Search
Asset 2

حزب جمهوری‌خواه: افزایش ۱۱۴ درصدی بازداشت مهاجران غیرقانونی در مرز شمالی

تعداد مهاجران غیرقانونی بازداشتی در مرز شمالی آمریکا در سال جاری بیش از دوبرابر شده و جمهوری‌خواهان، آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت میهن، را مقصر می‌دانند.
مامور گشت مرزی، مهاجران که از مرز مکزیک در ۱۳ می ۲۰۲۳ وارد خاک ایالات متحده شده‌اند را به اردوگاه موقت انتقال می‌دهد. (Mario Tama/Getty Images)

مواجهه با مهاجران غیرقانونی در مرز شمالی آمریکا در دولت بایدن از ۲۷ هزار مورد در سال ۲۰۲۱ به ۱۸۹ هزار مورد در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

تعداد مهاجران غیرقانونی بازداشتی در مرز شمالی آمریکا در سال جاری بیش از دوبرابر شده و جمهوری‌خواهان، آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت میهن، را مقصر می‌دانند.

۲۲ نماینده جمهوری‌خواه در نامه‌ای به تاریخ ۲۵ مارس به آقای مایورکاس نوشتند: «از اول اکتبر ۲۰۲۳ در مرز شمالی کشور شاهد تعداد بی‌سابقه مهاجران غیرقانونی و کشف مواد مخدر، بویژه فنتانیل، توسط اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا بوده‌ایم.» نمایندگان با استناد به داده‌های اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا گفتند که در چهار ماه اول سال ۲۰۲۴، گشت مرزی ۴۷۷۲ نفر را در مرز شمالی بازداشت کرده که از افزایش ۱۱۴ درصدی نسبت به بازه مشابه در سال گذشته حکایت دارد.

«افزایش ۱۱۴ درصدی بازداشت‌ها غیرقابل دفاع بوده و از ناکامی شما در تأمین امنیت مرزی حکایت دارد.»

بازداشت‌ها در بخش سوانتون از ۱۵۱۴ مورد به ۳۱۹۲ مورد افزایش یافته است. در بخش بافالو نیز بازداشت‌ها تقریباً دوبرابر شده است.

در نامه آمده است: درحالی‌که مأموران گشت مرزی با رسیدن دمای هوا به زیر صفر در مرز شمالی به انجام مأموریت حیاتی خود ادامه می‌دهند، «شما همچنان اصرار دارید که مرز کشور را با فراهم کردن «گذرگاه‌های قانونی» برای مهاجران غیرقانونی به شیوه‌ای ایمن، نظام‌مند و انسانی مدیریت کنید.»

در نامه به اشاره به مرز آمریکا و کانادا آمده است که «افراد خطرناک همچنین از مرز وسیع شمالی که طولانی‌ترین مرز زمینی بین دو کشور در جهان است و موانع طبیعی هم ندارد، استفاده می‌کنند.»

در این نامه به رشد خطرناک قاچاق مواد مخدر، بویژه فنتانیل، و سایر مواد افیونی شیمیایی اشاره شده است. نمایندگان اظهار داشتند که اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا در چهار ماه اول سال ۲۰۲۴، دوبرابر فنتانیل بیش‌تری نسبت به کل سال ۲۰۲۳ در مرز شمالی کشف کردند.

درمجموع ۵۳۸ کیلوگرم فنتانیل کشف و ضبط شده که برای کشتن بیش از ۲۷۰ میلیون نفر کفایت می‌کند.

«مأموران گشت مرزی در همین سال ۲۰۲۴ در آستانه بازداشت شمار بی‌سابقه‌ای از مهاجران غیرقانونی در مرز شمالی کشور هستند. این آمار از دست‌کم گرفتن ماهیت جدی بحران سازماندهی‌شده مرزی در دولت بایدن حکایت دارد.»

نمایندگان از آقای مایورکاس خواستند تا ۲۵ آوریل به پرسش‌های مربوط به امنیت مرزی پاسخ دهد، از جمله (الف) این‌که وزارت امنیت میهن به چه شکلی به فشارهای وارده به جوامع محلی در مرز شمالی به واسطه افزایش مهاجران غیرقانونی رسیدگی می‌کند، (ب) چه اقداماتی برای اطمینان از اجرای کارآمد قوانین مرزی انجام گرفته و (ج) چه سیاست‌های مشخصی برای جلوگیری از افزایش بیش‌تر «فعالیت‌های غیرقانونی در مرز شمالی» اتخاذ شده است.

مرز ناامن

براساس داده‌های وزارت امنیت میهن آمریکا، تا کنون ۷۵۱۷۱ مواجهه در مرز زمینی شمالی در سال جاری گزارش شده که نسبت به ۶۸۷۷۸ مواجهه سال ۲۰۲۳ افزایش داشته است.

استیو اسلپچویچ، مدیرعامل شرکت مدیریت بلایای استراتژیک ریسپانس پارتنرز، در مصاحبه اخیر خود با اپک تایمز گفت: «از این‌که مرز تا این‌حد قابل نفوذ شده شوکه است.»

او در مورد مرز شمالی گفت: «هیچ‌گونه کنترل مرزی وجود ندارد. عبور از مرز بسیار راحت است. فکر می‌کنم اوضاع جدی است اما به بدی اوضاع مرز جنوبی نیست.» او گفت در یک مورد چند مرد در سن نظامی، که بعضی‌شان جزو باندهای تبهکار بودند، از طریق مرز شمالی وارد آمریکا شدند.

آقای اسلپچویچ هشدار می‌دهد که این وضعیت یک تهدید امنیتی جدی برای آمریکا محسوب می‌شود، چرا که اتباع بیگانه غیرقانونی می‌توانند از طریق بازار سیاه به سلاح دسترسی پیدا کنند.

«ما به مرزهای امن نیاز داریم. ما باید افرادی را که وارد کشور می‌شوند کنترل کنیم. این افراد بدون مدارک شناسایی وارد کشور می‌شوند. آن‌ها مدارک شناسایی خود را قبل از عبور از مرز پاره می‌کنند و هر اسمی که بخواهند روی خود می‌گذارند.»

کلی آیوت، سناتور سابق جمهوری‌خواه، در ماه سپتامبر در گفتگو با شبکه خبری برایتبارت گفت که مهاجرت غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر در مرز کانادا از کنترل خارج شده است.

«چندی پیش در پیتسبرگ در نیوهمپشایر بودم که شمالی‌ترین بخش نیوهمپشایر است. در آن‌جا با مزرعه‌داری ملاقات کردم، مزرعه خانوادگی فوق‌العاده‌ای داشت و بچه‌هایش را بزرگ می‌کرد. جای زیبایی بود. همه چیز ایده‌آل بود.»

«مزرعه آن‌ها در مرز کانادا قرار دارد. سر و کار او و شوهرش به مواد مخدر افتاد. در خانه آن‌ها مواد مخدر پیدا کردند. به‌خاطر داشته باشید که آن‌ها از چندین دهه قبل مالک این‌جا بوده‌اند و این جریان در دولت بایدن به مشکلی بزرگ تبدیل شده است… او نگران بچه‌هایش است. می‌داند که مهاجران غیرقانونی از راه می‌رسند، وارد ملک او می‌شوند و همان‌طور که می‌دانید، مسلح هستند. باید هم باشند.»

در جریان گردهمایی اوایل ماه جاری، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، سیاست مرزهای باز جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، را بشدت مورد انتقاد قرار داد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت: «رفتار بایدن در مرز کشور از هر نظر توطئه‌ای برای سرنگونی آمریکا محسوب می‌شود. او از دموکراسی می‌گوید اما خطری برای دموکراسی محسوب می‌شود.»

ترامپ می‌گوید هدف از این توطئه این بوده که به مهاجران غیرقانونی اجازه ورود به آمریکا بدهند، آن‌ها را به رسمیت شناخته و همه‌شان را به‌ رأی‌دهندگان دموکرات تبدیل کنند.

«بایدن و هم‌دستان او به دنبال افول نظام آمریکا، نقض اراده رأی‌دهندگان حقیقی آمریکایی و راه‌اندازی پایگاه قدرت جدیدی هستند که باعث می‌شود سال‌ها بر سر قدرت بمانند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی