logo_eet

نیوزیلند برای مقابله با طوفان گابریل آماده می‌شود؛ ده‌‏ها هزار نفر شب را بدون برق گذراندند

طوفان گابریل 13Feb2023 در منطقه حفاظت شده دریایی اوکلند، نیوزیلند (Fiona Goodall/Getty Images)
طوفان گابریل 13Feb2023 در منطقه حفاظت شده دریایی اوکلند، نیوزیلند (Fiona Goodall/Getty Images)

به دنبال وقوع طوفانی شدید در نیوزیلند، کریس هیپکینز، به شهروندان این کشور هشدار داد که در خانه‌های خود بمانند و در صورت نیاز به تخلیه منازل آماده باشند.

بر طبق پیش‌بینی هواشناسی، «طوفان گابریل» از غروب یکشنبه به مدت ۴۸ ساعت، نیمه فوقانی «جزیره شمالی» نیوزیلند (یکی از دو جزیره اصلی این کشور) را در خواهد نوردید.

همچنین نخستوزیر نیوزیلند اعلام کرد که برق بیش از ۴۶ هزار نفر از ساکنان مناطقی که تحتتأثیر طوفان قرار گرفته اند قطع شده است و بسیاری از خانواده‌ها شب را باید بدون برق گذراندند.

شهرداران محلی در سراسر جزیره، وضعیت اضطراری را به‌ویژه برای شمالی‌ترین مناطق اعلام کردند، و وین براون، شهردار اوکلند، پرجمعیت‌ترین شهر نیوزیلند نیز به ساکنان هشدار داد که بدترین وضعیت هنوز در راه است.

نخستوزیر نیوزیلند به خبرنگاران گفت: «طی ۲۴ ساعت آینده برای همه اوکلندی‌ها چالش‌برانگیز خواهد بود. لطفاً به پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا توجه کنید و به یاد داشته باشید، همه چیز می‌تواند بدتر از حد انتظار باشد.»

سازمان پیشبینی هواشناسی نیوزیلند گزارش داد که ظهر روز گذشته به‌وقت محلی، وزش بادهایی سرعت ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت را ثبت کرده است.

این در حالی است که دو هفته پیش نیز سیلی ویرانگر بخشهایی از مناطق شمالی نیوزیلند را دربرگرفته بود؛ بهطوریکه مردم شهر «اوکلند» پربارشترین روز را تجربه کردند و در یک روز بهاندازه میزان بارش کل فصل تابستان شاهد ریزش قطرات باران بودند.

همین امر سبب شده بود تا با بالا آمدن سریع سطح آب و جاری‌شدن سیل، چهار نفر جان خود را از دست بدهند و علاوه بر ایجاد اخلال گسترده، صدها خانه نیز غیر قابل سکونت شوند.

اخبار مرتبط