبتلا شده‌اند. این موارد در ماه نوامبر بیش از پیش افزایش یافت و بیمارستان‌ها را تحت تأثیر قرار داد.

مقامات چینی در ۲۱ نوامبر ادعا کردند که پاتوژن‌های متعدد تنفسی مانند ویروس سارس-کووید-۲، ویروس آنفولانزا، و ویروس پنومونی مایکوپلاسما ظاهراً باعث ایجاد عفونت های تنفسی مختلط در این کشور می‌شوند.

کووید۱۹، بیماری ناشی از ویروس سارس-کووید-۲، در ابتدا در چین «ذات‌الریه ووهان» نامیده می‌شد، زیرا اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در ووهان، استان هوبئی شیوع پیدا کرد. حزب کمونیست چین حقیقت را پنهان کرد. و به دروغ ادعا کرد که این بیماری همه‌گیر قابل پیشگیری و کنترل است و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود، که منجر به شیوع غیرقابل کنترل و متعاقبا حرکت سریع در سراسر جهان و تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر جهانی شد.

حزب کمونیست چین سفرهای داخلی به داخل و خارج از ووهان را در ژانویه ۲۰۲۰ به دلیل شیوع بیماری همه گیر تعطیل کرد، اما رژیم چین همچنان به مردم اجازه می‌داد به مقاصد بین المللی سفر کنند. مقامات ووهان در اوایل سال ۲۰۲۰ اعتراف کردند که بیش از پنج میلیون نفر در این مدت ووهان را ترک کردند و به کشورهای سراسر جهان سفر کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی